Forumda, iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasındaki iş birliği fırsatlarının genişletilmesi, öğrenci değişim programları, ortak bilimsel projeler, çift diploma olasılıkları ve diğer stratejik alanlarda iş birlikleri gibi konular ele alındı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin uluslararasılaşma stratejisi, bilimsel potansiyelinin uluslararası arena ile buluşturulup geliştirilmesi ve ikili akademik işbirliklerinin kurulması açısından önem taşıyan foruma katılan Rektör Dalgar, konuşmasında “Özbekistan’ın saygın devlet üniversiteleriyle imzalanan anlaşmaların, dost ve kardeş iki ülkenin akademik alanda yapacakları çalışmaların önemli bir adımı olarak değerlendirilmesi” gerektiğini belirtti. Rektör Hüseyin Dalgar çoğunluğu rektörlerden oluşan bir kitleye, “Bilimsel Yenilik Faaliyetlerinin Desteklenmesi ve İnsan Sermayesinin Geliştirilmesi” başlıklı, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin de politikasını yansıtan önemli bir sunum gerçekleştirdi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, uluslararası işbirlikleri açısından oldukça verimli geçen görüşmelerde; Semerkant Devlet Üniversitesi, Semerkant Veterinerlik Üniversitesi, Semerkant Mimarlık Üniversitesi, Karşı Devlet Üniversitesi, Karakalpakistan Devlet Üniversitesi, Buhara Devlet Üniversitesi, Andican Devlet Üniversitesi gibi ortak çalışma alanları belirlediği 12 üniversite ile akademik işbirliği anlaşması imzalandı. Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü ile geçen yıl imzalanan akademik işbirliği ve çift diploma programı anlaşmaları meyvelerini vermiş, iki kurum arasında Erasmus programı başta olmak üzere öğrenci ve akademik personel hareketliliği gerçekleşmişti. Yeni dönemde çift diploma programı kapsamında; lisanslarının ilk iki yılını Semerkant’ta tamamlayan öğrenciler son iki yılını Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde tamamlayarak çift diploma alma hakkı kazanabilecekler.

Forum sürecinde Semerkand Devlet Üniversitesinin rektörü Prof. Dr. KhalmuradovRustamIbragimovich’e bir ziyaret gerçekleştirildi.