Halk Eğitim Merkezi’nde çocuklara milli sazlar öğretilecek

Gündem (Bomba15) - Doğukan Acar | 13.06.2022 - 18:30, Güncelleme: 13.06.2022 - 18:30
 

Halk Eğitim Merkezi’nde çocuklara milli sazlar öğretilecek

Sanatçı Sümer Ezgü’nün kurduğu Sümer Ezgü Sanat Akademisi’nin hazırladığı proje ile 7 yaşından itibaren çocuklara Halk Eğitim Merkezlerinde milli sazların eğitimi verilecek.
Burdur ve Antalya’da başlayan proje tüm Türkiye’de uygulanacak nitelikte. Burdur Halk Eğitim Merkezi’nin Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlediği Türk Halk Müziği Konseri’ne katılan Sümer Ezgü proje hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sümer Ezgü “Dört yıl önce Antalya’da Sümer Ezgü sanat akademisini açtık. Okullardaki müzik eğitimimizin milli olmadığını gördüm. Bu sorunu aslında sahne çalışmalarında da hissediyoruz. Okullardan mezun olan müzisyen arkadaşlarımıza biz ayrıca bizim ritimlerimizi, melodilerimizi çalıştırıyoruz çünkü konservatuvarlarda olsun eğitim fakültelerinde olsun eksik bilgi ile yetişiyorlar. Ben de müziğe mandolin, blok flüt ve melodika ile başladım ama devamı gelmedi çünkü dokuya uygun değil. Çevrenize baktığınızda bu enstrümanları sosyal yaşamda çalan var mı? Yok. Bu sistem yanlış. Bu enstrümanlar perde ve delik yapısı olarak bizim müziğimizin özelliği olan koma seslere sahip olmadığı için bizim melodilerimize uygun değil. Bizim halk sazımız dilli kavalımız var. Mandolin yerince cura var, boyut itibariyle çocuklara uygun. Kabak kemanemiz var. Temel Müzik eğitimine bunları sokalım diye Milli Eğitim Bakanlığı’na proje verdik. Halk Eğitim Merkezleri için bu üç enstrümanın ders programları geçti.” dedi. İlkokulların müzik eğitiminde de sorun olduğunu anlatan Ezgü, “İlkokulların müzik eğitiminde müzik öğretmeni yok. Sınıf öğretmenleri yapabildiklerince müzik dersi veriyorlar, bu konuda hiçbir eğitimleri yok. Zaten matematik vb telafi dersleri olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla ilkokulların müfredatına da bu iş girmeli ama en başa dönüyoruz, garip değil mi bizim bu eğitimleri verecek müzik öğretmenlerimiz yok! Müzik öğretmenlerimiz piyano, flüt, keman, gitar çalıyor. Geçenlerde gittiğim bir okulun doktoru bağlama çalıyor, müzik öğretmeni çalamıyor.” diye konuştu. Proje kapsamında Antalya ve Burdur’un ilk olarak çalışmaya başladığını söyleyen Ezgü, “Burdur Halk Eğitim Merkezi’nde sipsi sınıfı açıldı. Bağlama, Kabak kemane ve Cura sınıfları açılıyor. Antalya’da da bunlar yapılacak ve bütün Türkiye’ye yayılacak zamanla. Bu yolun açılması ile biz mutluyuz. Sümer Ezgü Sanat Akademisi olarak ülkemizin kültür müziğine kafa yoruyoruz, kaygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Millî Eğitim Bakanlığı’na sunulan ve kabul edilen proje kapsamında Halk Eğitim Merkezilerinde bu ders programının 7 yaş grubundan itibaren geçtiğini söyleyen Ezgü şunları söyledi; “Bu çok önemli. Diğer hedefimiz de şimdi Halk Eğitim Merkezlerinden sonra ilkokullar! İlkokullardaki müzik eğitimi müfredatına bunu sokmamız ve kendi enstrümanlarımızı çalabilen müzik öğretmenleri yetiştirmemiz lazım. Müzik öğretmeni yetiştiren Eğitim Fakültesinde piyano nasıl temel saz ise bağlamanın da temel saz olması lazım.” Yenigün
Sanatçı Sümer Ezgü’nün kurduğu Sümer Ezgü Sanat Akademisi’nin hazırladığı proje ile 7 yaşından itibaren çocuklara Halk Eğitim Merkezlerinde milli sazların eğitimi verilecek.

Burdur ve Antalya’da başlayan proje tüm Türkiye’de uygulanacak nitelikte. Burdur Halk Eğitim Merkezi’nin Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlediği Türk Halk Müziği Konseri’ne katılan Sümer Ezgü proje hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Sümer Ezgü “Dört yıl önce Antalya’da Sümer Ezgü sanat akademisini açtık. Okullardaki müzik eğitimimizin milli olmadığını gördüm. Bu sorunu aslında sahne çalışmalarında da hissediyoruz. Okullardan mezun olan müzisyen arkadaşlarımıza biz ayrıca bizim ritimlerimizi, melodilerimizi çalıştırıyoruz çünkü konservatuvarlarda olsun eğitim fakültelerinde olsun eksik bilgi ile yetişiyorlar. Ben de müziğe mandolin, blok flüt ve melodika ile başladım ama devamı gelmedi çünkü dokuya uygun değil. Çevrenize baktığınızda bu enstrümanları sosyal yaşamda çalan var mı? Yok. Bu sistem yanlış. Bu enstrümanlar perde ve delik yapısı olarak bizim müziğimizin özelliği olan koma seslere sahip olmadığı için bizim melodilerimize uygun değil. Bizim halk sazımız dilli kavalımız var. Mandolin yerince cura var, boyut itibariyle çocuklara uygun. Kabak kemanemiz var. Temel Müzik eğitimine bunları sokalım diye Milli Eğitim
Bakanlığı’na proje verdik. Halk Eğitim Merkezleri için bu üç enstrümanın ders programları geçti.” dedi.

İlkokulların müzik eğitiminde de sorun olduğunu anlatan Ezgü, “İlkokulların müzik eğitiminde müzik öğretmeni yok. Sınıf öğretmenleri yapabildiklerince müzik dersi veriyorlar, bu konuda hiçbir eğitimleri yok. Zaten matematik vb telafi dersleri olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla ilkokulların müfredatına da bu iş girmeli ama en başa dönüyoruz, garip değil mi bizim bu eğitimleri verecek müzik öğretmenlerimiz yok! Müzik öğretmenlerimiz piyano, flüt, keman, gitar çalıyor. Geçenlerde gittiğim bir okulun doktoru bağlama çalıyor, müzik öğretmeni çalamıyor.” diye konuştu.

Proje kapsamında Antalya ve Burdur’un ilk olarak çalışmaya başladığını söyleyen Ezgü, “Burdur Halk Eğitim Merkezi’nde sipsi sınıfı açıldı. Bağlama, Kabak kemane ve Cura sınıfları açılıyor. Antalya’da da bunlar yapılacak ve bütün Türkiye’ye yayılacak zamanla. Bu yolun açılması ile biz mutluyuz. Sümer Ezgü Sanat Akademisi olarak
ülkemizin kültür müziğine kafa yoruyoruz, kaygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Millî Eğitim Bakanlığı’na sunulan ve kabul edilen proje kapsamında Halk Eğitim Merkezilerinde bu ders programının 7 yaş grubundan itibaren geçtiğini söyleyen Ezgü şunları söyledi; “Bu çok önemli. Diğer hedefimiz de şimdi Halk Eğitim Merkezlerinden sonra ilkokullar! İlkokullardaki müzik eğitimi müfredatına bunu sokmamız ve kendi
enstrümanlarımızı çalabilen müzik öğretmenleri yetiştirmemiz lazım. Müzik öğretmeni yetiştiren Eğitim Fakültesinde piyano nasıl temel saz ise bağlamanın da temel saz olması lazım.”

Yenigün

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Rumuz
(14.06.2022 19:26 - #1512)
Helal olsun, değişimi isteyen böyle parçası olur, hamaset değil çalışmak gerek!!!
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
haber antalya