GÜNDEM (Bomba15) - Doğukan Acar | Haber Girişi: 19.11.2021 - 12:15, Güncelleme: 19.11.2021 - 12:15

Burdur Barosu'ndan Deniz Gümüşel'e destek

 

Burdur Barosu'ndan Deniz Gümüşel'e destek

Milas’ta düzenlenen zeytin festivalinin sponsorluğunu üstlenen termik santral ve kömür madeni işleten YK Enerji firmasını “Ya Ölmez Ağaç Zeytin, Ya Katil Kömür” yazılı döviz eşliğinde protesto ettiği için “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama” suçlamasıyla gözaltına alınan Çevre Mühendisi Deniz Gümüşel'e, Burdur Barosu ile birlikte 66 barodan destek açıklaması geldi.
66 baro, yaptıkları ortak açıklamayla, Muğla Milas'ta 14 Kasımda Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali sponsorluğunda düzenlenen Zeytin Şenliği'ni protesto ettiği için gözaltına alınıp serbest bırakılan Deniz Gümüşel'e desteklerini açıkladı. Açıklamada 'Çevreci yurttaşımız hakkında dava açılması durumunda barolar olarak yanında olacağımızı kamuoyuna duyururuz' denildi. Baroların açıklaması şöyle: 'Muğla Milas'ta düzenlenen zeytin festivalinin sponsorluğunu üstlenen termik santral ve kömür madeni işleten YK Enerji firmasını 'Ya Ölmez Ağaç Zeytin, Ya Katil Kömür' yazılı döviz eşliğinde protesto ettiği için 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama' suçlamasıyla haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Çevre Mühendisi Deniz Gümüşel, ertesi gün ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır. 'İnsanlar insanca yaşasın, yeryüzü bütün canlılara ve sağlıkla yuva olabilsin' diye mücadele eden bir yurttaşın, Anayasal hakkı gereği şiddete başvurmadan protesto hakkını kullandığı için gözaltına alınması, adli işlem yapılması yönünde karar alan kamu yöneticileri ve kolluk güçleri, bilerek ya da bilmeyerek kimi şirketlerin çıkarlarına hizmet ettiklerinin, doğa ve insan yaşamında telafisi güç zararlar yarattıklarının farkına varmalıdırlar. Aslolan protesto hakkını kullananlara değil, haksız soruşturmalar açanlar hakkında soruşturma açılmasıdır. Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı imzaladığı, COP26 zirvesi sonrasında Türkiye'nin de içinde olduğu ülkeler tarafından kömürden çıkış stratejisinin; ormanların küresel düzeyde korunmasına karar verildiği, bu konuda adımların atıldığı şu günlerde, zeytinliklerini ve ormanlarını tehdit eden kömür politikalarını eleştiren tutumun gözaltı ile sonuçlandırılması, gelmekte olan tehlikeyi gözler önüne sermiştir. Çevre Mühendisi Deniz Gümüşel'in serbest bırakılmış olması, hukuksuzluğun giderildiği anlamı taşımamaktadır. Çevreci yurttaşımız hakkında dava açılması durumunda barolar olarak yanında olacağımızı kamuoyuna duyururuz.'
Milas’ta düzenlenen zeytin festivalinin sponsorluğunu üstlenen termik santral ve kömür madeni işleten YK Enerji firmasını “Ya Ölmez Ağaç Zeytin, Ya Katil Kömür” yazılı döviz eşliğinde protesto ettiği için “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama” suçlamasıyla gözaltına alınan Çevre Mühendisi Deniz Gümüşel'e, Burdur Barosu ile birlikte 66 barodan destek açıklaması geldi.

66 baro, yaptıkları ortak açıklamayla, Muğla Milas'ta 14 Kasımda Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali sponsorluğunda düzenlenen Zeytin Şenliği'ni protesto ettiği için gözaltına alınıp serbest bırakılan Deniz Gümüşel'e desteklerini açıkladı.

Açıklamada 'Çevreci yurttaşımız hakkında dava açılması durumunda barolar olarak yanında olacağımızı kamuoyuna duyururuz' denildi.

Baroların açıklaması şöyle:

'Muğla Milas'ta düzenlenen zeytin festivalinin sponsorluğunu üstlenen termik santral ve kömür madeni işleten YK Enerji firmasını 'Ya Ölmez Ağaç Zeytin, Ya Katil Kömür' yazılı döviz eşliğinde protesto ettiği için 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama' suçlamasıyla haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Çevre Mühendisi Deniz Gümüşel, ertesi gün ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır.

'İnsanlar insanca yaşasın, yeryüzü bütün canlılara ve sağlıkla yuva olabilsin' diye mücadele eden bir yurttaşın, Anayasal hakkı gereği şiddete başvurmadan protesto hakkını kullandığı için gözaltına alınması, adli işlem yapılması yönünde karar alan kamu yöneticileri ve kolluk güçleri, bilerek ya da bilmeyerek kimi şirketlerin çıkarlarına hizmet ettiklerinin, doğa ve insan yaşamında telafisi güç zararlar yarattıklarının farkına varmalıdırlar. Aslolan protesto hakkını kullananlara değil, haksız soruşturmalar açanlar hakkında soruşturma açılmasıdır. Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı imzaladığı, COP26 zirvesi sonrasında Türkiye'nin de içinde olduğu ülkeler tarafından kömürden çıkış stratejisinin; ormanların küresel düzeyde korunmasına karar verildiği, bu konuda adımların atıldığı şu günlerde, zeytinliklerini ve ormanlarını tehdit eden kömür politikalarını eleştiren tutumun gözaltı ile sonuçlandırılması, gelmekte olan tehlikeyi gözler önüne sermiştir.

Çevre Mühendisi Deniz Gümüşel'in serbest bırakılmış olması, hukuksuzluğun giderildiği anlamı taşımamaktadır. Çevreci yurttaşımız hakkında dava açılması durumunda barolar olarak yanında olacağımızı kamuoyuna duyururuz.'

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.