casino siteleri
GÜNDEM Haber Girişi: 10.09.2022 - 15:54, Güncelleme: 10.09.2022 - 15:54

Burdur TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi Tamamlandı

 

Burdur TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi Tamamlandı

Burdur TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi Tamamlandı
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında 5-9 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısı dün gerçekleştirildi. Proje katılımcı 24 ortaokul öğrencisi göllerin kuraklığı, sulak alanların yönetimi, bilimsel tarım faaliyetleri ve su problemleri ile ilgili çeşitli eğitimler aldılar. Burdur Gölü ve Salda Gölü sularını inceleyerek her iki gölün kirlilik oranlarını tespit ettiler. Birçok alanında öncü akademisyenin eğitimci olarak katıldığı projede, öğrenciler, eğlenerek öğrendikleri etkinlikler içerisinde çevre sorununun çözümleri üzerine tartıştılar. Projenin beş günlük etkinliklerinin sonunda katılımcılar edindikleri bilgileri içeren bir bildiri hazırladılar.   Proje etki alanının geliştirilmesi için yayınlanan bildiride çocuklardan hepimize bir mesaj var. GELECEK İÇİN DOĞAYA SAHİP ÇIK Doğanın korunmasında hepimiz sorumluyuz. Dolayısıyla herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Tarımsal üretimde suyun tasarruflu kullanılması sağlanmalıdır. Fabrika atıkları filtrelenmelidir. Evdeki suları birden fazla amaçla kullanmaya olanak sağlayacak sistemler geliştirilmelidir Bireylerin gelecekte yaşanabilecek su kıtlığı hakkında bilinçlenmesi ve suya daha fazla değer vermesi sağlamalıdır. Atık suların arıtılmasını sağlayan tesisler yaygınlaştırılmalıdır. Yağmur suyunun günlük işlerde kullanılabilmesi için su hasadı yönteminin yaygınlaştırılmalıdır. Yapay gübre yerine doğal gübrelerin kullanımı sağlanmalıdır. Tarımda doğa dostu sulama yöntemleri tercih edilmelidir. Su ayak izine dikkat ederek su tüketimi sağlanmalıdır. Şehirler doğa dostu tasarlanmalıdır. Doğa dostu bilim çalışmaları desteklenmelidir. Madencilik faaliyetleri doğa dostu yöntemlerle yapılmalıdır. Çiftçiler susuz tarım konusunda bilinçlendirilmelidir. Suyu korumak için projeler geliştirilmelidir. Göllerin korunması için insanları bilinçlendirecek eğitimler düzenlenmelidir. Evlerde atık yağlar geri dönüşüm için ayrılmalıdır. Su ayak izi yüksek olan ürünler dikkatli kullanılmalıdır Ormanlar korunmalıdır. Anız yakımları önlenmelidir. Zamanı geçmeden elbirliği ile önlem almamız gerektiğini unutmayalım.. Su sadece bizim değil doğadaki ve gelecekteki tüm canlıların…..İşte bu yüzden suyumuza, toprağımıza ve geleceğimize sahip çıkalım….
Burdur TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi Tamamlandı

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında 5-9 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısı dün gerçekleştirildi.

Proje katılımcı 24 ortaokul öğrencisi göllerin kuraklığı, sulak alanların yönetimi, bilimsel tarım faaliyetleri ve su problemleri ile ilgili çeşitli eğitimler aldılar.

Burdur Gölü ve Salda Gölü sularını inceleyerek her iki gölün kirlilik oranlarını tespit ettiler. Birçok alanında öncü akademisyenin eğitimci olarak katıldığı projede, öğrenciler, eğlenerek öğrendikleri etkinlikler içerisinde çevre sorununun çözümleri üzerine tartıştılar. Projenin beş günlük etkinliklerinin sonunda katılımcılar edindikleri bilgileri içeren bir bildiri hazırladılar.

 

Proje etki alanının geliştirilmesi için yayınlanan bildiride çocuklardan hepimize bir mesaj var.

GELECEK İÇİN DOĞAYA SAHİP ÇIK
Doğanın korunmasında hepimiz sorumluyuz. Dolayısıyla herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.
Tarımsal üretimde suyun tasarruflu kullanılması sağlanmalıdır.
Fabrika atıkları filtrelenmelidir.
Evdeki suları birden fazla amaçla kullanmaya olanak sağlayacak sistemler geliştirilmelidir
Bireylerin gelecekte yaşanabilecek su kıtlığı hakkında bilinçlenmesi ve suya daha fazla değer vermesi sağlamalıdır.
Atık suların arıtılmasını sağlayan tesisler yaygınlaştırılmalıdır.
Yağmur suyunun günlük işlerde kullanılabilmesi için su hasadı yönteminin yaygınlaştırılmalıdır.
Yapay gübre yerine doğal gübrelerin kullanımı sağlanmalıdır.
Tarımda doğa dostu sulama yöntemleri tercih edilmelidir.
Su ayak izine dikkat ederek su tüketimi sağlanmalıdır.
Şehirler doğa dostu tasarlanmalıdır.
Doğa dostu bilim çalışmaları desteklenmelidir.
Madencilik faaliyetleri doğa dostu yöntemlerle yapılmalıdır.
Çiftçiler susuz tarım konusunda bilinçlendirilmelidir.
Suyu korumak için projeler geliştirilmelidir.
Göllerin korunması için insanları bilinçlendirecek eğitimler düzenlenmelidir.
Evlerde atık yağlar geri dönüşüm için ayrılmalıdır.
Su ayak izi yüksek olan ürünler dikkatli kullanılmalıdır
Ormanlar korunmalıdır.
Anız yakımları önlenmelidir.
Zamanı geçmeden elbirliği ile önlem almamız gerektiğini unutmayalım.. Su sadece bizim değil doğadaki ve gelecekteki tüm canlıların…..İşte bu yüzden suyumuza, toprağımıza ve geleceğimize sahip çıkalım….

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.