Avşar Han Sinema Salonunda düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları ile devam eden programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Salim Oğuz konuştu. Oğuz konuşmasında “MAKÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki iş birliği protokolü ile eğitim hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla çalışmaların planlı ve koordineli bir şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır. Üniversitemiz ve kurumumuz arasındaki bu iş birliği eğitim alanında yeni ufuklar açacak bir adımı temsil etmekle birlikte öğrencilerimizin ve toplumun genelinde eğitim kalitesini artıracağına inancımız tamdır. MAKÜ’nün bilgi birikimi ve deneyimi ile öğrencilerimize daha geniş bir eğitim yelpazesi sunma fırsatı doğacaktır. Bu önemli toplantıya katılım sağlayan tüm öğretmenlerimize ve MAKÜ yönetimine teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar “Eğitim Fakültesi olarak Milli Eğitim Kurumu ile doğrudan çok güçlü organik bir bağımız var. İlişkilerimiz her zaman devam ediyor. Bugünkü toplantımızın da bu ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve farklı boyutlarda neler yapılabilir bunları değerlendirmek üzere son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bugün bize burada eşlik eden tüm meslektaşlarıma, okul idarelerine ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmasına “Üniversitemizin toplumsal katkı misyonu çerçevesinde düzenlediğimiz programda bir aradayız. Sizleri burada ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti dile getirerek hepinize hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum” ifadeleriyle başlayan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Üniversitemizin Eğitim Fakültesi ile gerek pedagojik formasyon eğitimlerinde gerekse diğer eğitim ile ilgili iş birliği çalışmalarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yakın bir ilişki içindeyiz. Biz bunu daha ileri taşımak istiyoruz. Hem üniversitemizde yeni bir yönetim hem de milli eğitim müdürlüğümüzde yeni bir yönetim oluşması nedeniyle güzel bir başlangıç olması, bizim de öne çıkardığımız evrensel bilgiden toplumsal katkıya söyleminin içini doldurmak adına birlikte neler yapabilirizi konuşmak adına bugün burada toplandık. Üniversitemizin zenginliği, akademik kapasitesi ile içinde yaşadığımız topluma daha fazla değer üretmek istiyoruz.Bu çerçevede uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız bugün burada bahsedeceğimiz bir kariyer geliştirme sistemimiz var. Bu sistemi sizlere anlatacağız. Çocuklarımızın mesleki ve üniversite tercihlerinde elde ettikleri başarılar bizim için hayati önem taşıyor. Dolayısıyla onların tercihlerine yön verebileceğimiz güçlü bir kariyer sistemimiz var. Bu kariyer sistemini hayata geçirebilirsek sizlerin ve öğrencilerin hizmetine sunabilirsek ne mutlu bize. Bu sistemde yaklaşık 150 civarında soruyu yanıtlayan öğrenciler hangi mesleklere uygun olduklarını, hangi alanda yetkinlikleri olduğunu görebiliyor. Böylecegençlerimizi daha iyi bir yönlendirme şansı buluyoruz. Bunun dışında toplumsal katkı anlayışımızın içeriğini dolduracak bir iş birliği modelini hep birlikte kurgulamak istiyoruz. Bu modelin içinde özellikle öğretmenlerin mesleki gelişim anlamında evrensel bilgiyi toplumsal katkıya dönüştürecek, evrensel bilgiyi sizin hizmetinize sunacak, birlikte ortak yapabileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum. Üniversite rektörü olarak sizlerden gelecek her türlü talebe cevap verebileceğimizi belirtmek istiyorum. Bu iş birliklerinin güçlenmesi için ortak çalışma modelleri geliştirmek istiyoruz. Bizler iş birliğine hazırız. Bu vesile ile hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Daha sonra Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Veysel Dal tarafından Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgilendirici bir sunum yapıldı. Sunumun ardından program öğle yemeği ve İstiklal Yerleşkesi Turu ile sona erdi.