Milletvekili Özçelik, Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu'nda

Gündem (Bomba15) - Doğukan Acar | 12.03.2022 - 17:42, Güncelleme: 12.03.2022 - 17:52
 

Milletvekili Özçelik, Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu'nda

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen 'Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu'na katıldı.
Sağlık çalışanlarının görevlerini ifa ederken iki büyük sorunla karşılaştığını ifade eden Milletvekili Özçelik, ''bu sorunlar sağlıkta şiddet ve malpraktis vakalarıdır. Ne yazık ki çok zor ve kutsal bir görev ifa eden hekimlerimiz ve  sağlık çalışanlarımız, "şifa veren ellere vefa" düsturu ile muamele edilmeyi fazlasıyla hak ettikleri halde sözlü ve fiziki şiddet ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu bağlamda sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi adına  önceki yıllarda Ak Parti Hükümetimiz tarafından beyaz kod uygulaması, cezaların arttırılması, tutuklu yargılama gibi birçok düzenleme hayata geçirilmiş olmasına rağmen, halen şiddet olaylarının devam etmesi yeni bir çalışma yapılmasını zaruri kılmıştır. Bu bağlamda Sağlık ve Adalet Bakanlığımız birlikte bir çalışma yürüterek yasaların daha etkin uygulanması ve daha caydırıcı olması adına çok önemli düzenlemeleri Gazi Meclisimizin gündemine getirmeye hazırlanmaktadırlar. Bizzat iştirak ettiğim, Sayın Bakanlarımız, Danıştay ve Yargıtay Başkanlarımız, Adalet Akademisi Başkanımız, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanımız,Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikalar Kurulu üyelerimiz, Milletvekillerimiz, Rektörlerimiz, Yüksek yargı mensupları, akademisyenler, İl Sağlık Yöneticilerimiz ve hakimlerimizin katılımıyla  "Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu"nda yapılan çalışmalar masaya yatırılmış ve istişare edilmiştir'' dedi.  Milletvekili Özçelik, sağlık çalışanlarının bir diğer önemli sorununun ise malpraktis vakaları olduğunu söyledi.  Özçelik, ''ne yazık ki son derece riskli bir iş yapan sağlık çalışanları, hayat kurtarma adına yaptıkları uygulamalardan dolayı dava edilmekte hem ceza hem de ciddi tazminat davaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durum özellikle hekimlerimizin daha riskli branşlardan uzaklaşmasına, vakalara daha defansif yaklaşmasına yol açmaktadır.  Bu sorunun çözümüne yönelik Hekimlerimizin hem daha rahat çalışması,hem de  tazminat ve ceza davalarına karşı korunmaları adına birçok yeni düzenleme çok yakında hayata geçirilecektir. Bu düzenlemeler hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı rahatlattığı gibi vatandaşlarımıza sunulan sağlık hizmetlerinin niteliğini de arttıracaktır. Tüm Dünya'da örnek gösterilen Türk Hekimleri çok daha riskli  girişimleri ve tedavileri kafalarında ceza ve tazminat kaygısı olmadan mesleğin gerektirdiği şekilde  bilimsel ve etik kurallara uygun bir biçimde çok daha rahat bir biçimde uygulayabilecek, cerrahi branşlar gibi riskli branşlara da talep artacaktır'' dedi.  Özçelik açıklamasının devamında, ''Bu konuda yapılan tüm çalışmalara bir Diş Hekimi olarak her türlü desteği vermekte, katkı sağlamaktayım. Çok yakında yasalaşarak hayata geçirilecek olan söz konusu düzenlemeler nedeniyle bir Hekim, bir sağlık çalışanı olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ'a teşekkürü bir borç bilirim'' ifadelerini kullandı.
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen 'Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu'na katıldı.

Sağlık çalışanlarının görevlerini ifa ederken iki büyük sorunla karşılaştığını ifade eden Milletvekili Özçelik, ''bu sorunlar sağlıkta şiddet ve malpraktis vakalarıdır. Ne yazık ki çok zor ve kutsal bir görev ifa eden hekimlerimiz ve  sağlık çalışanlarımız, "şifa veren ellere vefa" düsturu ile muamele edilmeyi fazlasıyla hak ettikleri halde sözlü ve fiziki şiddet ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu bağlamda sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi adına  önceki yıllarda Ak Parti Hükümetimiz tarafından beyaz kod uygulaması, cezaların arttırılması, tutuklu yargılama gibi birçok düzenleme hayata geçirilmiş olmasına rağmen, halen şiddet olaylarının devam etmesi yeni bir çalışma yapılmasını zaruri kılmıştır. Bu bağlamda Sağlık ve Adalet Bakanlığımız birlikte bir çalışma yürüterek yasaların daha etkin uygulanması ve daha caydırıcı olması adına çok önemli düzenlemeleri Gazi Meclisimizin gündemine getirmeye hazırlanmaktadırlar. Bizzat iştirak ettiğim, Sayın Bakanlarımız, Danıştay ve Yargıtay Başkanlarımız, Adalet Akademisi Başkanımız, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanımız,Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikalar Kurulu üyelerimiz, Milletvekillerimiz, Rektörlerimiz, Yüksek yargı mensupları, akademisyenler, İl Sağlık Yöneticilerimiz ve hakimlerimizin katılımıyla  "Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu"nda yapılan çalışmalar masaya yatırılmış ve istişare edilmiştir'' dedi. 

Milletvekili Özçelik, sağlık çalışanlarının bir diğer önemli sorununun ise malpraktis vakaları olduğunu söyledi. 

Özçelik, ''ne yazık ki son derece riskli bir iş yapan sağlık çalışanları, hayat kurtarma adına yaptıkları uygulamalardan dolayı dava edilmekte hem ceza hem de ciddi tazminat davaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durum özellikle hekimlerimizin daha riskli branşlardan uzaklaşmasına, vakalara daha defansif yaklaşmasına yol açmaktadır.  Bu sorunun çözümüne yönelik Hekimlerimizin hem daha rahat çalışması,hem de  tazminat ve ceza davalarına karşı korunmaları adına birçok yeni düzenleme çok yakında hayata geçirilecektir. Bu düzenlemeler hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı rahatlattığı gibi vatandaşlarımıza sunulan sağlık hizmetlerinin niteliğini de arttıracaktır. Tüm Dünya'da örnek gösterilen Türk Hekimleri çok daha riskli  girişimleri ve tedavileri kafalarında ceza ve tazminat kaygısı olmadan mesleğin gerektirdiği şekilde  bilimsel ve etik kurallara uygun bir biçimde çok daha rahat bir biçimde uygulayabilecek, cerrahi branşlar gibi riskli branşlara da talep artacaktır'' dedi. 

Özçelik açıklamasının devamında, ''Bu konuda yapılan tüm çalışmalara bir Diş Hekimi olarak her türlü desteği vermekte, katkı sağlamaktayım. Çok yakında yasalaşarak hayata geçirilecek olan söz konusu düzenlemeler nedeniyle bir Hekim, bir sağlık çalışanı olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ'a teşekkürü bir borç bilirim'' ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Hakkınız Ödenmez
(13.03.2022 19:35 - #723)
Doktor ve Sağlık Çalışanlarımızın HAKKI ÖDENMEZ diyorlar işte )))) Dedikleri gibi de ÖDEMİYORLAR.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
haber antalya