Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak tarihinde açıklanan 2023 yılı enflasyon rakamı %64,77 olarak belirlendi ve bu durum memur ve emeklilerin maaş artış oranını da netleştirdi. Ancak, kamuoyu memur ve memur emeklilerinin %49,25'lik zam oranına karşılık işçi ve Bağkur emeklilerinin %37,57'lik zam oranının düşük kalmasını bekliyordu. Bu beklentiler doğrultusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın koordinasyonunda düzenleme çalışmalarını tamamladı.

ERDOĞAN BİZZAT AÇIKLAYACAK

Çalışmalar, gelecek hafta gerçekleştirilecek Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak ve içerisinde mevcut en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın artırılmasıyla ilgili çeşitli senaryoları barındıracak. Kabine incelemelerinin ardından rapor halkın dikkatine sunulacak ve yasalaşması için Meclis'e gönderilecek.

Memur ve emekliler, toplu sözleşme gereği %15 oranında zam alacaklar ve ayrıca son altı aylık enflasyon farkının %29,78'ine hak kazanacaklar. Bu da toplamda %49,25'lik bir zam anlamına gelmektedir. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise her altı ayda bir enflasyon oranında zam almaktadır. Ancak, son altı aylık enflasyonun %37,57 olduğu için işçi ve esnaf emeklilerinin zam oranları aynı seviyede kalmıştır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Uzmanlar en düşük emekli maaşının 10 bin liranın altında kalmayacağını 11 bin 500 lira seviyelerinde olacağını tahmin ediyor. En düşük emekli maaşının da önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklaması bekleniyor.