GÜNDEM (Bomba15) - Doğukan Acar | Haber Girişi: 30.06.2022 - 15:57, Güncelleme: 30.06.2022 - 15:57

Gürhan Özveren: İşlevsel bir mali tatil istiyoruz

 

Gürhan Özveren: İşlevsel bir mali tatil istiyoruz

Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Gürhan Özveren; 1 ile 20 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 'Mali Tatil' uygulaması ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BURDURSMMMO) Başkanı Özveren açıklamasında;  “5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre muhasebe meslek mensuplarına ve yükümlülere kolaylıklar getiren “Mali Tatil” uygulaması, bu yıl 1 Temmuz 2022 Cuma günü başlayıp 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü sona erecektir. Kanunla meslek mensuplarımıza sağlanan tatilin adı her ne kadar Mali Tatil olmasına ve yirmi günlük bir süreyi kapsamasına rağmen gerçek anlamda meslektaşlarımızın faydalanabileceği bir tatil değildir, meslektaşlarımız olağan zaman da yaptıkları işleri yine bu dönemde de yapmak zorunda kalmaktadırlar. Burada önemli olan 1-20 Temmuz tarihleri arasında geçen süreyi mali tatil olarak tanımlamak değil; bu süre zarfı içinde herhangi bir endişe ve stres yaşamadan meslektaşlarımızın huzurlu bir tatil süreci geçirmeleridir. Meslek camiası olarak mevcut haliyle mali tatilden gerçek anlamda faydalanamıyoruz ve normal zamanda yaptığımız işleri beyan sürelerinde uzama olmadığı için tatil içerisinde de yapmaya devam ediyoruz. Gerçek anlamda faydalı bir mali tatil olabilmesi için temmuz ayında verilmesi gereken beyanname bildirimlerinin yani Haziran dönemi ile birlikte temmuz dönemine ait olan beyannamelerin ağustos ayında verilmesi gerekmektedir. Böylece ismi ile içeriği uyumlu daha yaşanılabilir bir şekle sahip mali tatil sağlanacaktır. Mali Müşavirlerin beklentisi mali tatilin gerçek anlamda uygulanabilir olmasıdır. Meslek mensuplarının dinlenebilmeleri, ailelerine vakit ayırabilmeleri için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması gerekmektedir. Ancak bu durumda bir tatilden bahsedebiliriz. Muhasebe meslek mensuplarımız yoğun bir çalışma temposuyla görevlerini yapmaktadırlar. Mali müşavirler görevlerini yaparken işletmelerin gelişimine, kamu maliyesinin sürekliliğinin devam etmesine katkı sunmaktadır. Bu yüzden verdikleri hizmetlerle ülkemizde ve dünyada vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bu bağlamda mali tatilin işlevsel hale gelmesi için eksikliklerin giderilerek mali tatilin gerçek anlamda uygulanabilir olmasını talep ediyoruz. Dinlenebilmek, eşlerimize, çocuklarımıza vakit ayırabilmek için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması gerekmektedir. Sözde Değil Özde İşlevsel Bir Mali Tatil İstiyoruz.” dedi.
Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Gürhan Özveren; 1 ile 20 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 'Mali Tatil' uygulaması ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BURDURSMMMO) Başkanı Özveren açıklamasında; 

“5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre muhasebe meslek mensuplarına ve yükümlülere kolaylıklar getiren “Mali Tatil” uygulaması, bu yıl 1 Temmuz 2022 Cuma günü başlayıp 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü sona erecektir.

Kanunla meslek mensuplarımıza sağlanan tatilin adı her ne kadar Mali Tatil olmasına ve yirmi günlük bir süreyi kapsamasına rağmen gerçek anlamda meslektaşlarımızın faydalanabileceği bir tatil değildir, meslektaşlarımız olağan zaman da yaptıkları işleri yine bu dönemde de yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Burada önemli olan 1-20 Temmuz tarihleri arasında geçen süreyi mali tatil olarak tanımlamak değil; bu süre zarfı içinde herhangi bir endişe ve stres yaşamadan meslektaşlarımızın huzurlu bir tatil süreci geçirmeleridir.

Meslek camiası olarak mevcut haliyle mali tatilden gerçek anlamda faydalanamıyoruz ve normal zamanda yaptığımız işleri beyan sürelerinde uzama olmadığı için tatil içerisinde de yapmaya devam ediyoruz.

Gerçek anlamda faydalı bir mali tatil olabilmesi için temmuz ayında verilmesi gereken beyanname bildirimlerinin yani Haziran dönemi ile birlikte temmuz dönemine ait olan beyannamelerin ağustos ayında verilmesi gerekmektedir. Böylece ismi ile içeriği uyumlu daha yaşanılabilir bir şekle sahip mali tatil sağlanacaktır. Mali Müşavirlerin beklentisi mali tatilin gerçek anlamda uygulanabilir olmasıdır. Meslek mensuplarının dinlenebilmeleri, ailelerine vakit ayırabilmeleri için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması gerekmektedir. Ancak bu durumda bir tatilden bahsedebiliriz.

Muhasebe meslek mensuplarımız yoğun bir çalışma temposuyla görevlerini yapmaktadırlar. Mali müşavirler görevlerini yaparken işletmelerin gelişimine, kamu maliyesinin sürekliliğinin devam etmesine katkı sunmaktadır. Bu yüzden verdikleri hizmetlerle ülkemizde ve dünyada vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bu bağlamda mali tatilin işlevsel hale gelmesi için eksikliklerin giderilerek mali tatilin gerçek anlamda uygulanabilir olmasını talep ediyoruz. Dinlenebilmek, eşlerimize, çocuklarımıza vakit ayırabilmek için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması gerekmektedir. Sözde Değil Özde İşlevsel Bir Mali Tatil İstiyoruz.” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.