Burdur’un son günlerde ününe ün katan ve ilin coğrafi işaretli ürünü Burdur Şiş yol güzerhagını kullanan yolcuların aradığı bir lezzet haline geldi.

Burdur Şiş nerede yenir

Burdur Şiş ustaları çoğunlukla Burdur Sanayisinde konuşlandı.

Şişçi Ahmet , Şişçi Salih , Şişçi Musa , Şişçi Veli , Şişçi Ömür , Şişçi Hasan , Evrim Şiş Kebap , Şişçi Turan’ın Yeri , Ege Lokantası , Şişçi Kasım , Solmaz Şiş , Köprü Başı Şiş , Ustam Şiş , Şişçi Kadir ,

Burdur Şiş Köfte olarak bilinen, ancak halk arasında Burdur Şiş olarak bilinen et ızgara yemeği olarak artık şehrimizin misafirlerinin yemeden şehirden ayrılmadığı bir ürün olarak öne çıkıyor.

Burdur Şiş Tarihçesi

Özellikle Antalya’dan Burdur yolunu tercih eden misafirlerin beğendiği Burdur şiş, olarak 19. yüzyılın başlarında, keçi eti kıymasından yapılıyordu. Bugün ise sığır etinden çekilen normal yağlı günlük taze kıymadan yapılıyor

Burdur Şişinin İlk Ustası

Burdur’un bilinen en eski şiş ustası Celiloğlu(ölü) ve Şişçi Hüda(ölü) Ustalar olduğu ifade edilmektedir. Halen çalışmayan, şişçilikten emekli olan Ahmet Sakızcı (90) yaşayan en eski Burdur Şiş Köftesi ustalarındandır. Ahmet Sakızcı Usta ile Celiloğlu, 10 yaşlarında iken, Şişçi Ömer(ölü) namındaki Ustanın yanına çırak olarak girmişler ve askere gidinceye kadar bu Ustanın yanında çalışarak, Burdur Şiş Köftesi yapmayı öğrenmişler.

Burdur Şiş Nasıl Yapılır

Burdur Şiş ‘inin en lezzetlisi, kaburga etinden çekilen kıymadan yapılır. But eti tercih edilecek olursa içerisine iç yağ ilave edilerek lezzetlendirilir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi ya da yeşil sebzeler ilave edilmez. Katkı maddesiz sadece çok az tuzla hazırlanarak ızgarada pişirilir.