İyi Partili Belediye Meclis Üyeleri arsa satışına itiraz edecekler....

Siyaset 06.09.2023 - 13:53, Güncelleme: 06.09.2023 - 13:53
 

İyi Partili Belediye Meclis Üyeleri arsa satışına itiraz edecekler....

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 'in kararına ittifak ortağı İyi Parti’den neredeyse yıllar sonra ilk itiraz geldi.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 'in kararına ittifak ortağı İyi Parti’den neredeyse yıllar sonra ilk itiraz geldi. Son dönemlerde arsa ve işyeri satışlarını hızlandıran Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in, geçtiğimiz aylarda satış kararını aldırdığı yeni hastane yanındaki 10 arsa için İyi Partili Belediye Meclis üyeleri gerekirse şerh koyarak itiraz edecekler. Bugün yapılacak Belediye Meclis toplantısı öncesinde İyi Parti Medya İlişkiler Başkanı Yusuf Altındal bir basın bildirisi yayınlayarak, Belediye’nin hastane bölgesindeki arsa satışına itiraz edeceklerini açıkladı. Arsa olarak satışa karşı olduklarını ifade eden Altındaş, Belediye Encümeninde de şerh koyacaklarını ifade ederek, bu şekildeki satışın kamu yararına olmadığının altını çizdi. Satış şeklinin değiştirilmesi gerektiğini savunan İyi Partililer belediyenin kendi imkanları ile, kat karşılığı veya TOKİ ile yapılacak bir anlaşma ile buranın 20 ila 50 kat fazlasına satılabileceğini ifade ettiler. İyi Parti Belediye Meclis üyeleri bugün yapılacak toplantıda aşağıdaki konunun gündeme alınarak hayata geçirilmesini isteyecekler.   “( Mülkiyeti belediyemize ait Bahçelievler Mahallesi yeni hastane binası önünde bulunan 2023 Haziran ayı meclis toplantımızda (07.06.2023 tarih 2023/98 sayılı) alınan kararla  10 parça arsanın satış kararı alınmıştır. Bu satışın kamu yararına olmadığını, belediyemizin (neredeyse yıllık bütçesinin 3 katı gibi) büyük bir gelir kaybına sebep olacağını görüyoruz. Daha geçen ay aynı bölgede kendi imkanlarımız ile yapıp ortalama 9-10 milyon TL ye sattığımız taban alanı 35 m2 olan  işyerlerini göz önüne alırsak; üzerine zemin katı ticari olmak üzere 10 adet, taban alanı 400 m2,  5 kat inşaat yapılabilecek olan, ortalama 1000 m2 lik her bir arsanın ortalama 6 Milyon TL den satışa çıkarılmasında kamu yararı yoktur. Önceki yöntem kullanılarak (inşaatı kendi imkanlarımızla yapılıp) piyasa fiyatları ile satılırsa belirlenen fiyatın toplamda en az 20 katına satılabileceği gibi 50 katına kadar da çıkabilir. Buda bizim belediye bütçemizin kat be kat üstündedir. Veya; bölgede arsa karşılığı % 50 ye inşaatlar yapılmaktadır. Bir inşaat firması ile anlaşarak veya TOKİ ile bir anlaşmaya vararak, katma değeri ve rantı yüksek olan bu bölgedeki sahanın satış getirisinin çok yüksek olacağı ve belediyemizi ekonomik olarak çok rahatlatacağı aşikardır. Sade arsa olarak satışı uygun bulmuyor, yaparak veya ortak yapım ile satışının uygun olacağını düşünerek alınan kararın düzeltilmesini veya iptalini teklif ediyoruz” diyecek.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 'in kararına ittifak ortağı İyi Parti’den neredeyse yıllar sonra ilk itiraz geldi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 'in kararına ittifak ortağı İyi Parti’den neredeyse yıllar sonra ilk itiraz geldi. Son dönemlerde arsa ve işyeri satışlarını hızlandıran Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in, geçtiğimiz aylarda satış kararını aldırdığı yeni hastane yanındaki 10 arsa için İyi Partili Belediye Meclis üyeleri gerekirse şerh koyarak itiraz edecekler.

Bugün yapılacak Belediye Meclis toplantısı öncesinde İyi Parti Medya İlişkiler Başkanı Yusuf Altındal bir basın bildirisi yayınlayarak, Belediye’nin hastane bölgesindeki arsa satışına itiraz edeceklerini açıkladı.

Arsa olarak satışa karşı olduklarını ifade eden Altındaş, Belediye Encümeninde de şerh koyacaklarını ifade ederek, bu şekildeki satışın kamu yararına olmadığının altını çizdi. Satış şeklinin değiştirilmesi gerektiğini savunan İyi Partililer belediyenin kendi imkanları ile, kat karşılığı veya TOKİ ile yapılacak bir anlaşma ile buranın 20 ila 50 kat fazlasına satılabileceğini ifade ettiler.

İyi Parti Belediye Meclis üyeleri bugün yapılacak toplantıda aşağıdaki konunun gündeme alınarak hayata geçirilmesini isteyecekler.  

“( Mülkiyeti belediyemize ait Bahçelievler Mahallesi yeni hastane binası önünde bulunan 2023 Haziran ayı meclis toplantımızda (07.06.2023 tarih 2023/98 sayılı) alınan kararla  10 parça arsanın satış kararı alınmıştır. Bu satışın kamu yararına olmadığını, belediyemizin (neredeyse yıllık bütçesinin 3 katı gibi) büyük bir gelir kaybına sebep olacağını görüyoruz. Daha geçen ay aynı bölgede kendi imkanlarımız ile yapıp ortalama 9-10 milyon TL ye sattığımız taban alanı 35 m2 olan  işyerlerini göz önüne alırsak; üzerine zemin katı ticari olmak üzere 10 adet, taban alanı 400 m2,  5 kat inşaat yapılabilecek olan, ortalama 1000 m2 lik her bir arsanın ortalama 6 Milyon TL den satışa çıkarılmasında kamu yararı yoktur. Önceki yöntem kullanılarak (inşaatı kendi imkanlarımızla yapılıp) piyasa fiyatları ile satılırsa belirlenen fiyatın toplamda en az 20 katına satılabileceği gibi 50 katına kadar da çıkabilir. Buda bizim belediye bütçemizin kat be kat üstündedir. Veya; bölgede arsa karşılığı % 50 ye inşaatlar yapılmaktadır. Bir inşaat firması ile anlaşarak veya TOKİ ile bir anlaşmaya vararak, katma değeri ve rantı yüksek olan bu bölgedeki sahanın satış getirisinin çok yüksek olacağı ve belediyemizi ekonomik olarak çok rahatlatacağı aşikardır. Sade arsa olarak satışı uygun bulmuyor, yaparak veya ortak yapım ile satışının uygun olacağını düşünerek alınan kararın düzeltilmesini veya iptalini teklif ediyoruz” diyecek.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Tuzsuz Deli Bekir
(06.09.2023 20:16 - #5527)
Kasada para yok.Seçim yaklaşıyor.Belediye nin borçlarını başka türlü nasil kapatacaklar.Satıp savıp kaçacaklar.8 yılda şehre bir yatırım yapmadılar.Hala önceki başkanın döneminde yapilan asfalt yollar kullaniliyor.Yollar delik deşik.Çeşmelerden akan su içilmiyor.Şehir batı Anadolunun en geri kalmış şehri oldu.Satilacak arsaları göreceksiniz kendi yandaşları alacak.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.