Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'nın son on yıldır konuştuğu ve geçtiğimiz ay meclisten en son aldığı yetki ile 'bir aya kadar inşaatına başlayacağım' dediği AVM için CHP İl Başkanı Süleyman Erman şok belgeler ortaya koydu.

İHALEYİ MAS(tek 'S' ile)-GD ORTAKLIĞI ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Süleyman Erman, parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile AVM'nin sözleşme aşamasında yaşananları basın mensuplarına anlattı. Erman, ihalenin geçmişine ilişkin verdiği bilgilerle başladığı basın toplantısında ' 4 Ağustos 2011'de ihaleye katılım olmayınca iş pazarlığa dönüyor. 25 Ağustos 2011 tarihinde MAS ve GD ortaklığına kira bedeli yıllık 155 bin TL üzerinde 30 yıl süreyle 4 milyon 650 bin TL'lik teklif uygun bulunuyor ve ihalenin verilmesine karar veriliyor. Kime veriliyor, MAS ( tek S ile söylüyorum) ve GD ortaklığına veriliyor' dedi.

'İHALEDEN ÖNCE VERGİ TERKİ YAPMIŞ'

Pazarlıktan önce AVM için Belediye ile anlaşan firmalardan olan MAS (tek 'S' ile) 31.07.2001 tarihi itibariyle Vergi Dairesi'nden terkinin yapıldığını belirten Süleyman Erman, 'Vergi Dairesi'nden terkini yapmak demek, şirketin yasal işleminin bitmiş olduğu anlamına geliyor. Yani herhangi bir faaliyeti olmadığı, personel çalıştırmadığı için mükellefiyet sonlandırılmış. Şimdi Burdur belediye Başkanına soruyorum; mükellefiyeti sonlanmış olan bir firmaya pazarlık usulü ile nasıl ihale veriyorsunuz? Mükellefiyeti olmayan bir firma, size nasıl iş bitim belgesi veriyor? Vermediyse bu ihale, bu firmaya nasıl veriliyor?' diyerek gündem yaratacak soruları ustalık dönemine hazılanan Başkan Akkaya'ya sordu.

'NASIL TEMİNAT VERDİLER?'

Avm işini alan ve belediye ile sözleşme imzalama aşamasına gelen firmaların ticari faaliyetlerini ya kapattığı yada zarar beyan gösterdiklerini iddia eden Erman, bu firmaların Belediyeye nasıl teminat verdiklerini sordu. Erman, 'Söz konusu şirketler bu işi yapmak için 270 bin TL teminat verdikleri, ayrıca işin tamamı ile ilgili olarak yaklaşık 7 milyon 500 bin TL'lik de banka kredisi alacaklarını yazıyla belirtmişler. Bakıyoruz, MAS Şirketi 31.07.2011 tarihinde Vergi Dairesi'nden terki yapılmış, diğer ortak GD A.Ş'ye gelince 2010 ve 2011 yılında GD şirketi iki yıl boyunca zarar beyan ediyor. Zarar eden bir şirkettir. Şimdi bahsedilen 7 milyon 500 TL'lik banka teminat kredisi alabilmesi için bir şirketin kar etmesi gerekir' dedi.

TEK 'S' ÇİFT 'S' Lİ ŞİRKETLER!

Chp İl Başkanı Süleyman Erman, pazarlık usulü işi alan firmanın tek 's' ile yazılan MAS şirketi olduğunu ancak daha sonradan ortaya çıkan firmanın çift 'S' ile yazılan MASS şirketi olarak işi POLİDYA şirketine devrettiğini belirterek inceleme yaparken arap saçına dönmüş olan ilişkilerin içinde kendilerinin de kaybolduğunu belirtti.

İŞTE BİZİM HABERE ÇEVİRMEYİ BAŞARMADIĞIMIZ AÇIKLAMA

12.04.2013'de MAS ve GD ortaklığını işi Polidya Şirketi'ne devretmek için müracaat ediyor. Burdur Belediyesi'ne müracaat ettiği yazı, basit bir yazı ile Burdur Belediyesi'ne yazı yazıyor. İhaleyi alan MAS Limited şirketi ( tek 'S' ile), şimdi dedik ya her yer paravan şirket dolu, ihale MAS firmasına veriliyor ama iş devir aşamasına gelince MASS (çift 'S'li) diye bir firma çıkıyor ortaya MAS oluyor MASS. O şirket Belediye'ye diyor ki, ' Ben üzerimdeki bütün yetkiyi, banka kredileri, teminat mektupları ile birlikte Polidya Şirketi'ne devretmek istiyorum.' Burdur Belediyesi sadece şu metne dayanarak, bu yetkiyi alıyor, Belediye Meclisi'ne getiriyor. CHP Üyeleri'nin ret oyu ve AKP Belediye Başkanı ve AKP'li belediye meclis üyeleri ile bu yetki şu anda yani AVM işini Polidya Şirketine devrediliyor.

Şimdi daha Polidya Şirketi'ne gelmeden sizlere şirketler hakkında bilgi vermek istiyorum. Biraz önce ifade ettiğim gibi MAS ortaklığı iki şahsa ait Abdül Selim Akgül ve Samet Akyiğit'e aittir. Çift şirket var; biri MAS (tek S ile), ihaleyi alan firma daha sonra MASS diye (çift S ile) yeni bir şirket kuruluyor ve MASS'a şirket devri yapılıyor. Birçoğunuzun kafası karıştı değil mi? Bizde bunları incelerken kafamız karıştı. Ortaklar aynı, sözleşme yaparken tek 'S'li, devrederken çift 'S'li bir şirketle karşılaşıyoruz.

'4 KERE SAHTE BELGE DÜZENLEMİŞ'

Geldik MAS ( tek S'li) firmasına 31.07.2011 tarihiyle işi terki yapılmış, gayri resmi bir şirkete dönüşmüş, ikinci MASS (çift S'li MASS), 30.04.2010 tarihinde bununda terki yapılmış, o da gayri resmi bir konuma düşmüş, bu şirketlerle ilgili Vergi Müfettişlerinin yapmış olduğu denetimler var ve 4 kere Sahte Belge düzenlemekten rapor tutuluyor ve 2012 yılında da son rapor tutuluyor. Yani paravan bir şirket olduğu, Vergi Müfettişleri tarafından 4 kere raporla tespit ediliyor.

'RESMİ ŞİRKET OLMADAN DEVİR YAPILMIŞ'

Burdur Belediye Başkanlığı'na 06.02.2014 tarihinde sadece bir dilekçe ile gayri resmi konumuna düşmüş vergi dairesi tarafından terki yapılmış MASS (çift S'li) firmanın dilekçesiyle Polidya diye bir şirket kuruluyor, diyor ki ' Bizim bütün yetkilerimizin Polidya Şirketi'ne devredilmesini istiyoruz.' Burdur Belediyesi'ne bunu meclis Kararı ile kabul ediyor. Polidya, 10.04.2013 kurulmuş, Burdur Belediyesi'ne 12.04.2013 tarihli devir dilekçesi gidiyor ama Polidya'nın Ticari Sicil'de resmi olarak faaliyete başladığı tarih 16.04.2013'tür. Yani resmi hüviyeti olmayan bir şirkete ihale devri yapılıyor. Buradan anlaşılacağı gibi şu anda Burdur Belediyesi'nin 45 bin m2'lik alanı devrettiği firmalar, hayali firmalardır. Şu anda Burdur Belediyesi büyük bir hukuksuzluk yürütmektedir.

Biz CHP olarak 30 Mart'ta yerel iktidarı üstlenecek ve önümüzdeki 5 yılı Burdur Belediyesi'ni yönetecek bir parti olarak, Burdur Belediye Başkanı'ndan şu anda Burdur Belediyesi'nin içine düşürüldüğü bu hukuksuzluğu bir an önce çözmesini bekliyoruz. Bu sözleşmeleri iptal etmesin i bekliyoruz ve kamuoyuna açıklama bekliyoruz

AVM İhalesiyle ilgili olarak Belediye Başkanı ve AK Parti Meclis Üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını vurgulayan Başkan Süleyman Erman: "Bugün sizlere sunmuş olduğum tüm dayanaklar ve belgelerle Ticari Sicil gazeteleri, Vergi dairesi tarafından terki yapılan belgeler ve yine firmalarla ilgili kararlar, bunların tamamıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nı göreve davet ediyorum. Burdur belediyesi AVM İhale dosyasının incelemeye alınmasını bekliyoruz ve bu konudaki başta Burdur Belediye Başkanı olmak üzere ve bu kararın altına imza atan AKP'li belediye meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" diye konuştu.