02 Haziran 2020 Salı

Yavuz Mehmet KAYA

Yavuz Mehmet KAYA

ymk1515@hotmail.com
17 Eylül 2019 Salı 11:43

BURDUR YAŞLANIYOR !!!

İlimiz her geçen gün Tarihi Köykent olmayönünde emin adımlarla ilerliyor. Yaşlanıyoruz. Yaşlı köykent oluyoruz. Bensöylemiyorum veriler söylüyor.

Nasıl mı bakalım…                                                     

Burdur Isparta Antalya illerini kapsayan 2017 nüfus verilerineşöyle bir  göz attım;

Civar illere göre ilimiz nüfusu çokyaşlı ve bu yaşlılık her geçen gün artıyor. Bir öğretim üyesi ile yaptığımgörüşmede ildeki asker ve üniversite öğrenci sayısı düşüldüğünde nüfusumuz dahada yaşlanıyor. Yaşı 55 ve üzeri olan nüfusun toplam nüfusa oranı Burdur’dayüzde32.13, Isparta’da yüzde 29,64, Antalya’da yüzde 24,80 dir.

Doğum oranı düşük olduğu için, ildeyaşayan çocuk ve genç nüfusoranı da maalesef komşu illere göre daha az. Yaşı0-19 arasında olan nüfus,Burdur’da yüzde 19,57, Isparta’da yüzde 20,37,Antalya’da yüzde 21,74 dür.

Üniversite mezun yaş grubusayılabilecek 20-24 yaş grubunda da maalesef ilimiz tercih edilmiyor veya işarama amacı ile göç veriyoruz.Yaşı 20-24 arasında olan nüfus sayısı Burdur’da yüzde9,01, Isparta’da yüzde 9,66, Antalya’da yüzde 7,02dir.

Çalışan nüfus, yada bir ilinkalkınmasına yön veren dinamik yaş grubuna baktığımızda yine gerilerdeyiz. Yaşı25-54 arasında olan nüfus sayısı Burdur’da yüzde 39,28, Isparta’da yüzde 40,34, Antalya’da yüzde 46,45dir.

TARİHİ KÖYKENT                                                                                       

Burdur’da uygulanan yatırımteşvikleri mi yetersiz, ilin yön verici dinamikleri mi dar görüşlü, idarecilerimi ilgisiz, milletvekilleri mi yetersiz ,halkımı duyarsız bilinmez ama, nüfusistatistikleri gösteriyor ki Burdur her geçen gün yaş-la-nıy-or, nüfus olaraktarihi eser niteliğine hızla ilerliyor. Nedenini siz düşünün, bulun, tartışınve sonuçlarını önerilerinizi paylaşın. Bu Köykentte siz yaşıyorsunuz. Siviltoplum örgütleri, meslek odaları,  kamukurumları, sessiz ve ilgisiz, halkı çaresiz sessiz bekledikçe zaman bizi TarihiKöykent olmaya mahkum edecektir.

BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ

Ne zaman  elimizde bastonlarla  dolaşabileceğimiz  köykent olmaktan, gelişen, kalkınan şehirleriseyretmekten vazgeçersek, ilimizi kalkındıracak, çalışan nüfusu cezbedecekprojelere imza atarsak, yanı sıra birlikte başarabiliriz kültürünüoluşturursak, üstüne ilave olarak görüşü ne olursa olsun seçimler bittiktensonra hükümet ile iyi diyalog kurabilirsek sanıyorum Burdur’u yaşlanmaktankurtarabilir miyiz?

 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR