24 Nisan 2019 Çarşamba

  • 5,881 TL
  • 6,563 TL
  • 241,14 TL
  • 96.142
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

enermehmet@yandex.com.tr
11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:32

Dini Az Biliyoruz

Saygı olmadan sevgi olmaz. Önce insana saygı duymalıyız.İnsanın yaradılışı Allah katında büyük değere sahiptir. Onun için insanınhiçbir varlığı parayla satılamaz.

İnsanın organları, kanı veya başka dokuları paraylasatılamaz. Müslüman kişi bunu bilmelidir. Karşılıklı ticaret, alım satım konusuolamaz insanın organizması, dokuları ve yaşam için gerekli olan diğer nimetler.

Müslümanlığı maalesef çok bilemiyoruz. Bunun suçu kimde diyesorsak suçlu da, suçsuzda günahım var demez. Evet, arkadaş bu konuda ben hatayaptım deme erdemimiz yok.

Müslüman’ın öğrenmesi gereken ilk konu inanç konusudur.Sonra ise fıkhı’dır. Fıkıh ilmini kısaca yazacak olursak, günlük yaşadığımıztüm olayların din eksenli olup olmadığıdır.

Müslümanlık dini bizim davranışlarımızın ilahi kitabımızauygun olması için tüm emir ve yasakları anlatır. Dinin haram ve helalleribellidir.

Ne yazık ki, Müslümanlığı öğrenmekten üşeniyoruz. Hangimizinçocuğuna sorsak dünyaca ünlü kim varsa hepsini takılmadan, atlamadan sayar.

Kelime –i şahadeti söyle dediğimiz de  ise yarım yamalak söyler, oldu değil mi der?Bizim dünya da ki yaşama amacımız güzel ahlak sahibi olmak. İbadetini eda eden.

Elinden ve dilinden kimseye zarar vermeyen muhterem kişiolmamızdır. Gençlerimizin dini konulardaki kusur ve noksanlıklarının fazlaolduğuna tanıklık ediyoruz.

Hatta büyüklerimizin bile yanlışlarına tanık oluyoruz.  Abdest alacak kişinin ayakta bevl etmesiyasaktır. Hangi durumda olursa olsun kişi sağlıklıysa mutlaka usulüne göretuvalet ihtiyacını gidermelidir.

Kabir azabının sebeplerinin biri ayakta küçük abdestinibozmaktır. Büyüğümüz, küçüğümüz zorunluluk olmadığı halde ayakta ihtiyacımızıgideriyoruz.

Ayakta bevl edersek fıkıh kitapları ibadetlerin kabulolmayacağını yazar.

Sürekli abdest bozan haller yaşayan biri namaz kılmaz mı?Kılmalıdır, her namaz vakti girince abdest alarak o vakit içerisindeibadetlerini yapar.

Örneğin, namaz kılacak vakit kadar bile sürekli burnukanayan kişi özür sahibidir. Bu kişi öğle namazını kılacaksa, öğle vakti girinceabdestini alır.

Burnu kanamaya devam etse de namazını kılar. İkindi vaktigirince tekrar abdest alır. Akşam vaktine kadar ibadetini yapar.

Bunu niye anlattım? Yakınlarımdan birine Cuma namazınagidelim dedim. Cevaben, ben namaz kılamam dedi. Hayırdır dedim.

Küçük abdestimi tutamıyorum. Damla damla devam ediyor. Onuniçin kılamam dedi. Dilim döndüğünce anlattım.

Gerisini bilemem. Kimilerine garip gelebilir. Dinimizdeibadet, amel ,ahlak konusunda  kolaylık,mükemmellik var.

Yeter ki, oku, öğren, anla. Saygıyı ve sevgiden uzak olma.Dinin emirlerine önem verirsek bilgimiz artar.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Yusuf Okur

07 Aralık 2018 Cuma 11:45

"Kabir azabının sebeplerinin biri ayakta küçük abdestini bozmaktır. Büyüğümüz, küçüğümüz zorunluluk olmadığı halde ayakta ihtiyacımızı gideriyoruz." Cahillikte zirveye doğru ilerliyorsun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR