blog statisticsblog statistics

22 Nisan 2018 Pazar

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
SON DAKİKA
Hasan Güraksu

Hasan Güraksu

hasanguraksu151515@gmail.com
08 Ekim 2016 Cumartesi 21:03

Müdür Bayram’dan Vali çocuğuna kıyak

                Müdür Bayram’dan Vali çocuğuna kıyak

Burdur Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram son haftaların ülke ve Burdur gündemini belirlemeye devam ediyor. Keşke kendisini köşemde konuk etmeseydim.  Ancak, Müdür Bayram bizzat olayın içerisinde yapacak bir şey yok.

Hemen gelelim konuya ; Eğitimde fırsat eşitliği mi deseniz, iyi öğretmen kötü öğretmen ayrımı mı deseniz, vali çocuğuna özel öğretmenler mi deseniz buna siz karan verin.

 Vali Kürklü’ye yakışmadı

Olay şu; Bir dönem Burdur valiliği yapan ve kamuoyunun da beğenisini kazanmış  Hasan Kürklü merkeze alındıktan sonra eşini ve  çocuğunu Burdur’da bırakıyor. Çocuğu Fen Lisesi 11/ A şubesinde okuyor.  Burdur’un eğitiminden faydalanmak amaç.

Burdur velisinin duyarlı bir veli olduğunu hatırlatalım. Okulda 3 şube olmasına karşın Vali çocuğu geçen yıl okula gelene kadar öğretmen dağılımları 3 şubeye eşit yapılarak eğitimde fırsat eşitliğinin altı çiziliyor. Herkes memnun. Ne zaman Vali Kürklü’nün oğlunun şubesi belirleniyor ve  Vali eşi Okul Müdürüne giderek  çocuğunun sınıfına derse girecek öğretmenleri belirleyip derse girmesini istiyor işte bundan sonra yaşananlar tam bir hayatın içinden .

 Müdür epey uğraş veriyor hanımefendiyi ikna etmek için ancak hanımefendi ısrarını sürdürüyor. Tam ikna ettim derken Okul  müdürüne bir telefon, arayan Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram “Hanımefendinin istediği öğretmenler A şubesine girsin” talimatı veriyor!

Müdür Bayram ‘dan Talimat

Ee ne yapsın müdür, emri sorgulamaya gerek bırakmadan kabul ediyor ve uygulamayı devreye sokuyor. İşte tam olanlar bundan sonra oluyor. Veliler isyanda  dertlerini anlatacakları bir makam da yok. Fen Lisesi veli kulisleri ısınıyor diğer 2 şubenin velileri  okul müdürüne giderek konuyu anlatsalar da nafile Müdür Bayram vermiş bir defa talimatı.

İşte dilden dile yayılan bu olayı yazacak gazeteci aramış veliler korka korka. Bana gelen veliler, benim ve çocuğumun adı geçmesin diye rica ediyorlar. Elbette öyle olacaktır bunun teminatını verdim velilere, hatta resmi şikayet ettiniz mi gibi sorularıma kimi kime şikayet edeceğiz, talimatı veren Milli Eğitim Müdürü hakkında birçok iddia ayyuka çıkmış bir yerlerden korunduğu belli. Hiç bir şey elde edemeyiz ,eğer şikayetçi olsak çocuğumuzu okuldan almak zorunda kalırız paramız yok ki koleje alsak diye de dert yandılar.

Öğrencilere Torpil Dersi

Geçen yıl uygulanan bu sistem hala geçerliliğini sürdürüyor mu bilinmez ama bir defa öğrenciler ve velilerin öğretmenlerine, İl Milli Eğitim Müdürü Bayram’a ve bir dönem valilik yapmış Kürklü’ye olan bakışları değişiyor. Bu yıl dengeli öğretmen verilse de artık öğrencilerde bir ön yargı aldı başını gidiyor. Yarın Vali olacak bu öğrenciler, Yarın İl Milli Eğitim Müdürü olacak bu öğrenciler hatta Milli Eğitim Bakanı olacak bu öğrenciler büyüklerinin yaptığı bu adaletsizliği yapmayacaklardır. Bu olay onlar için hayata atılmadan ülkenin nasıl yönetildiğini anlamaları adına kötü bir örnek olarak kalacaktır. Bu olayın öğrencilere ülkede torpil nasıl yapılır konusunda kötü bir ders verilmiş desek yeridir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR