GÜNDEM Haber Girişi: 21.06.2022 - 10:25, Güncelleme: 21.06.2022 - 10:27

Burdur SMMMO’dan muhasebecilere e-dönüşüm süreçleri semineri

 

Burdur SMMMO’dan muhasebecilere e-dönüşüm süreçleri semineri

BURDUR SMMMO ve UYUMSOFT İşbirliği ile 20 Haziran 2022 pazartesi günü saat:14.00’te Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Toplantı salonunda Oda Üyelerinin katılımı ile güncel e- DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİ semineri yapıldı.
Seminerde Burdur Odası Mevzuat ve Danışma Komisyonu Üyesi SMMM Akif Furkan KARAGÖZ ve UYUMSOFT adına Salih Erdem KARATEPE Güncel e-Dönüşüm Süreçleri hakkında birer sunum yaptılar.  Seminerin açılışında, Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sn. Gürhan ÖZVEREN bir konuşma yaptı. Sayın ÖZVEREN açılış Konuşmasında; İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan, muhasebecilik  ve mali müşavirlik mesleğidir.  Meslek mensuplarımız, Devlet-Mükellef ilişkilerinde e-dönüşümün sağlanması çalışmalarının en ağır yükünü büyük bir toplumsal sorumlulukla ve özveri içinde yıllardır yerine getirmeye çalışmaktadır. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler kamu ve özel işletmeler tarafından yürütülen finansal süreçlerin kontrolü elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Sağlıktan bürokrasiye, ticaretten iletişime kadar pek çok sektörde hızla yaşanan bu elektronikleşme sürecine e-dönüşüm denmektedir. Elektronik dönüşüm olarak adlandırılan süreci, işletmelerin yürüttüğü ve neredeyse tüm sektörlerin sorunsuza yakın bir şekilde kullanmasını mümkün kılmıştır. Öyle ki günümüzde rekabet ortamında uygulama süreçlerinin kusursuzlaşması işletmeler için sadece bir artı olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir  e-uygulamalar 2005 yılında gündeme gelmeye başladı. 2010 yılında e-defterler ve e-fatura ile ihtiyarı olarak başladı. Sonrasında 2013 yılında bu uygulama zorunlu hale geldi. 19 Ekim 2019’da yayınlanan 509 numaralı tebliğle beraber e-belge uygulamalarının kapsamı da artırmış oldu. Dolayısıyla muhatap kitle genişlemiş oldu. Bu tebliğ kapsamında olan işyerleri 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamaları sistemine zorunlu geçiş yapacaklardır. Söz konusu düzenlemelerle mükelleflerin işlem süreçlerine ilişkin maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına, çevrenin korunmasına yönelik katkılar sunulmasına ve vergi idaresinin elektronik ortamda kayıt dışı ekonomiyle etkin bir şekilde mücadele etmesi de beklenmektedir. Bizler de bu süreçte Üyelerimizin eksiksiz ve doğru bilgiye ulaşmalarını önemsiyoruz Bu bağlamda, bahsi geçen e- uygulamalar konularında gerçekleştirilen seminerimize katkılarından dolayı Üyemiz SMMM Akif Furkan KARAGÖZ’e ve UYUMSOFT yetkilisi Sayın Salih Erdem KARATEPE’ye ve Katılımlarından dolayı Üyelerimize teşekkür ederiz” dedi.
BURDUR SMMMO ve UYUMSOFT İşbirliği ile 20 Haziran 2022 pazartesi günü saat:14.00’te Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Toplantı salonunda Oda Üyelerinin katılımı ile güncel e- DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİ semineri yapıldı.

Seminerde Burdur Odası Mevzuat ve Danışma Komisyonu Üyesi SMMM Akif Furkan KARAGÖZ ve UYUMSOFT adına Salih Erdem KARATEPE Güncel e-Dönüşüm Süreçleri hakkında birer sunum yaptılar. 

Seminerin açılışında, Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sn. Gürhan ÖZVEREN bir konuşma yaptı. Sayın ÖZVEREN açılış Konuşmasında; İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan, muhasebecilik  ve mali müşavirlik mesleğidir. 

Meslek mensuplarımız, Devlet-Mükellef ilişkilerinde e-dönüşümün sağlanması çalışmalarının en ağır yükünü büyük bir toplumsal sorumlulukla ve özveri içinde yıllardır yerine getirmeye çalışmaktadır.

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler kamu ve özel işletmeler tarafından yürütülen finansal süreçlerin kontrolü elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Sağlıktan bürokrasiye, ticaretten iletişime kadar pek çok sektörde hızla yaşanan bu elektronikleşme sürecine e-dönüşüm denmektedir. Elektronik dönüşüm olarak adlandırılan süreci, işletmelerin yürüttüğü ve neredeyse tüm sektörlerin sorunsuza yakın bir şekilde kullanmasını mümkün kılmıştır. Öyle ki günümüzde rekabet ortamında uygulama süreçlerinin kusursuzlaşması işletmeler için sadece bir artı olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir 

e-uygulamalar 2005 yılında gündeme gelmeye başladı. 2010 yılında e-defterler ve e-fatura ile ihtiyarı olarak başladı. Sonrasında 2013 yılında bu uygulama zorunlu hale geldi. 19 Ekim 2019’da yayınlanan 509 numaralı tebliğle beraber e-belge uygulamalarının kapsamı da artırmış oldu. Dolayısıyla muhatap kitle genişlemiş oldu. Bu tebliğ kapsamında olan işyerleri 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamaları sistemine zorunlu geçiş yapacaklardır. Söz konusu düzenlemelerle mükelleflerin işlem süreçlerine ilişkin maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına, çevrenin korunmasına yönelik katkılar sunulmasına ve vergi idaresinin elektronik ortamda kayıt dışı ekonomiyle etkin bir şekilde mücadele etmesi de beklenmektedir.

Bizler de bu süreçte Üyelerimizin eksiksiz ve doğru bilgiye ulaşmalarını önemsiyoruz Bu bağlamda, bahsi geçen e- uygulamalar konularında gerçekleştirilen seminerimize katkılarından dolayı Üyemiz SMMM Akif Furkan KARAGÖZ’e ve UYUMSOFT yetkilisi Sayın Salih Erdem KARATEPE’ye ve Katılımlarından dolayı Üyelerimize teşekkür ederiz” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.