19 Mart 2019 Salı

  • 5,468 TL
  • 6,203 TL
  • 229,72 TL
  • 104.595
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

enermehmet@yandex.com.tr
07 Nisan 2018 Cumartesi 13:48

Söz Vermek

Öncelikle tüm okurlara, çalışanlara, Bomba15 sitesindeemeği olanlara merhaba derim,

                                    

Önceden Burdur’da yayınlanan Çağdaş Burdur gazetesindeimkanlarım ölçüsünde yazdım. Nasip buraya kadarmış. Dün itibariyle tamamenayrılmış oldum.

 

Hayırlısıyla bundan sonra Bomba15 sitemiz için yazacağım.Basının gücünü kimse inkâr edemez. Basın toplumun gözü, kulağı ve yolgöstericisidir.

 

Geçmiş milletlere bakıyoruz. En itibarlı kişilerin sözlüedebiyat geçerliyse, şairler toplumun en saygın kişileridirler. Yazılıalandaysa “yazarlar” toplumun kabul ettiği kişilerdir.

 

İnsanlara bakıyoruz. Çoğumuz günü kurtaralım peşindeyiz.Kişilere söz veriyoruz. Sözümüzün gereğini yapmamız gerekir. Ne yazık ki,çoğumuz sözlerimizin eri olamıyoruz.

 

Sözü veren kişiye hatırlattığımız da, ben onu öylesinesöylemiştim diyor. Söz verilmişse gereği yapılmalıdır.   Söz vermek sorumluluğu kabul etmektir.

 

Hz. Muhammed bize örnek teşkil edecek olayı hayatındayaşamıştır. Hatta gereğini yaptırmıştır. Memleketimizin ekseriyeti İslam dininemensuptur. Onun için peygamberimizin uyarısı şimdiki Müslümanlar içindegeçerlidir.

 

Peygamberimizin şahit olduğu hadise, annenin çocuğuağlamaktadır. Çocuk söyleneni anlayacak yaşta olmalı ki, annesi çocuğumsusarsan sana “ hurma vereceğim” der.

 

Çocuk da annesinin sözünün bitiminde susar. Anne çocuğunavaat ettiği hurmayı vermez. Peygamber efendimiz kadına der ki: Ey kadın çocuğaverdiğin sözü tut.

 

Kadın cevaben, ben onun susması için söylemiştim.Çocuktur verilen sözün ne ehemmiyeti olur ki? Sustu, tamam, çocuğa verilensözden de mi sorumluyuz der?

 

Peygamberimiz “evet” der. Demek ki, verilen sözü tutmamızicap ediyor. Konuştuklarımızdan, vaatlerimizden hesaba çekileceğiz.

 

Bunun üzerine kadın cebindeki hurmayı çocuğuna verir.Şimdi bizi birileri uyarsında sözümü tutayım demek yanlış olur. Kural bellidir,söz verilmişse tutulur.

 

Birine söz verildiğinde onun icrası gerekir. Söz verdimama onu bırakırım başkasına veririm olmaz. Tarlayı icara verdiniz.Geleneklerimize göre “ tarla senin ekersin dedik mi” o tarlayı ilk söz verilenkişi eker.

 

Bir başkası fazla icar parası verecek olsa da sözümüzdendönemeyiz. Kişiliğin tam oturduğunun ölçüsü olarak “sözünde durmak” birincisırada yer almaktadır.

 

Günlük hayatta sözümüzün ardında durmalıyız.   Her şartta sözümüzün üstüne sözkoydurmadığımızda itibarımız yükselir. İtibar ise insan için en büyükzenginliktir.

 

Varlığın, zenginliğin açamadığı kapıları itibar açar.Doğruluk, kişileri önemli kişiler seviyesine yükseltir. Ağzımızdan çıkansözlere çok dikkat etmeliyiz.

 

Müslüman kişiler asla yalancı olamazlar.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR