Rektör Dalgar yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi ;

Geleceği inşa edecek nesilleri; büyük bir sabırve özveriyle, milli ve manevi değerler ışığında yetiştiren insanların değerini bilmek ve onları el üstünde tutmak bir toplumun temel bir sorumluluğu olmalıdır.Kutsal mesleğinizin saygınlığını korumak hepimizin asli görevidir. Bilinmelidir ki samimi gönüllerin elinde, ilim ve irfanın gücüyle yetişen nesiller; önce kendilerine, sonra içinde yaşadıkları topluma ve en nihayetinde tüm insanlığa faydalı olacaklardır. Eğitimin, sadece ders kitaplarından ve dört duvar arasından ibaret olmadığını bilen; bir bireyin karakter inşasına katkı sağlayan, etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilincinin gelişimini destekleyen her bir öğretmenimize derin saygı ve minnettarlığımı ifade etmek isterim.

Bireyin zihinsel dünyasındaki dönüşümü sağlamak erken dönemde tanıştığı doğru rehber ve rol modellere bağlıdır. Soğuk bilgilerden ziyade sıcak örnekliklere ihtiyacımız olduğu bu dönemde yeni neslimizin hem akli hem de vicdani korunmasını sizlere emanet ediyor, bu ülkenin topraklarında yoğrulmuş öğretmenlerimize çok güveniyoruz. Öğrencilerimize sadece bilgi aktaran değil, aynı zamanda onların iç dünyalarını şekillendiren ve vicdanlarını uyandırarak evrensel ve insani duyarlılıklarını canlı tutansizlere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bu düşüncelerle Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve hayatını bu mesleğe vakfetmiş tüm öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, başta Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi akademisyenleri olmak üzere geleceğimizi güzelleştiren tüm eğitim gönüllülerinin öğretmenler gününü şükranla kutluyorum.