GÜNDEM (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 29.06.2021 - 18:52, Güncelleme: 29.06.2021 - 18:52

Çiğ süt yönetmeliği değişti

 

Çiğ süt yönetmeliği değişti

Çiğ süt yönetmeliği değişti
AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Çiğ süt yönetmeliğinin değiştiğini ve artık üreticiye yem dayatması yapılamayacağını söylediler. ÜRETİCİYE YEM DAYATMASI YAPILAMAYACAKÜreticiler için kapsamlı yeni yönetmeliğin resmi gazetede yayınladığını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Çiğ Sütün Sözleşmeli usulde alım satımına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 27.06.2021 tarihinde resmi gazete de yayınladı. Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre Çiğ süt sözleşmeleri  noter tarafından ve/veya Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanacak.  Sözleşmenin onaylı bir örneği, imzalandığı tarihten itibaren on iş günü içerisinde üretici/üretici örgütü tarafından çiğ süt üretiminin yapıldığı yerdeki Bakanlık il/ilçe müdürlüğüne teslim edilecek ve sözleşme bilgileri, Bakanlık il/ilçe müdürlükleri tarafından yedi iş günü içinde Bakanlıkça kullanılan süt kayıt sistemine kaydedilecek. Yine Sütte üretici birlikleri kapsamına Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) ve bağlı kooperatifler alındı. Daha önce ki yönetmeliklere göre üreticiler ve bunların üyesi bulunduğu üretici örgütleri arasındaki sözleşmede üretici sattığı çiğ süt bedeli karşılığında kesif yem almak zorunda kalıyordu. Yeni yayınlanan yönetmelikte bununla ilgili olarak düzenleme yapıldı. Yeni yönetmelikte üretici gönüllülük esası çerçevesinde alıcıdan çiğ süt bedeli karşılığında kesif yem alacaksa parite 1.30’un altında olamayacak ve 1 litre çiğ inek sütü bedeli ile satın alınabilecek en az % 19 ham proteinli ve 2700 kcal/kg metabolik enerjili olacaktır. Çiğ süt karşılığında yem dayatması olması durumunda üreticilerimiz bulundukları İl ve İlçe müdürlüklerine şikayette bulunabilecekler. Yine yönetmelik kapsamında süt analizin kuralları da belirlendi.”ifadelerine yer verdiler.
Çiğ süt yönetmeliği değişti

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Çiğ süt yönetmeliğinin değiştiğini ve artık üreticiye yem dayatması yapılamayacağını söylediler. 

ÜRETİCİYE YEM DAYATMASI YAPILAMAYACAK
Üreticiler için kapsamlı yeni yönetmeliğin resmi gazetede yayınladığını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Çiğ Sütün Sözleşmeli usulde alım satımına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 27.06.2021 tarihinde resmi gazete de yayınladı. Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre Çiğ süt sözleşmeleri  noter tarafından ve/veya Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanacak.  Sözleşmenin onaylı bir örneği, imzalandığı tarihten itibaren on iş günü içerisinde üretici/üretici örgütü tarafından çiğ süt üretiminin yapıldığı yerdeki Bakanlık il/ilçe müdürlüğüne teslim edilecek ve sözleşme bilgileri, Bakanlık il/ilçe müdürlükleri tarafından yedi iş günü içinde Bakanlıkça kullanılan süt kayıt sistemine kaydedilecek. Yine Sütte üretici birlikleri kapsamına Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) ve bağlı kooperatifler alındı. Daha önce ki yönetmeliklere göre üreticiler ve bunların üyesi bulunduğu üretici örgütleri arasındaki sözleşmede üretici sattığı çiğ süt bedeli karşılığında kesif yem almak zorunda kalıyordu. Yeni yayınlanan yönetmelikte bununla ilgili olarak düzenleme yapıldı. Yeni yönetmelikte üretici gönüllülük esası çerçevesinde alıcıdan çiğ süt bedeli karşılığında kesif yem alacaksa parite 1.30’un altında olamayacak ve 1 litre çiğ inek sütü bedeli ile satın alınabilecek en az % 19 ham proteinli ve 2700 kcal/kg metabolik enerjili olacaktır. Çiğ süt karşılığında yem dayatması olması durumunda üreticilerimiz bulundukları İl ve İlçe müdürlüklerine şikayette bulunabilecekler. Yine yönetmelik kapsamında süt analizin kuralları da belirlendi.”ifadelerine yer verdiler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.