20 Mayıs 2019 Pazartesi

  • 6,015 TL
  • 6,722 TL
  • 247,46 TL
  • 86.771
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

enermehmet@yandex.com.tr
01 Aralık 2018 Cumartesi 15:26

Hayatımız İmtihandır

Rabbimizin elçisi sağlık konusunda bilinçsiz olunacağınıasırlar öncesinde vurgular. Nimetlerin en değerlisi olarak bizlere bilgiverilir.

Sağlıklı yaşamayı herkes ister. İradesi miktarınca duadaeder. Bazen dua ve istek farklı tezahür eder. Rahatsızlığı olmayan kişininsağlık sorunuyla boğuştuğunu duyabilirsiniz.

Allah kimi kulunu sağlıklı yaşatarak, kimi kullarını isesağlık noktasında imtihana tabii tutar. Kulların davranış biçimini ölçer Allah.

Sağlıklı olanın sınavı acaba sağlıklı kul Allah’a şükür müedecek? Yoksa büyük nimeti kötü yollarda mı harcayacak? Genel der sağlık sorunuyaşamayanlar ibadet, dini emirler, merhamet noktasında sınıfta kalıyorlar.

Sebebi de güçlü olduğundan acizliğin ne demek olduğunubilmediğinden oluyor. Dertli, bi çare kullara kulak vermez.

Eline güç kuvvet geçince acıma duygusundan yoksunluğundandolayı emirler yağdırır, haddini bilmelisin ben kimim diye dişini gösterir.

Dünyanın yöneticisi olarak karşımıza çıkar. Dert anlamaz ,fakirim desen olur mu hiç der? Çünkü zafiyet nedir bilmez ki…

Sağlık yönünden sınav olan kul zorlukları bilir, dertlensenderdini dinler, çare olamaz ama moral verir, destek olur, feleğin çemberininböyle olduğunu anlamıştır.

Çevremize bakalım. Hatta hastaları ziyaret edelim. İki kelamedelim. Ve soralım kardeş hastalıktan çok memnun musun diyelim?

Sizce çok memnunum der mi? Olura belki yatmak hoşuna gider.Kurum veya iş yerinde çalışıyorsa rahatsızlığını iki de bir yüzüne vurmak sevapgibi, ima edilmemelidir.

Kimim garantisi var? Hayatı boyunca rahatsız olmayacağınadair. Onun için konuşurken, göz teması esnasında ima ve işaretten uzakdurmalıyız.

Rahatsızlığı olan kulların şanslı olduğunu ifade edenâlimlerimiz vardır. Sağlıklı olsaydın günah, haram, eza, cefa işleyecektin, Allahsevmiş ki,  güç ve kuvvetten yoksunbıraktı.

Rahatsızlığını büyük nimet bil. Cehennemin yolundandöndüğüne binlerce hamt et. Yattığın, gezmediğin, çıkmadığın senin ebedikurtuluşun olduğundan rabbini zikret.

İsyan etme, asi olma, nimet bil, değerini düşürme.

Firavun hiç rahatsız olmadığını anlatır.

Karun yoksulluk nedir bilmedi.

Sonuç ebedi hüsran oldu.

İrademiz dışında gelişen hadiselere hayır yönüyle bakmakgüzeldir.  Allah çok verip azdırmasın.

Az verip yordurmasın.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR