19 Mart 2019 Salı

  • 5,468 TL
  • 6,203 TL
  • 229,72 TL
  • 104.595
Yavuz Mehmet KAYA

Yavuz Mehmet KAYA

ymk1515@hotmail.com
24 Temmuz 2017 Pazartesi 12:57

Sex & Alternatif ?

Bu sorunun cevabı ülkelerin örf, adet, gelenek, görenekleri ve tercihlerine göre farklılıklar elbetteki gösterecektir.

İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya karayolunun 13. Km.dehemen yol kenarında 1965 de turizm hizmetine ilk açılan, uzunluğu 597 m olup, dağın içerisine doğru ilerleyen turizme kapalı bölümleri olan, Kültür Bakanlığının 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil ettiği doğa harikası dünyanın turizme açık gezilebilen en büyük 2.yeraltı mağarasıdır.

Mağarada birbiriyle bağlantılı 9 adet göl bulunmaktadır. Dilek Gölü turistlerin madeni para atıp dilekte bulunduğu, Büyük Göl ise 512 m2’lik alanı ile Türkiye’nin en büyük yeraltı gölüdür. Göl suyunun saf, berrak ve duruluğu görenleri adeta mest etmektedir.

15 BİN YIL

Jeolojik olarak kalkerden meydana gelmiş, kalkerlerin suyla birleşerek bir dizi erime, aşınma, sertleşme sonucu sarkıt-dikitve dehlizlerin bulunduğu mağarada 1 metrelik bir sütunun 10-15 bin yılda oluştuğu tahmin edilmektedir. Mağara girişine yakın bir fay hattından çıkan bir yeraltı suyu, mağara dışına doğru buz gibi temiz bir hava estirmektedir. İçerisi yazın serin, kışın ise sıcacıktır. Sıcak havaya aldanıp içeriye giren çoğu kişinin üşüyerek çıktığı görülmüştür.

ŞİFA KAYNAĞI

Mağara sularının, yapılan analizde, mide rahatsızlıkları, diyabet, egzama, nefrit, artrit guatr, hemoroit, saç dökülmesi ve kepeklenmesi, kolit, gastrit, meteorizma, diyabetik retinit, körlük, prostat, kabızlık ve çeşitli kaşıntılar gibi rahatsızlıklara şifalı olduğu belirlenmiş. Burdur Hükümet Tabipliği bu konuda bir de olumlu rapor vermiş.

AŞK KAYNAĞI OLMUŞ

Girişte yazan efsaneye göre Sagalassos Antik Kentinin yüce kralı Severianus, kızı Asumeyi soylu ve zengin bir ailenin oğlu ile evlendirir ama çift bir türlü geçinemez. Kral buna hem üzülür hem de çok kızar, gençleriİnsuyu Mağarası’nın en uzak köşesinde açlık ve ölüme terk eder. Mağaranın şifalı sularından içerek beslenen çift bir süre sonra birbirini sevmeye başlar, aşkları büyüyerek bir ışık olur ve mağaranın çıkış yolunu gösterir. Mağaranın mı prensesin mi hikmetindendir bilinmez, bu günden sonra mağaraya gelen karı-kocanın bir yastıkta kocadığı sevgililerin ise hiç ayrılmadığı rivayet edilir.

Yeraltı dereleri ve gölleri ile gerek ülkemizde gerek Burdur yöresindeki yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen İnsuyu Mağarası, maalesef bu özelliklerini son yıllarda kaybetmeye başlamış, adeteölmektedir. Yeraltı dereleri, turistlerin çekim merkezi olan Dilek Gölü ve Gazlı Göl kurumuş, derinliği 20 mt’yi bulan ve 80’li yıllara kadar içerisinde sandalla gezilen Büyük Göl ise derinliğinin yarıdan fazlasını kaybederek 3 küçük göle bölünmüştür.

ELBİRLİĞİ İLE

Yılda 60 bin civarında ziyaretçinin gezdiği İnsuyu Mağarasında, Orman Su işleri Bakanlığı, Belediye ve Özel İdare tarafından 2013 yılında restorasyon ve iyileştirme çalışmalarına el atılmış, mağara içindeki su seviyesi, ışıklandırma ve kararma noktaları ile beyazlatma çalışmaları konularında veriler toplanıp, mağarada meydana gelebilecek acil durumlar için tahliye noktaları belirlenmiş. Yapılacak olan çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları, yabancı ülkelerin bayrakları, yol tabelaları, değer üzerine değer katacak düzenlemelerdendir.İnsuyu Mağarasının hemen yanında çamların içerisinde güzel bir piknik alanı vardır. Temmuz –Ağustos ayları ve Antalya’nın sıcağından bunalanlar için bir ilaçtır. Burdur’da böyle harika güzelliklerin olması inanılmaz ve mükemmel ama bir türlü yeterince değerlendiremediğimiz, kıymetlendiremediğimiz alternatifi bulunmayan ender cennetköşelerimizdendir. Sezon yarı oldu, maalesef turistlerin gezmesine açılmadı !

ÇARE SEX Mİ ALTERNATİF Mİ?

Ne yazık ki turizmden hak ettiği payı alamayan İnsuyu Mağarasının büyük bir ziyaretçi akınına uğradığını zannediyoruz!Turizm, turisti cezbedecekAlternatif Turizm Faaliyetleri ile canlanır. Bunlardan bazıları yöresel yiyeceklerin, fiziki mekanların otantik görüntüler olan kıl çadırlar, maketler, kıtıklarla buluşturulması, endemik turizm, el işi hediyeliklerin sergilendiği, organik ve yöresel tarım ürünleri satış reyonlarının yanı sıra adrenalini tavan yaptıran rafting, kanon, yelken, su sporları, jeep safari, kum safari,gibialternatif zenginliklerin desteklenmesi faaliyetleridir.

Yine Alternatif Turizm olarak Kapadokya’yı gökyüzünden seyretme fırsatı veren ve marka haline getiren, herhangi bir asayiş sorunu bulunmamasına rağmen Burdur’da  engellenen Balon Turizmi,Spor Turizmi, Sağlık Turizmi, Din Turizmi, Dağ Turizmi de düşünülebilir. Bir yabancı ülkede ülkenin liderinin gazete sayfalarındaki haber küpürleri ve elbisesinden oluşmuş tarih müzesi bile iyi bir pazarlama ile halen para basmaktadır. Tasvip etmediğimiz ama bazı uzak doğu ve latin ülkelerinin temel gelir kaynağı iseSexTurizmidir. Adeta bu ülkelerin can simitlerindendir. Tabi ki ülkemiz için bu çeşidin düşünülmesi abestir. İlimizde son günlerde büyük emekler harcanarak başlatılan balon turizmi maalesef durduruldu. Yabancı dilde basılıp ülkelere gönderilen ve içinde Burdur’da Balon Turizmine davet eden 20-30 sayfa Turizm Tanıtım Dergileri de verilen yasaklama kararı ile yalancı çıktı. Marka olarak ilimize ve ülkemize zarar yazıyor. Kulaktan dolma bilgiler yerine direk bilgiler ile hareket etmek daha doğru olur. Çare Alternatif Turizmdir, 2013 de başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanıp İnsuyu Mağarasının da acilen hemen turizme kazandırılması gerekiyor. İlimize gelenler gezemeden gidiyorlar.

KÜRESEL SAVAŞ FAYDA ETMEZ

Turizm gelirleri aynı inşaat sektörü gibi bir çok paydaşı etkiler, sadece bir kişiden ibaret değildir. Birbiri ile bağlantılı, organik bağ içerisinde olduğu kesimleri vardır.Taşıması, Oteli, Lokantası, Esnafı, Köylüsü, Kentlisi gibi etkilediği hitap ettiği kesimleri anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Küresel güçlerin meydan savaşından kaçarak sığınan mağdurların ülke turizmine bir faydası olmaz. Bilakis istenmeyen asayiş sorunlarını birlikte getirir.Aç tavuk ambar deler.

ÖZEL ÖNEM VE DESTEK

Sadece turizm haftasındasöylenen beylik laflarla, yazılan çizilen resimlerle, protokol konuşmalarından öteye gitmeyen faaliyetler ile turizm canlanmaz. Özel sektör girişiminin desteklenmesi ile canlanır. Hele hele bakir bölgelerin bulunduğu ilimizde turizmin tanıtılmasıkamu ve özel sektörün birbirine vereceği özel önem ve destekle sağlanır. Kösteklemekle olmaz.

SEKTÖR DERTLİ !

BurdurMilletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Mehmet Göker, Meslek Odaları, Basın, Üniversite, Kamu ve Özel Sektör ile bir araya gelerek ilin dinamikleri olarak koordine görevini yerine getirmeli, Turizm Hamlesi başlatmalı ve Bacasız Sanayi Turizm Treni kaçmadan en iyi şekilde sezon değerlendirmelidir. Temmuz ayını yarıladık, şunun şurasında Ağustos-Eylül ayları kaldı.Görüştüğüm bir otel sahibi 3 otobüs gelen tura tavsiye ettim abi maalesef gezemediler şeklinde şikayetini dile getirdi. Bir başka otelci de aynı sorunu bir etkinlik için ilimize gelen grubu gezdiremediğinden dert yandı. Çözüm istiyorlar.

HORTLAYALIM ZORTLAYALIM !

İnsuyu Mağaramızı yılda 60 binin üzerinde ziyaretçi yerine, 600 bin turist gelse veya6 milyon turist gelse kime zararı olur? Burdur halkına ve Türkiye Turizmine zararı mı olur, faydası mı? Hedef koyalım her yıl % 20 turist artışının yollarını arayıp 5 yıllık Burdur’da Turizm hamlesi başlatalım, destekleyelim. Ölü olan İnsuyunu Hortlatalım, Tekeyi Zortlatalım. Ayak uydurmayan bürokratları uyaralım, değiştirelim.

Yolu düşen herkesi Burdur’un antik kentlerini, otantik yerlerini tüm harika güzelliklerini görmeyi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu ilde yaşayıp bu güzelliklerden insanları mahrum bırakmak doğru olmasa gerek. Burdur’un değil Türkiye’nin kurtuluşu turizmdedir. Burdur ortak paydasında birleşmeliyiz. Makamlar yeter kikapalı kutu olmasın, devletin kapısını müteşebbise kapatmasın. Saygılarımla… 

Bir güzel şiirle noktalayalım…

Ülkemin en büyük yer altı gölü 
Dağ içinde şehir gizli burada. 
Şifalı sularıyla hayat kaynağı 
İçin için kaynayan 
Nehir gizli burada... 
Burada yâr burada… 
....Gel, bekle, nefeslen ey can 
........Yeraltı sarayında hayat bul, konakla... 
...........On milyon yıl öncesinden bir öyküdür 
...............Söylenir ağızdan ağıza, kulaktan kulağa 
..................Akar efsunkâr şırıltılarla 
......................Akar dilden dile... 
.........................On milyon bu kadar yıldır 
...........................'Dilek Gölü' dilek tutar sevdaya...Derler ki: 
Sagalassos kentinin yüce kralı Severianus 
Biricik kızı Asumeyi evlendirir, sus be canım sus! 
Evlendirir soylu bir ailenin oğluyla 
Ancak, 
Geçinemez çiftler, 
Hayat bu, neylersin cancağızım, 
Önemlidir krallar kralına bu husus…

 

Gene derler ki: 
Yüce kral çok üzülür, 
.....Kızar, öfkelenir, delisi tepesinde 
......Ateş saçar... 
.......Adamlarına emir verir 
..........-"Bu kızımı da, bu damadımı da 
............İnsuyumağarası'nın
...........En uzak köşesine terkedin !
...........Ölsünler, görmesin gözüm !.."

 

Kovalar birbirini günler 
Takvim geçer, 
...........Saat düşer, 
..............Gün dans eder akreple 
..................Bilinmez nice zamandır geçen. 
Mağaranın en dibinde tutsak edilen çift, 
İçer sarkıt ve dikitlerden sızan şifalı sulardan, 
İçtikçe kurtulurlar karanlık korkulardan, 
Sonra; 
Bir sevgi, bir aşk ışık olur yüreklerinde, 
Ölmezler...

 

..........Ölüm ölür ya, bilirsiniz, 
............Sevenler zaten ölmez... 
Çıkarlar el ele mağaradan 
El ele tutuşup çıkarlar güne, güneşe... 
İşte 
...O günlerden bu yana cancağızım 
........Bu İnsuyu mağarasını ziyaret eden eşler 
............Kocamışlar aynı yastıkta 
..............Bilmemişler ayrılığı..

 

*


Yolunuz düşerse unutmayınız 
İnsuyu' na uğrayınız mutlaka... 
Sagalassos Antik kentinde 
…..Selam verin kentin kralına.. 
…….Taşoda’da içip kahvenizi 
………Bakibey ve Çelikbaş konağında 
………….Yaslanıp minderlerde arkanıza 
……………Yudumlayın çayınızı.. 
Yukarı Pazardan benim için 
Birkaç paket ceviz ezmesi sarsanız 
Hiç hayır demem valla… 
…….Süzme yoğurt yanında Burdur şişini 
………..Veya alabalık yerseniz, 
……………İnanın ben yemiş gibi olurum. 
Burdur alacası olsun elinizde 
Eşe dosta hediye için 
Aman ha, unutmayın, 
Bir de selâmlarımı 
…....Söylemeyi 
……...."Göldeki Yansıma"ya 
……......Unutmayın tamam mı?


Mustafa Ceylan


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR