GÜNDEM (Bomba15) - Doğukan Acar | Haber Girişi: 03.12.2021 - 17:43, Güncelleme: 03.12.2021 - 17:43

İl Sağlık Müdürü Şenbayram'dan Engelliler Günü mesajı

 

İl Sağlık Müdürü Şenbayram'dan Engelliler Günü mesajı

Burdur İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.
Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i yani 1 milyardan fazla kişi çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. Türkiye’de ise Ulusal Engelli Veri Tabanına göre engelli birey sayısı 1.559.222 olarak açıklanmıştır. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır. Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyacı olan insanların (yaşlı, engelli, aile içi şiddete maruz kalan kişiler, sokak çocukları vb.) korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişilebilirliğin artırılmasına yönelik faaliyetlerimiz yer almaktadır. Engelliliğin önlenmesi: Her bebeğimize; - Yeni doğan işitme taraması - Yeni doğan görme taraması - Fenilketonüri, Biyotidinaz ve Hipotiroidi taraması, - Konjenital Adrenal Hiperplazi taraması - Gelişimsel Kalça Çıkığı erken tanı ve tedavisi - Hemoglobinopati taramaları yapılmakta, - Erken yaş taramalarının yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Engelli Bireylerin Sağlık Hizmetine Erişiminin Kolaylaştırılması: - Sağlık kuruluşlarında engelli ve yaşlı hastalara hizmet alımlarını kolaylaştıracak, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel (hostes hizmeti) temin edilmesi, - İşitme engelli hastalarla iletişimi sağlamak üzere hastanelerimizde sağlık personeline işaret dili eğitimleri verilmekte, - Poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına uygun hareket edilmekte, - Engelli vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına kayıt ve kabul işlemleri yapılırken özel durumuna uygun şekilde gerekiyorsa oturması sağlanarak işlemleri yapılmakta, - Engelli ve kimsesiz hastaların başvurdukları sağlık kuruluşundan başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerektiğinde, imkanlar ölçüsünde transferi sağlanmakta, - Hasta hakları uygulamalarının engellilere tarafından da anlaşılmasına yönelik olarak sesli ve braille alfabesi ile hazırlanmış hasta hakları dokümanları tüm hastanelerin hasta hakları birimlerinde halkımızın kullanımına sunulmuştur. - Engelli bireylere sağlık hizmet sunum konusunda ilgili personel hizmet içi eğitim programlarına alınması ve eğitimlerinin sürekliliği sağlanmaktadır.  - Engellilere yönelik ağız diş sağlığı hizmetleri yürütülmeye devam etmektedir. - Engeli vatandaşlarımız için sağlık kurumlarımızı engellilerin kolay erişimi için hazır ve diğer kurumlarımızı da engelli erişimine uygun hale getirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Engelliliğin önlenmesinde, engellilere karşı gerekli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının artırılmasında ve engellilerin kendi haklarının bilincine varmasında, sağlık sektöründen, eğitim sektörüne kadar pek çok sektörün işbirliği içinde olması çok önemlidir.  
Burdur İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i yani 1 milyardan fazla kişi çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. Türkiye’de ise Ulusal Engelli Veri Tabanına göre engelli birey sayısı 1.559.222 olarak açıklanmıştır. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır.

Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyacı olan insanların (yaşlı, engelli, aile içi şiddete maruz kalan kişiler, sokak çocukları vb.) korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişilebilirliğin artırılmasına yönelik faaliyetlerimiz yer almaktadır.

Engelliliğin önlenmesi:

Her bebeğimize;

- Yeni doğan işitme taraması
- Yeni doğan görme taraması
- Fenilketonüri, Biyotidinaz ve Hipotiroidi taraması,
- Konjenital Adrenal Hiperplazi taraması
- Gelişimsel Kalça Çıkığı erken tanı ve tedavisi
- Hemoglobinopati taramaları yapılmakta,
- Erken yaş taramalarının yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Engelli Bireylerin Sağlık Hizmetine Erişiminin Kolaylaştırılması:

- Sağlık kuruluşlarında engelli ve yaşlı hastalara hizmet alımlarını kolaylaştıracak, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel (hostes hizmeti) temin edilmesi,
- İşitme engelli hastalarla iletişimi sağlamak üzere hastanelerimizde sağlık personeline işaret dili eğitimleri verilmekte,
- Poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına uygun hareket edilmekte,
- Engelli vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına kayıt ve kabul işlemleri yapılırken özel durumuna uygun şekilde gerekiyorsa oturması sağlanarak işlemleri yapılmakta,
- Engelli ve kimsesiz hastaların başvurdukları sağlık kuruluşundan başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerektiğinde, imkanlar ölçüsünde transferi sağlanmakta,
- Hasta hakları uygulamalarının engellilere tarafından da anlaşılmasına yönelik olarak sesli ve braille alfabesi ile hazırlanmış hasta hakları dokümanları tüm hastanelerin hasta hakları birimlerinde halkımızın kullanımına sunulmuştur.
- Engelli bireylere sağlık hizmet sunum konusunda ilgili personel hizmet içi eğitim programlarına alınması ve eğitimlerinin sürekliliği sağlanmaktadır. 
- Engellilere yönelik ağız diş sağlığı hizmetleri yürütülmeye devam etmektedir.
- Engeli vatandaşlarımız için sağlık kurumlarımızı engellilerin kolay erişimi için hazır ve diğer kurumlarımızı da engelli erişimine uygun hale getirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir.

Engelliliğin önlenmesinde, engellilere karşı gerekli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının artırılmasında ve engellilerin kendi haklarının bilincine varmasında, sağlık sektöründen, eğitim sektörüne kadar pek çok sektörün işbirliği içinde olması çok önemlidir.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.