Realtime website statisticsRealtime website statistics

19 Ekim 2018 Cuma

  • 5,618 TL
  • 6,445 TL
  • 220,88 TL
  • 97.224

TBMM Çatısında Tarım ve Hayvancılık Buluşması!..

TBMM Çatısında Tarım ve Hayvancılık Buluşması!..

TDSYMB Başkanı Özcan ve Sektör Temsilcileri Bakan Fakıbaba İle Bir Araya Geldiler...

15 Ekim 2017 Pazar 15:28 TÜRKİYE

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin içinde bulunduğu ekonomik sorunların yanı sıra ırk ıslahı çalışmaları, kırmızı et ve süt sektöründeki güncel konuların değerlendirilmesi maksadıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, Merkez Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısında bir araya geldi.
Anayasa Komisyon Başkanvekili Reşat Petek’in de katıldığı ve bir saate yakın süren toplantı çerçevesinde, Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan tarafından Türkiye’de Bakanlık ile müşterek olarak yürütülen başta ırk ıslahı çalışmaları olmak üzere; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin yürüttüğü faaliyetler, İl Birliklerimizin ülkemizin büyükbaş hayvancılık sektöründeki rolü, destekleme modelinin değişmesine bağlı olarak son dönemde Birliklerimizinyaşamış olduğu problemler ve ekonomik sıkıntıları Sayın Bakanımıza iletildi.

BakanFakıbaba ile yapılan toplantıyaGenel Başkanı Kamil Özcan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Baydar, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mehmet Aldemir, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ercüment Serkan Çelikkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı Selvi, Tuncay Aytın, Serhat Vayısoğlu, Denetleme Kurulu Üyeleri Mehmet Sedat Güngör ve Cemal Karakoç katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanıFakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve üye İl Birliklerinin hayvancılık sektörü açısından önemli kurumlar olduğunu ve hayvancılık sektörünün yaşadığı sorunların çözümünde Bakanlık tarafından önemsenen bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu ifade etti. Buna istinaden Genel BaşkanÖzcan, özellikle kırmızı et üretimi açısından yaşanan sıkıntıların ve ithalatın, Birliklerin gerçekleştireceği ıslah çalışmaları ile tamamen ortadan kaldırılabileceğini belirtti.BakanFakıbaba, Birliklerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi için çaba sarf edeceklerini, bu kapsamda hayvancılık destekleme ödemeleri içerisinden Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin hizmetlerinin karşılığı olan bedelin kesilerek Birliklere ödenmesi konusunu değerlendireceklerini,Birlikleri üyeleri ile parasal konuda karşı karşıya getirmeyecek şekilde bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Toplantı sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin süt ve kırmızı et sektörüne yol haritası oluşturabilecek bir hayvancılık çalıştayı yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Kasım ayı içinde ilgili sektör temsilcilerinin katılacağı çalıştaykapsamında süt ve kırmızı et piyasaları ile ilgili sorunlar masaya yatırılarak, çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmektedir.Toplantı sonunda Genel Başkan Kamil Özcan tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya plaket takdim edildi.

Verimli geçen görüşmenin ardından konuşan Genel Başkan Kamil Özcan “öncelikle, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz ve bu görüşmenin gerçekleşmesine vesile olan Milletvekilimiz Sayın Reşat Petek’e 81 İl Birliği ve Merkez Birliğimiz adına yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.

HAYVANCILIK ÇALIŞTAYI İÇİN GÖRÜŞ BİRLİĞİ
Bakan Fakıbaba, Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulları arasında verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Genel Başkan Özcan “ Sayın Bakanımıza; Birliklerimizin içinde bulunduğu durumu, et ve süt piyasasındaki sorunları ve Birliklerin bu sorunların çözümü için Damızlık Birliklerinin yürüttüğü ıslah çalışmalarının önemini belirttik. Merkez Birliğimizin, süt ve ette yol haritası oluşturabilmek amacı ile sektör temsilcilerinin katılacağı bir çalıştay düzenlenmesi hakkında görüş birliğine vardık. Gerçekleştireceğimiz bu Çalıştay'ın Ülke hayvancılığı için bir milat olacağını umut ediyor Sayın Bakanımız ve Milletvekilimize bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Metin BİLGİÇ

16 Ekim 2017 Pazartesi 11:37

Çalıştay fikri güzel bir adımdır. Çalıştayın Burdur'da tüm sektör paydaşlarının katılımıyla gerçekleşmesi bu fikri taçlandıracaktır. Çünkü Burdur, gerek tarım ve hayvancılık yapısı, gerekse sahip olduğu kıt kaynaklarla imkanlarının çok üzerinde üretim yapabilme kabiliyeti ile Türkiye için tam bir prototip özelliğinde olup hayvancılık politikalarında doğru kararlar almak için emsalsiz bir yerdir.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Burdur'daki Elektrik Kesintisi Çileden Çıkardı

Burdur'daki Elektrik Kesintisi Çileden Çıkardı