ABD'de yapılan bir araştırmaya göre kadınların felç riski erkeklere oranla daha yüksek olduğu açıklandı.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, her yıl 795.000 kişi felç geçiriyor ve bu durum kadınlarda belirgin bir şekilde daha sık görülmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, felç kadınlarda önde gelen beş ölüm nedeninden biridir. Özellikle 55 ila 75 yaş arasındaki kadınların %20'si felç geçirmektedir. Vasküler nörolog ve vasküler nöroloji alanında doçent olan Bharti Manwani, erkeklerin yaşamın erken dönemlerinde daha yüksek felç riski taşıdığını ancak ilerleyen yaşlarda bu riskin kadınlarda arttığını belirtmektedir.

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşam beklentisine sahip olmaları, felç vakalarının artmasında etkili bir faktör olabilir. Yaşlandıkça genellikle yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet ve atriyal fibrilasyon gibi felç için risk faktörleri biriken insanlar, atriyal fibrilasyonun daha büyük felçlere neden olabileceğine dikkat çekmektedir. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha fazla felç riski altındadır.

Atriyal fibrilasyon, düzensiz ve hızlı kalp atımlarını içeren bir ritim bozukluğudur ve kalp içinde pıhtı oluşumuna neden olabilir. Bu durum, kalp yetmezliği ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, felç riskini azaltmak için düzenli sağlık kontrolleri, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve aktif bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir.

Editör: Betül Ateş