Emekliler Temmuz ayındaki kök maaş zamlarını merak etmeye başladı. Emekli maaşlarına Temmuz ayında ne kadar artış yapılacak? Tüm emekliler zamdan faydalanabilecek mi? Detaylar haberimizde...

Emekli aylıklarına Temmuz ayında zam yapılması bekleniyor. Zam oranının enflasyon farkına göre yaklaşık %25 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Ancak zamdan tüm emekliler faydalanmayacak. Kök maaşı 8 bin TL ve altında olan emekliler bu artıştan mahrum kalacak. Bu durum, yaklaşık 3 milyon 601 bin 551 emekliyi etkileyecek.

Neden 8 Bin TL Sınırı Konuldu?

Yetkililer bu sınırı koyma gerekçesini emeklilik sisteminin prim dengesine dayandırdığını açıklıyor. Yüksek prim ödeyenlerin yüksek maaş aldığı, düşük prim yatıranların ise düşük maaş aldığı bir sistemde, dışarıdan müdahalelerle bu dengenin bozulmaması amaçlanıyor.

Peki Ne Olacak?

  • Temmuz ayında: En düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak kalacak.
  • 10 bin TL ve üzerinde emekli maaşı alanlar: %25 civarında zam alacak.
  • Kök maaşı 8 bin TL ve altında olanlar: Zamdan faydalanmayacak.

Zam Oranı Nasıl Hesaplanıyor?

Zam oranı, Mayıs ve Haziran aylarını da kapsayacak şekilde yılın ilk 6 ayındaki enflasyon farkına göre belirlenecek. İlk 4 ay için enflasyon oranı %18,72 olarak açıklanmıştı.

 

Emekli maaşlarına zam yapılması sevindirici bir gelişme olsa da, 8 bin TL ve altı maaş alan emeklilerin bu zamdan mahrum kalacak gibi gözüküyor. Yeni kök maaş düzenlemeleri hakkında detaylar geldikçe haberlerimizde yer vereceğiz.

Editör: Betül Ateş