Mehmet Şimşeğin yaptığı yazılı açıklama şöyle:  
“Sevgili Hemşerilerim, 
 Burdur’un 35 mahallesini sokak sokak geziyorum. Mahalle sakinlerimizin bize ilettiği sorunları ve bizim tespit ettiğimiz sorunları tek tek not ediyoruz. Başta su olmak üzere 35 mahallemizin alt yapısından çevre düzenlemelerine, yollarından kaldırımlarına kadar çok ciddi sorunları var. Sorunların çözümü noktasında yeni dönemde saha da hummalı bir çalışma yapmak zorundayız. 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak”. İşte biz de yeni dönemde gece gündüz çok çalışacağız ve tüm mahallerimizdeki sorunları birer birer çözeceğiz. Sorunların çözüm noktasında bizim anlayışımız şudur: Vatandaşlarımız yaşadıkları mevcut sorunları yerinde ve hızlıca çözmek için onların bize gelmesini beklemeden, biz vatandaşlarımızın ayağına gideceğiz.
Bu anlayış içerisinde yeni dönemde "Her Mahalleye Bir Sosyal Tesis" kazandırarak, belediye olarak vatandaşlarımızın mahallerine, evlerine komşu olacağız ve onların sorunlarını yerinde ve hızlıca çözümler üreteceğiz.  
Toplumsal bağlarımızı güçlendirecek bu sosyal tesisler, düğün, nişan törenleri gibi çok amaçlı etkinliklere ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarladık. Bu tesisler aynı zamanda bir taziye ve aşevi olarak da hizmet verecek. Bu alanlar, toplumsal bir dayanışma ruhuyla bir araya geldiğimiz üzüntü ve kederlerimizi paylaştığımız, yaralarımızı sardığımız önemli mekanlar olacak. 
Vatandaşlarımızın muhtarlık işlerine kolay ulaşabilecekleri ve muhtarlarımızın da daha kaliteli hizmet verebilecekleri bir çalışma ofisini de bu tesislerin içinde planladık. 
Her yaş grubundan vatandaşımızın aktif olarak katılabileceği mesleki kurslar ile pek çok kültürel ekinliklerin düzenlendiği derslik ve atölye alanlarımız sosyal tesislerimizin en hareketli, en canlı yerleri olacak.  
İmkanlar ölçüsünde olabildiğince geniş alanlara inşa edeceğimiz bu sosyal tesisler, yemyeşil bir parkın içinde konumlandıracak ve böylece bu tesisler yürüyüş yolları, spor alanları, oturma ve piknik alanlarıyla da tam bir yaşam merkezi olarak kendini gösterecek. 
Her mahalleye bir sosyal tesis projemizle vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını yerinde çözüm üretecek, mutlu mahallerle ile mutlu bir Burdur’u birlikte inşa edeceğiz. “ dedi.
 

Editör: Alihan Akın