MAKÜ’lü Bilim İnsanlarının Çalışmaları Patent Aldı

Gündem 05.08.2023 - 13:53, Güncelleme: 05.08.2023 - 13:53
 

MAKÜ’lü Bilim İnsanlarının Çalışmaları Patent Aldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) öğretim üyelerinin ortaklığında hazırlanan sıvı malzemelerin karışım oranlarının belirlenmesine yönelik buluşlarTürk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.
MAKÜFen Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü öğretim üyeleriProf. Dr. Ahmet Çiçek ve Doç. Dr. Nurettin Körözlü ile Piri Reis Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aysevil Salman Durmuşlar’ın yıllardır birlikte yürüttükleri akustik sıvı sensörleri üzerine çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Saygın uluslararası dergilerde yayınlanan yayınların yanı sıra, bir Mach-Zehnder girişim ölçer (interferometre) vasıtası ile karışım halindeki birbirinden ayırt edilmesi çok zor olan, özel ve yüksek maliyetli teknikler gerektiren sıvı malzemelerin karışım oranlarının belirlenmesine yönelik buluşlar, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 21 Aralık 2022 tarihinde İncelemeli Patent olarak tescil edildi. İki üniversitenin ortak başvurusu ile tescillenen buluş için Patent İşbirliği Anlşması kapsamında yapılan (The Patent CooperationTreaty -PCT) ön incelemeolumlu sonuçlandı. Buluş için, Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office -EPO)’de “Mach-ZehnderInterferometerBased Ultrasound Concentration Sensor for Liquid Mixtures” başlığı ile uluslararası başvuru yapıldı. Buluş etil ve metil alkol gibi görünümleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri birbirine çok benzeyen kimyasal maddelerin birbirleri ile hangi oranda karıştırıldıklarının yüksek hassasiyetle belirlenmesi için pratik, hızlı, düşük maliyetli, yinelenebilir bir çözüm sunuyor. Ölçüm için bir mililitreden daha az örneğin yeterli olduğu taşınabilir sensör herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilecek. Bilim insanları, buluşlarını prototip ürüne dönüştürmek ve farklı alanlarda uygulamalara yönelik adapte etmek için çalışmalarına devam ediyor.  
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) öğretim üyelerinin ortaklığında hazırlanan sıvı malzemelerin karışım oranlarının belirlenmesine yönelik buluşlarTürk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.

MAKÜFen Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü öğretim üyeleriProf. Dr. Ahmet Çiçek ve Doç. Dr. Nurettin Körözlü ile Piri Reis Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aysevil Salman Durmuşlar’ın yıllardır birlikte yürüttükleri akustik sıvı sensörleri üzerine çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor.

Saygın uluslararası dergilerde yayınlanan yayınların yanı sıra, bir Mach-Zehnder girişim ölçer (interferometre) vasıtası ile karışım halindeki birbirinden ayırt edilmesi çok zor olan, özel ve yüksek maliyetli teknikler gerektiren sıvı malzemelerin karışım oranlarının belirlenmesine yönelik buluşlar, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 21 Aralık 2022 tarihinde İncelemeli Patent olarak tescil edildi.

İki üniversitenin ortak başvurusu ile tescillenen buluş için Patent İşbirliği Anlşması kapsamında yapılan (The Patent CooperationTreaty -PCT) ön incelemeolumlu sonuçlandı. Buluş için, Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office -EPO)’de “Mach-ZehnderInterferometerBased Ultrasound Concentration Sensor for Liquid Mixtures” başlığı ile uluslararası başvuru yapıldı.

Buluş etil ve metil alkol gibi görünümleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri birbirine çok benzeyen kimyasal maddelerin birbirleri ile hangi oranda karıştırıldıklarının yüksek hassasiyetle belirlenmesi için pratik, hızlı, düşük maliyetli, yinelenebilir bir çözüm sunuyor. Ölçüm için bir mililitreden daha az örneğin yeterli olduğu taşınabilir sensör herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilecek. Bilim insanları, buluşlarını prototip ürüne dönüştürmek ve farklı alanlarda uygulamalara yönelik adapte etmek için çalışmalarına devam ediyor.

 

Habere ifade bırak !
Faik Güven Yılmaz - EDİTÖR
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.