İLÇELER (Bomba15) - Doğukan Acar | Haber Girişi: 03.01.2022 - 09:24, Güncelleme: 03.01.2022 - 09:24

Kocaaliler’de 4 bin Melli İnciri fidanı dikildi

 

Kocaaliler’de 4 bin Melli İnciri fidanı dikildi

Orman Genel Müdürlüğü destekleriyle başlatılan, Bucak Orman İşletme Müdürlüğünce yürütülen Gelir Getirici Tür Ağaçlandırma Sahası proje alanında Melli İnciri dikimi yapıldı. 117 dekarlık orman arazisinde yaklaşık 4085 İncir fidanının dikimi tamamlandı.
Melli inciri dikim organizasyonuna, AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, AK Parti Bucak İlçe Başkanı Mustafa Oğuz, Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, Bucak Orman İşletme Müdürü Mustafa Ersoy, AK Parti Kocaaliler Belde Başkanı, Bucak İlçe Teşkilatı ve orman personeli katıldı. Düzenlenen organizasyon ile birlikte, 117 dönümlük Melli İnciri dikim sahasına, 4085 incir fidanı dikildi. Fidan dikimi sonrasında konuşan AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, " Kocaelililer beldemizde Orman İşletmemize ait orman arazisinde, Bucak Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından yaklaşık 117 dönüm arazide bir çalışma yapıldı. Bu çalışma neticesinde görmüş olduğunuz sahalar açıldı. Burada bir teraslama sistemi yapıldı. Ve yaklaşık 4 bin 85 incir fidanı dikildi. İncirle alakalı coğrafi işaretlememizi aldık. İncirin rekoltesini, üretimini artırmak istiyoruz." dedi. İncir üretimin neden artması gerektiğini anlatan Milletvekili Yasin Uğur, "Çünkü bu ekonomik değeri olan bir ürün. Rekolteyi artırmak adına da böyle bir proje uygulandı. Dört bin seksen beş fidanını yaklaşık üç yıl boyunca bakımı Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından yapılacak. Ve akabinde de Kocaeliler beldesinde yaşayan vatandaşlarımıza kura yöntemiyle bakımı ve ürünler devredilecek. Ben bu projede başta Cumhurbaşkanımıza Tarım Bakanımıza, Orman Genel Müdürümüze, Bucak Orman İşletme Müdürümüze, bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Güzel bir proje oldu. Bize de nasip oldu’’ dedi. Bucak Orman işletme Müdürü Mustafa Ersoy ise açıklamasında, " Coğrafi İşaretini almış Melli incirimiz, bizlere sahasının bulunup orman teşkilatı tarafından genişletmemize, Köylümüze, beldemiz halkına ekonomik katkılarda bulunma adına proje yapmamız gerektiği yönünde bize bir işaret verdi. Bizler de teşkilat olarak teknik eleman arkadaşlarımızla proje çalışmasına girdik. Ve Milyos Antik Kenti'nin hemen girişinde kenarında sit alanının dışında bir sahayı belirledik. Sahamızın alanı Yüz on yedi dönüm. Melili'miz de olsun, diğer çevre köylerimizde olsun Melli incirinin dikilebileceği sahalar araştırmamızı ve planlamalarımızı yapıyoruz. Burayı hazırlayarak ekonomiye, vatandaşlarımıza bir katkı yapılmasını hedefledik. Ve şu anda dikimlerimizi yaptık. Tabii ki dikimleri yapmakla bitmiyor iş. Biz orman teşkilatı olarak fidan diktiğimizde bile koruyamayacaksak, gerisini getiremeyeceksek yapmanın anlamı yok diye düşünürüz hep. Bundan sonrası için yıllık bakımlarını ve korumasını muntazam bir şekilde hep birlikte yapmamız lazım. Biz tel örgüsünü çekiyoruz ama yeterli olmayacak. Bu saha hepimizin sahasıdır. Bu nedenle vatandaşlarımızın da sahip çıkması gerekmektedir. Bucak'a Kocaaliler Beldemize hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi.  
Orman Genel Müdürlüğü destekleriyle başlatılan, Bucak Orman İşletme Müdürlüğünce yürütülen Gelir Getirici Tür Ağaçlandırma Sahası proje alanında Melli İnciri dikimi yapıldı. 117 dekarlık orman arazisinde yaklaşık 4085 İncir fidanının dikimi tamamlandı.

Melli inciri dikim organizasyonuna, AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, AK Parti Bucak İlçe Başkanı Mustafa Oğuz, Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, Bucak Orman İşletme Müdürü Mustafa Ersoy, AK Parti Kocaaliler Belde Başkanı, Bucak İlçe Teşkilatı ve orman personeli katıldı.

Düzenlenen organizasyon ile birlikte, 117 dönümlük Melli İnciri dikim sahasına, 4085 incir fidanı dikildi. Fidan dikimi sonrasında konuşan AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, " Kocaelililer beldemizde Orman İşletmemize ait orman arazisinde, Bucak Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından yaklaşık 117 dönüm arazide bir çalışma yapıldı. Bu çalışma neticesinde görmüş olduğunuz sahalar açıldı. Burada bir teraslama sistemi yapıldı. Ve yaklaşık 4 bin 85 incir fidanı dikildi. İncirle alakalı coğrafi işaretlememizi aldık. İncirin rekoltesini, üretimini artırmak istiyoruz." dedi.

İncir üretimin neden artması gerektiğini anlatan Milletvekili Yasin Uğur, "Çünkü bu ekonomik değeri olan bir ürün. Rekolteyi artırmak adına da böyle bir proje uygulandı. Dört bin seksen beş fidanını yaklaşık üç yıl boyunca bakımı Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından yapılacak. Ve akabinde de Kocaeliler beldesinde yaşayan vatandaşlarımıza kura yöntemiyle bakımı ve ürünler devredilecek. Ben bu projede başta Cumhurbaşkanımıza Tarım Bakanımıza, Orman Genel Müdürümüze, Bucak Orman İşletme Müdürümüze, bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Güzel bir proje oldu. Bize de nasip oldu’’ dedi.

Bucak Orman işletme Müdürü Mustafa Ersoy ise açıklamasında, " Coğrafi İşaretini almış Melli incirimiz, bizlere sahasının bulunup orman teşkilatı tarafından genişletmemize, Köylümüze, beldemiz halkına ekonomik katkılarda bulunma adına proje yapmamız gerektiği yönünde bize bir işaret verdi. Bizler de teşkilat olarak teknik eleman arkadaşlarımızla proje çalışmasına girdik. Ve Milyos Antik Kenti'nin hemen girişinde kenarında sit alanının dışında bir sahayı belirledik. Sahamızın alanı Yüz on yedi dönüm. Melili'miz de olsun, diğer çevre köylerimizde olsun Melli incirinin dikilebileceği sahalar araştırmamızı ve planlamalarımızı yapıyoruz. Burayı hazırlayarak ekonomiye, vatandaşlarımıza bir katkı yapılmasını hedefledik. Ve şu anda dikimlerimizi yaptık. Tabii ki dikimleri yapmakla bitmiyor iş. Biz orman teşkilatı olarak fidan diktiğimizde bile koruyamayacaksak, gerisini getiremeyeceksek yapmanın anlamı yok diye düşünürüz hep. Bundan sonrası için yıllık bakımlarını ve korumasını muntazam bir şekilde hep birlikte yapmamız lazım. Biz tel örgüsünü çekiyoruz ama yeterli olmayacak. Bu saha hepimizin sahasıdır. Bu nedenle vatandaşlarımızın da sahip çıkması gerekmektedir. Bucak'a Kocaaliler Beldemize hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.