Rektör Dalgar Yükseköğretimde Uluslararası Görünürlüğün Artırılması Toplantısına Katıldı

Gündem 11.11.2023 - 15:26, Güncelleme: 11.11.2023 - 15:26
 

Rektör Dalgar Yükseköğretimde Uluslararası Görünürlüğün Artırılması Toplantısına Katıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar Ankara’da “Yükseköğretimde Uluslararası Görünürlüğün Artırılması” toplantısına katıldı.
9 Kasım 2023 Perşembe günü, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında Hacettepe Üniversitesi Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Yükseköğretimde Uluslararası Görünürlüğün Artırılması” toplantısına Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy ve Ar-Ge Koordinatörü Prof. Dr. Yasin Arslan da katıldı. Toplantıda Türk Yükseköğretiminin THE, QS, ARWU gibi sıralamalarda görünürlüğünü artırmak için neler yapılabileceği hususları üzerinde duruldu. Global sıralamalarda öne çıkan ODTÜ, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları Derecelendirme Sistemleri: Metodolojiler ve Süreçler, Büyük Veri ve Sürdürülebilirlik Odaklı Çalışmalar, Araştırma Yönetimi, Akademik İtibar Yönetimi ve Tanınırlık ve Değerlendirmeler ve Yol Haritası konularında bu süreçte edindikleri tecrübelerini aktardı. Üniversite derecelendirme sistemlerinin nasıl işlediğinin ve iyi uygulama örneklerinin anlatıldığı toplantıda araştırma yönetiminin, kurumsal veri yönetiminin, yıllık performans değerlendirme uygulamasının, açık bilim faaliyetlerinin bu sıralamalara nasıl etki ettiği adım adım gösterildi. Toplantıda üniversitelerin bu konuda birbirleriyle bilgi paylaşımını teşvik eden Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerin global sıralamalarda daha görünür olabilmesi için nitelikli yayınlar yapılması hususunun altını çizdi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar Ankara’da “Yükseköğretimde Uluslararası Görünürlüğün Artırılması” toplantısına katıldı.

9 Kasım 2023 Perşembe günü, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında Hacettepe Üniversitesi Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Yükseköğretimde Uluslararası Görünürlüğün Artırılması” toplantısına Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy ve Ar-Ge Koordinatörü Prof. Dr. Yasin Arslan da katıldı.

Toplantıda Türk Yükseköğretiminin THE, QS, ARWU gibi sıralamalarda görünürlüğünü artırmak için neler yapılabileceği hususları üzerinde duruldu. Global sıralamalarda öne çıkan ODTÜ, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları Derecelendirme Sistemleri: Metodolojiler ve Süreçler, Büyük Veri ve Sürdürülebilirlik Odaklı Çalışmalar, Araştırma Yönetimi, Akademik İtibar Yönetimi ve Tanınırlık ve Değerlendirmeler ve Yol Haritası konularında bu süreçte edindikleri tecrübelerini aktardı. Üniversite derecelendirme sistemlerinin nasıl işlediğinin ve iyi uygulama örneklerinin anlatıldığı toplantıda araştırma yönetiminin, kurumsal veri yönetiminin, yıllık performans değerlendirme uygulamasının, açık bilim faaliyetlerinin bu sıralamalara nasıl etki ettiği adım adım gösterildi. Toplantıda üniversitelerin bu konuda birbirleriyle bilgi paylaşımını teşvik eden Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerin global sıralamalarda daha görünür olabilmesi için nitelikli yayınlar yapılması hususunun altını çizdi.

Habere ifade bırak !
Faik Güven Yılmaz - EDİTÖR
Faik Güven Yılmaz - EDİTÖR
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.