GÜNDEM (Bomba15) - Doğukan Acar | Haber Girişi: 10.01.2022 - 14:54, Güncelleme: 10.01.2022 - 14:54

Milletvekili Göker, Çalışan Gazeteciler Günü'nde Türkiye'nin acı karnesini paylaştı

 

Milletvekili Göker, Çalışan Gazeteciler Günü'nde Türkiye'nin acı karnesini paylaştı

TBMM İdare Amiri CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın emekçisine kutlama mesajı yayınladı. Basının demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen “dördüncü kuvvet” olarak nitelendirildiğini ifade eden Göker, basın özgürlüğünde Türkiye'nin acı karnesini paylaştı.
TBMM İdare Amiri Chp Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında şu ifadelere yer verdi; İnsanların yaşanan olaylara ilişkin doğru bilgi alabilmelerinin en önemli aracı olan basın, demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen “dördüncü kuvvet” olarak nitelendirilir. Bu nedenle demokrasinin etkili bir biçimde sürdürülebilmesinin en önemli etkenlerinden biri basının özgür ve sansürsüz olmasından geçmektedir.  Ancak günümüzde basın mensupları her geçen gün daha fazla oto sansüre maruz kalmaktadırlar. Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yayınlanan 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye, 2021 yılı itibariyle basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 153. sıradadır. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye’nin artık en fazla gazetecinin hapsedildiği ülke olmasa bile hapsedilme riski, adli kontrole tabi tutulma veya pasaportun elinden alınma korkusunun her zaman bulunduğu vurgulanarak, Türkiye’de medyanın yaklaşık yüzde 90’ının hükümet kontrolünde olduğuna işaret edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye’de işsizlik oranlarının en yüksek olduğu mesleklerden birinin gazetecilik olduğu yadsınamaz bir gerçektir. İşadamları eliyle özel işletme mantığıyla yönetilen, sendikal güvenceden yoksun gazeteler ve televizyonlar eliyle bir “işsiz gazeteciler ordusu” yaratılmıştır. Gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri ve bunları yazıya dökebilecekleri bir ortamın yaratılması için atılması gereken ilk adım basın iş kolunun bir an önce sendikal güvenceye kavuşturulması olmalıdır. Sendikal güvenceden yoksun basın emekçileri adeta kaderlerine terk edilmiş durumda çalışmaya devam etmektedirler. AKP eliyle dizayn edilen medya sektörünün içerisinde bulunduğu son durum budur.  Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen basın emekçilerinin işlerini kaybetme korkusu olmadan, gazete ve internet sayfalarında düşüncelerini özgürce yazabilecekleri günlere olan inancımla, basın emekçisi arkadaşlarımın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 
TBMM İdare Amiri CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın emekçisine kutlama mesajı yayınladı. Basının demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen “dördüncü kuvvet” olarak nitelendirildiğini ifade eden Göker, basın özgürlüğünde Türkiye'nin acı karnesini paylaştı.

TBMM İdare Amiri Chp Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında şu ifadelere yer verdi;

İnsanların yaşanan olaylara ilişkin doğru bilgi alabilmelerinin en önemli aracı olan basın, demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen “dördüncü kuvvet” olarak nitelendirilir. Bu nedenle demokrasinin etkili bir biçimde sürdürülebilmesinin en önemli etkenlerinden biri basının özgür ve sansürsüz olmasından geçmektedir. 

Ancak günümüzde basın mensupları her geçen gün daha fazla oto sansüre maruz kalmaktadırlar. Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yayınlanan 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye, 2021 yılı itibariyle basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 153. sıradadır. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye’nin artık en fazla gazetecinin hapsedildiği ülke olmasa bile hapsedilme riski, adli kontrole tabi tutulma veya pasaportun elinden alınma korkusunun her zaman bulunduğu vurgulanarak, Türkiye’de medyanın yaklaşık yüzde 90’ının hükümet kontrolünde olduğuna işaret edilmiştir.

Sonuç olarak, Türkiye’de işsizlik oranlarının en yüksek olduğu mesleklerden birinin gazetecilik olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

İşadamları eliyle özel işletme mantığıyla yönetilen, sendikal güvenceden yoksun gazeteler ve televizyonlar eliyle bir “işsiz gazeteciler ordusu” yaratılmıştır. Gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri ve bunları yazıya dökebilecekleri bir ortamın yaratılması için atılması gereken ilk adım basın iş kolunun bir an önce sendikal güvenceye kavuşturulması olmalıdır. Sendikal güvenceden yoksun basın emekçileri adeta kaderlerine terk edilmiş durumda çalışmaya devam etmektedirler. AKP eliyle dizayn edilen medya sektörünün içerisinde bulunduğu son durum budur. 

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen basın emekçilerinin işlerini kaybetme korkusu olmadan, gazete ve internet sayfalarında düşüncelerini özgürce yazabilecekleri günlere olan inancımla, basın emekçisi arkadaşlarımın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.