KDV kararı, enflasyonla mücadelede etkili olacak

Gündem (Bomba15) - Doğukan Acar | 29.03.2022 - 15:44, Güncelleme: 29.03.2022 - 15:44
 

KDV kararı, enflasyonla mücadelede etkili olacak

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Yeni KDV Düzenlemesi hakkında değerlendirmede bulunarak, oto galericiler için KDV’nin daha düşük tutulmasının gerektiğini vurguladı.
  Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Vatandaşlarımızın alım gücünü destekleyip katkı sağlayan, işletmelerin de fiyatlama baskısını hafifleten tüm adımlar ilimiz ve ülke ekonomimiz için önemli gelişmelerdir. Tüm dünyadaki ekonomik çalkantıların ardından KDV oranlarında güncelleme yapılmasının enflasyonla mücadelede etkili olacağını düşünüyorum. Alınan bu kararın sektörel faaliyetlerin artmasına ve ticarete olumlu sirayet edeceğini öngörüyorum” şeklinde konuştu. “OTO GALERİCİLER İÇİN KDV %18 YERİNE %8 OLMALIYDI” Tüketiciler için bazı KDV indirimlerini olumlu bulduğunu belirten Başkan Yusuf Keyik; “Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranının yüzde 8 olarak belirlenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat oto galericiler için araç ticareti kârında KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e yükseltilmesi son birkaç aydır durgun vaziyette olan 2. El araç sektörü adına memnuniyet ifade ettiğini söyleyemeyiz. Oto galericiler için KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8 olması galericilerin lehine bir adım olabilirdi” dedi. EŞEL MOBİL SİSTEMİNE GEÇİLMELİ Başkan Keyik: “Bilindiği üzere Eşel mobil sistemi: Akaryakıt fiyatlarının döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle çok sık değişimini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanması için akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik bir sistemdir. Akaryakıt fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı zamların önüne geçilmesi için de Eşel Mobil Sistemine dönülmesinin fayda sağlayacağını düşünüyorum. Böyle bir dönüşüm pek çok sektöre ve piyasalara rahat bir nefes aldıracaktır” dedi. TEŞEKKÜR Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından açıkladığı KDV indiriminin diğer sektörler için olumlu bir adım olduğunu kaydeden Başkan Yusuf Keyik: “Küresel ekonomideki hareketliliklerden dolayı ekonomik dalgalanmaların sıklıkla yaşandığı bu dönemde Yeni KDV Düzenlemesi için Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’ye ve emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.  Odaların taleplerini iletip bu konuda çözümler bulan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na da verdiği emeklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.   
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Yeni KDV Düzenlemesi hakkında değerlendirmede bulunarak, oto galericiler için KDV’nin daha düşük tutulmasının gerektiğini vurguladı.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Vatandaşlarımızın alım gücünü destekleyip katkı sağlayan, işletmelerin de fiyatlama baskısını hafifleten tüm adımlar ilimiz ve ülke ekonomimiz için önemli gelişmelerdir. Tüm dünyadaki ekonomik çalkantıların ardından KDV oranlarında güncelleme yapılmasının enflasyonla mücadelede etkili olacağını düşünüyorum. Alınan bu kararın sektörel faaliyetlerin artmasına ve ticarete olumlu sirayet edeceğini öngörüyorum” şeklinde konuştu.

“OTO GALERİCİLER İÇİN KDV %18 YERİNE %8 OLMALIYDI”

Tüketiciler için bazı KDV indirimlerini olumlu bulduğunu belirten Başkan Yusuf Keyik; “Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranının yüzde 8 olarak belirlenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat oto galericiler için araç ticareti kârında KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e yükseltilmesi son birkaç aydır durgun vaziyette olan 2. El araç sektörü adına memnuniyet ifade ettiğini söyleyemeyiz. Oto galericiler için KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8 olması galericilerin lehine bir adım olabilirdi” dedi.

EŞEL MOBİL SİSTEMİNE GEÇİLMELİ

Başkan Keyik: “Bilindiği üzere Eşel mobil sistemi: Akaryakıt fiyatlarının döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle çok sık değişimini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanması için akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik bir sistemdir. Akaryakıt fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı zamların önüne geçilmesi için de Eşel Mobil Sistemine dönülmesinin fayda sağlayacağını düşünüyorum. Böyle bir dönüşüm pek çok sektöre ve piyasalara rahat bir nefes aldıracaktır” dedi.

TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından açıkladığı KDV indiriminin diğer sektörler için olumlu bir adım olduğunu kaydeden Başkan Yusuf Keyik: “Küresel ekonomideki hareketliliklerden dolayı ekonomik dalgalanmaların sıklıkla yaşandığı bu dönemde Yeni KDV Düzenlemesi için Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’ye ve emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.  Odaların taleplerini iletip bu konuda çözümler bulan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na da verdiği emeklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
KDV İNDİRİMİ
(30.03.2022 20:38 - #787)
AKARYAKITTAN ALINAN VERGİLERİ BİR SÜRELİĞİNE ALMASANIZ YA ... DİĞER KALEMLERDEN YAPILAN KDV İNDİRİMİ FARK EDİLMEYECEK BİLE GÖRECEKSİNİZ
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.