Toplantıya Burdur Sanayici Serbest Meslek Mensupları ve İş Adamları Dayanışma Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman KURT, Yönetim Kurulu Üyeleri Erol GÜR, Mehmet ŞANLI ve Fatih MACİT ile katılım sağladı.

BAKSİFED üyesi, ANSİAD, ANTGİAD, ASBİAD, ALSİAD, ANTİKAD, AGİDER, BUSİAD, IGSİAD, KONYSİAD, MASİAD, KEMİAD, OSİAD, TÜSİAD ve YÖRSİAD yönetim kurulu başkanlarının ve üyelerinin yer aldığı toplantıda açılış konuşmasını IGSİAD Başkanı Kubilay KAPI yaptı.

Kapı, açılış konuşmasında; “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti topraklarında her iş insanının kendisine borç bilmesi gereken esas konu “Türkiye’ye Ekonomik, Sosyal, Kültürel, kısacası her anlamda katkı sağlamaktır. Türkiye’de faaliyet gösteren birçok STK gibi IGSİAD’da önce yerel sonra ulusal anlamda başta ekonomiye, istihdama ve üretime katkı sağlamayı amaç olarak belirlemiştir. Birlikten kuvvet doğar ilkesini benimsemiş bir STK olarak her dönem olduğu gibi bu dönemde aynı yolda ilerleyeceğiz. Bu yüzden BAKSİFED çatısı altında uyum içinde çalışmayı ve ortak projelerde yer almayı gönülden temenni ediyoruz”. dedi.

BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah ERDOĞAN; yönetim kuruluna organizasyon için teşekkür ederek başladığı konuşmasında toplantıya katılan protokole ve IGSİAD’a bu güne kadar başkanlık yapmış emeği geçmiş diğer başkanlarımızı da burada görmekten mutlu oldum diyerek ayrıca teşekkür etti. Toplantıya katılan misafirlere Batı Akdeniz İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) yapısı hakkında bilgiler verdi.

“Dünya’daki Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Kadın Ayak İzini Arttırmamız Lazım”

TÜRKONFED’in en önem verdiği konulardan birinin “İş Dünyasında Kadın” olduğunu söyleyen BAKSİFED Başkanı Erdoğan bizim derneklerimizde ve federasyonlarımızda %30 kadın kotası var yani üyelerimizin %30’nun kadın olmasını, sadece üye olmalarını değil yönetim kadrolarında yer almalarını çok önemsiyoruz. Nüfusumuzun %50’sini kadınlar oluşturuyor dolayısıyla aynı oranda temsil edilmelerini istiyoruz. Sadece iş dünyasında değil siyasette, ticarette, toplumun her alanında kadınların yer alması için gayret ediyoruz. Yeşil Dönüşüm adı altında çevre ile ilgili katıldığım bir toplantıda kadın bir başkanımız “Dünya’daki karbon ayak izini azaltmak için kadın ayak izini arttırmamız lazım” demişti. Bu söz gerçekten çok önemli bir sözdü ve bende katıldığım her toplantıda söylemeye çalışıyorum dedi.

“İş Dünyasının “Finansa Erişim” En Önemli Sorunu Haline Gelmiştir”

Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti; Cumhuriyet tarihimizde ilk kez yaşadığımız 2. Tur seçimlerini büyük bir olgunlukla tamamladık. Sayın Cumhurbaşkanımızı ve 28. Dönem milletvekillerimizi gönülden kutluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında kurulan hükümetimizin, aldığı bu yetkiyi ülke kalkınması ve refahı için en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyoruz. Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın Rasyonel Ekonomi politikalarına geri dönüleceğini belirtmesini memnuniyetle karşıladık. Yine sayın bakanımızın Enflasyonla mücadele, öngörülebilirlik ve cari açığın hayati önem taşıdığını belirten açıklamaları iş dünyasını umutlandırmıştır. Dünyadaki enerji fiyatlarının düşüşünü fırsat bilerek daha fazla üretip enflasyonu aşağı çekebilir, daha fazla ihracat ve turizm geliri ile cari açığı azaltabiliriz. Bir an önce vatandaşlarımızın tasarruflarını Döviz ve Altın cinsinde düşünmeyi bırakarak TÜRK LİRASI’NA dönülmesini sağlayacak politikalar üretilmelidir. Finansa erişim en önemli sorunumuz haline gelmiştir. Reel sektörün Finansa erişimi kolaylaştırılmalı, acilen Finansa erişimin önünü açacak politikalar geliştirilmelidir. Aksi halde birçok firmamız zor durumda kalacak ve işsizliğin artmasına sebep olacaktır. Eylül ayında “Finansa Erişim” konulu paneller düzenleyerek iş dünyası olarak farkındalık yaratmaya çözüm önerileri sunmaya hazırlanıyoruz dedi.

Batı Akdeniz İş Dünyası ile ilgili konuların ve sorunların görüşüldüğü toplantı hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.