GÜNDEM (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.08.2021 - 14:23, Güncelleme: 25.08.2021 - 14:23

Burdur Belediyesine 3 Milyon 542 Bin TL Maddi Tazminat

 

Burdur Belediyesine 3 Milyon 542 Bin TL Maddi Tazminat

Burdur Belediyesine 3 Milyon 542 Bin TL Maddi Tazminat
Dönemin Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya tarafından ‘Toplum Yararına 0 Atık projesi’ kapsamında geri dönüşüm işi sözleşme karşılığında Melek Ambalaj Şirketi ihale edilmişti. Ancak, göreve seçilmesi ile birlikte firmanın sözleşmesini tek taraflı fesih eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in bu kararının bedeli ağır oldu. Firma sözleşmenin haksız feshi nedeni ile zarara uğratıldığı gerekçesiyle hukuki süreç başlatarak, Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesine açtığı maddi tazminat davasını kazandı. Mahkeme haksız yere ihalenin fesih edildiğine hükmederek Burdur Belediyesinin, firmaya 3 milyon 542 bin 696 TL ödemesine hükmetti. İcra Teminatla Durdurulduİcra yolu ile alacağını tahsile hazırlanan firma için Belediye Meclisinden bedelin teminat olarak yatırılması ile ilgili Başkan Ercengiz’e Ağustos oturumunda yetki verilmesi kararı çıktı.  İcra yolu ile alacağını tahsile hazırlanan firmanın icra dosyasına yatırılan teminatla icra durdurulmuş oldu.  Geçmişte verilen yanlış kararın dev bedeli bugünlük çözülmüş gibi görünse de gözler isnaftan gelecek kararda.  Faiz İşlemeye Devam ediyorBurdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen karara karşılık Burdur Belediyesi İstinaf kanun yolu ile bir üst mahkemeye başvurdu. Yatırılan teminatla rahat bir nefes alan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e göre verilen tazminat kararı hukuka aykırı. Başkan Ercengiz, istinaf’tan kararın Burdur Belediyesi lehine geleceğini düşünse de, taraf avukatlarına göre istinaftan firma lehine karar geleceği yönünde. Firma lehine isnaftan karar çıkması durumunda bu kez Burdur Belediyesi’nin yargıtaya başvuracağı düşünülüyor.  Geçen süreçte ise milyonluk alacak için faiz işlemeye devam edecek. Burdur Belediyesi yasal süreçler sonrasında davayı kaybetmesi durumunda teminat olarak yatırılan bedel firmanın olacak ve üzerine geçen sürenin faizi de eklenecek.
Burdur Belediyesine 3 Milyon 542 Bin TL Maddi Tazminat

Dönemin Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya tarafından ‘Toplum Yararına 0 Atık projesi’ kapsamında geri dönüşüm işi sözleşme karşılığında Melek Ambalaj Şirketi ihale edilmişti. Ancak, göreve seçilmesi ile birlikte firmanın sözleşmesini tek taraflı fesih eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in bu kararının bedeli ağır oldu. 

Firma sözleşmenin haksız feshi nedeni ile zarara uğratıldığı gerekçesiyle hukuki süreç başlatarak, Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesine açtığı maddi tazminat davasını kazandı. Mahkeme haksız yere ihalenin fesih edildiğine hükmederek Burdur Belediyesinin, firmaya 3 milyon 542 bin 696 TL ödemesine hükmetti. 

İcra Teminatla Durduruldu

İcra yolu ile alacağını tahsile hazırlanan firma için Belediye Meclisinden bedelin teminat olarak yatırılması ile ilgili Başkan Ercengiz’e Ağustos oturumunda yetki verilmesi kararı çıktı.  İcra yolu ile alacağını tahsile hazırlanan firmanın icra dosyasına yatırılan teminatla icra durdurulmuş oldu.  Geçmişte verilen yanlış kararın dev bedeli bugünlük çözülmüş gibi görünse de gözler isnaftan gelecek kararda.  

Faiz İşlemeye Devam ediyor

Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen karara karşılık Burdur Belediyesi İstinaf kanun yolu ile bir üst mahkemeye başvurdu. Yatırılan teminatla rahat bir nefes alan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e göre verilen tazminat kararı hukuka aykırı. Başkan Ercengiz, istinaf’tan kararın Burdur Belediyesi lehine geleceğini düşünse de, taraf avukatlarına göre istinaftan firma lehine karar geleceği yönünde. Firma lehine isnaftan karar çıkması durumunda bu kez Burdur Belediyesi’nin yargıtaya başvuracağı düşünülüyor.  Geçen süreçte ise milyonluk alacak için faiz işlemeye devam edecek. Burdur Belediyesi yasal süreçler sonrasında davayı kaybetmesi durumunda teminat olarak yatırılan bedel firmanın olacak ve üzerine geçen sürenin faizi de eklenecek.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.