24 Haziran 2019 Pazartesi

  • 5,811 TL
  • 6,627 TL
  • 261,08 TL
  • 95.182
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

enermehmet@yandex.com.tr
09 Ocak 2019 Çarşamba 12:26

Kar yağdı. Dünya bambaşka oldu.

Kar yağdı. Dünya bambaşka oldu. Eskilere gittim. Sizlerdegittiniz. Özlemiştik lapa lapa yağan karları. Şükür ki rabbim nasip etti.

İnsan kazanımı olunca sevinir. Biz kar yağmasını bereketolarak bakar, nimet olarak kabul eder, yaz mevsiminin şerbeti olacağınıbiliriz.

Sabahleyin dışarı çıktım. Baktım arkadaşım çocuğunu almışkaymak için gitmişler. Çocukluğunuzu gözlerinizin önüne getirin.

Hangi birimiz babamızla kaydık? Babalarımız bizim elimizdentutacak, gel oğlum seni kaydırayım dedi mi? Şaşırdım doğrusu.

Çocukluğumuzda bırakın babalarımız bizimle oyun oynayacaköyle mi? Olabilir mi? Olamaz, olmadı da. Hatta kendimiz kaymak için gitsek bilebaşımıza belayı buluruz.

Çocukluğumuzda kaymak için hazırlık yapmazdık. Yazmevsiminde giydiğimiz naylondan mamul ayakkabılarımızı giyerdik. Düşmedenkayılacak yere ulaşırsak mutlu olurduk.

Ayakkabıların altı olmadığından kızak hazırlamadan kayardık.Öyle ki sizi kaydırırdı. Hatta durmanız mümkün olmaz. Tehlike çanları çalar.Mutlaka bir yerlere dokunursunuz.

Ne kadar kayma hususunda usta olsanız bile bir yerlereçarparsınız. Evde de hakkımızdan gelecek büyüğümüz beceriksizliğimizin bedeliniödetir.

Kayılacak yere çıkmanın yolunu da hazırlıyoruz. Karlarınüzerine toprak atarak düşmeleri önlüyorduk.

------

 Kış mevsimininvazgeçilmez oyunlarımız vardı. Çelik dediğimiz oyun vardı. Sabah kayılır. Öğlesonu arkadaşlar olarak toplanır çelik oynardık.

Oyun alanımız yoktu. Hayvanlar mahallenin çeşmesindesulanırlardı. Çelik oynarken koşarken, bağırırken hayvanlar ürkerdi.

Tonlarca laf duyardık. Çok ağır sözlerde duyardık. Kanımızadokunmazdı. Yarın belki onun çocuklarına da benim annem veya babam aynı sözlerisöyleyecek.

Onun için hiç kimse sorun etmezdi.

------

Akşamüzeri boş geçilmezdi. Saklambaç diye ifade edilir.(mahalli olarak sinmecik deriz). Arkadaşımız saymaya başlar başlamaz saklanırız.

Uzun süre arardı. Bulması çok zordur. Çünkü karanlık basmış.Saklanmışsın. Nasıl bulacak? Zor fakat kolayı var.

Evden anneler, baban geldi diye nara atarsa oyunu bırakıreve koşulur. Baban eve girmeden girdiysen, dayaktan kurtuldun.

--

Hemen yatağa yatılır. Karnımız ağrır gibi yapılır. Açsındırama dayak yemektense uyumak iyidir. Zaten yorulmuşsun. Oyunun tadınıçıkartmışsın.

Açlık ne ki.

Çocukluk bu olsa gerek.

Ne dersiniz*


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR