20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,748 TL
  • 5,504 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
SON DAKİKA

Petek Yaşanan Hainliği Tek Tek Anlattı

Petek Yaşanan Hainliği Tek Tek Anlattı

İŞTE ANA BAŞLIKLARIYLA FETÖ DOSYASI

26 Mayıs 2017 Cuma 14:47 TÜRKİYE

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun taslak raporu Reşat Petek tarafından açıklandı. Petek açıklamasında "Yarım asırdan bu yana darbe için hazırlık yapılmış. 15 Temmuz hadisesinin arkasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün bulunduğu bu raporumuzla bütün açıklığıyla ve kesin olarak ortaya konulmuştur" dedi.

Petek "Darbe girişiminin önceden haber alınamamasının bir istihbarat zaafı olduğuna da kuşku yoktur." dedi FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Petek basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Tüm delil ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde, 15 Temmuz darbe girişimine, ülkemiz dışındaki bazı odakların bulup yetiştirdiği, himaye ettiği, yurtiçi ve yurtdışında yarım asırdır hep desteklediği, Fetullah Gülen'in sözde liderliğinde FETÖ/PDY örgütünün karar verdiği ve icra ettiği anlaşılmıştır" dedi.

NEDEN RAPOR GECİKTİ?

Petek raporun gecikmesiyle ilgili olarak da yargı sürecinin devam etmesini ve ayrıca kurumlardan çok fazla bilgi belge geldiğini ve bunların titizlikle incelenmesini gösterdi.

Rapor 4 ay 15 günde tamamlandı.

YARIM ASIRDAN BU YANA HAZIRLIK YAPILMIŞ
Tüm delil ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde, 15 Temmuz darbe girişimine, ülkemiz dışındaki bazı odakların bulup yetiştirdiği, himaye ettiği, yurtiçi ve yurtdışında yarım asırdır hep desteklediği, Fetullah Gülen'in sözde liderliğinde FETÖ/PDY örgütünün karar verdiği ve icra ettiği anlaşılmıştır." Örgütün bürokrasiye nasıl sızdığına dair önemli detaylara ulaştık. Raporda 15 temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖnün bulunduğu açık ve kesin olarak ortaya konulmuştur. tereddüde meydan vermeyecek şekilde bilgi, belge ve dökümanlara ulaştı.

KÜLLİYEYİ BOMBALARLA HEDEF ALAN PİLOT: BİLİYORDUM

Cumhurbaşkanımıza yönelik Külliyenin bombalanmasını gerçekleştiren pilot Müslüm Macit "Bizim yani Hizmet Herakatının darbe yaptığını biliyordum. bilerek yaptım" beyanı var. Ülkenin genelkurmay başkanı ikna edilip, darbe girşimini yöneten Gülen'le görüştürülmeye çalışılıyor. FETÖ mensubu Osman Özsoy 15 Temmuz'dan bir ay önce 'Keşke profesör olacağıma albay olsaydım, bu süreçte daha çok katkım olurdu' demiştir. Levent Türkkan: FETÖ üyesi olduğu, Mehmet Dişli'nin Hulusi Akar'a 'Kenan Evren olmak istiyor musunuz istemiyor musunuz?' sorusunu sorduğu. 

"FETHULLAH GÜLEN SAHTEKARDIR"
Gülen'in ilkokul diploması olmamasına rağmen vaizlik için alınmış. Vaizlikten sonra diploma almıştır. 10 temmuz 1959 da göreve başlamış. yetkiler yetersiz olduğunu söylemesine rağmen bir gizli el tarafından 7 yıl aday memur olarak çalıştırımış. Normal bir memur ancak bir yıl aday olur. "Elde ettiğimiz bütün bilgiler, belgeler şu gerçeği ortaya koyuyor: Fetullah Gülen bir sahtekardır, sahtecilik suçları işlemiştir. Başka bir kişi yaptığında ağır cezaya çarptırılacak sahtecilik eylemlerinden dolayı hiçbir soruşturma geçirmemiştir. Yeşil pasaportu, düzenlediği sahte belgelerle almıştır. Emeklilik işlemlerini yine sahte evraklarla sağlamıştır. Komisyonumuza ulaşan bilgi ve belgeler bu sahtelikleri hep teyit etmektedir."

BAŞARISIZ OLACAKLARINI ANLAYINCA... 
Darbe girişiminin başarısız olacağı anlaşılınca örgüt üyelerine kendilerini kamufle etmeleri talimatı verilmiş. FETÖ/PDY darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşıldığı saatlerde "Önemli durum, durum kötü, tüm il ve ilçe imamlarına iletin, tüm hizmet mensupları darbeyi şiddetle kınayan açıklama yapsın. Meydanlara inip kendisini kamufle etsin, resim çektirip sosyal medyada yayınlasın. Hoca efendinin (teröristbaşı Gülen'in) adı geçmesin açıklamalarda, Cumhurbaşkanına karşı olumsuz bir paylaşım yapmayın, bu grubu kapıyorum" diyerek kendilerini kamufle etme şeklindeki talimatın verildiğini görüyoruz.

"HİZMETİN BEKASI İÇİN HARAMLAR HELALDİR"

"FETÖ'nün dinler arası diyalog projesi, örgütün bir üst düzey örgütlenme aşamasında kullandığı etkili bir yayılma taktiği olduğu anlaşılmıştır. Gülen denetimsiz ve sahte bir din anlayışı üzerine oturmuştur. Hedef ulaşıncaya kadar tedbir adıyla takiyye yapmak olmuştur. "Hizmetin bekası için haramlar helaldir" prensibine göre haram olan neler varsa bunları kendi mensuplarına helal olduğunu ifade etmiştir." 

"PARALEL DEVLET"

"Zaman içinde paralel devlet yapılanmasından, silahlı terör örgütüne dönüşüm var. 21 Ekim 2015 tarihli MGK toplantısında paralel devletin terör örgütleri ile işbirliği içinde olduğu kayıtlara girmiştir. 26 Mayıs 2016 tarihine kadar, darbeden 2 ay önce, bütün MGK'da 'paralel devlet' kullanılmış ve mücadele talebi verilmiştir. Örgütün dış istihbarat servislerle ilişkisi kesin olarak kanıtlanmıştır. FETÖ'nün sözde lideri Gülen'in Amerika'dan ikamet alabilmesi için referans olan şahıslar arasında Graham Fuller'in bulunduğu öne sürülmesi, Fuller'in kitabında Gülen'e teşekkür etmesi örneklerden biridir. FETÖ'nün lider kadrosunda yer alan Mustafa Özcan'ın Gülen'in MİT'in ABD'de örgüte karşı araştırmalarına karşı FETÖ'yü uyarması." 

İSTİHBARAT ZAAFI

Darbe girişiminin önceden haber alınamamasının bir istihbarat zaafı olduğunda kuşku yoktur. Ancak Kara Havacılık'tan gelen pilot subayın MİT Müsteşarına yönelik verdiği bilgilerden sonra MİT'in ve Genelkurmay Başkanlığının önleyici girişimleri sayesinde darbe girişim saatinin 16 Temmuz gece saat 03.00'ten 15 Temmuz 2016 saat 20.30'a çekilmesi, darbenin önlenmesinde en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir."

"Ülkemizin mevcut kurumsal istihbarat yapısının iç ve dış istihbarat ihtiyacını tam anlamıyla tatmin edici şekilde karşılamadığı görülmektedir. Mevcut yapının sorunlu ya da yetersiz noktaları gözden geçirilmeli, ülkemizin istihbari ihtiyaç ve hedeflerini karşılayacak yeni bir iç ve dış istihbarat konsepti ve yapılanması tüm yönleriyle müzakere edilmelidir."

AMAÇLARINA DESTEK VERECEK PARTİLERLE YAKINLIK KURMUŞ

"Sadece herhangi bir siyasi partiyle irtibat, diğerlerine uzak örgüt yapılanması olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz. Dönemsel olarak, ister tek parti ister koalisyon olarak iktidardaki partilere yakın davranıp başta mülkiye, adliye, askeriye olmak üzere devlet üst organlarına sızmak için kendilerince örgüt amaçlarına yönelik siyaseti kullanma yolunu seçtikleri anlaşılmaktadır." Bir parti öne sürmek istemiyorum diyen Petek, Fethullah Gülen'in CHP'ye zamanında  5 bin lira bağış yaptığınıu gösteren bir belgeyi basın mensuplarına gösterdi.

MİT RAPORU

MİT raporunda FETÖ yurt içi ve yurt dışı yapılanmasına yönelik şematik bilgiler sunuldu.

MİT'ten gelen rapor... '15 Temmuz günü neler yaşandı?', 'Bu açıklanmadı?', 'MİT Müsteşarı bilgi vermedi' şeklinde eleştiriler olduğu için MİT raporunun o bölümüne işaret etmek istiyorum. MİT tarafından daha önce paylaşılan notlarda FETÖ'nün darbe girişiminde bulunabileceği bildirilmiş olmakla birlikte tarihi konusunda net bir istihbarata daha önceden ulaşılamamıştır. 15 Temmuz'da 14 sularında teşkilatımıza gelen 15:30 sularında görüşülen bir şahıs tarafından MİT Müsteşarına saldırı yönünde ham bilgiler verilmiştir.  16:40 sularında Genelkurmay Başkanı, Müsteşarı aramıştır, detaylı bilgi için Genelkurmay 2. Başkanı'na ilgili kişi gönderilmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanı ivedi olarak gönderilmiştir. Kontroller sonuçlandırılana kadar hava araçlarının uçuşunun yasaklanması için talimat verilmiştir.  Gelişmelerin bildirilmesi amacıyla cumhurbaşkanının koruma müdürü aranmış, müsait olmadığı bildirilmesi üzerine bir anormallik olup olmadığı sorulmuş, güvenlik tedbirlerinin yerinde olduğu ifade edilmiştir. Müsteşarın karargaha gelmesi ve Genelkurmay Başkanı tarafından uçuşların durdurulması üzerine darbe girişiminin başlama zamanının 20:30 civarına alındığı belirlenmiştir." 

"Tepede Gülen, ona bağlı mütevelli heyeti ve özel kalem var. Özel kalem hususiler denen bir grup olduğu iddia ediliyor. Hususiler, Emniyet, yargı, MİT ve TSK'daki yapılanmasını düzenlediği ifade ediliyor. Mütevelli heyet ise bir legal ve illegal olarak finansı, medya ayağı, eğitim faaliyetleri üzeinde legal olarak yaptıkları, arkasındaki illegal çalışmalar da daha detaylı olarak ifade edilmiş."

ADİL ÖKSÜZ AÇIKLAMASI

Adil Öksüz'ün FETÖ'yle irtibatı kesindir. Darbeyi yöneten kişiler arasındadır.  Raporda Adil Öksüz ve sivil unsurlar değerlendiriliyor. Bunlarla ilgili de yargısal süreçlerden alıntıları raporumuzda göreceksiniz.Tatillerini sık Pensilvan'yada geçirdiği belgelenmiştir.

Adil Öksüz'ün FETÖ ile bağlantısına bir delil de şu an tutuklu olan Zaman azetesi yazarı Ali Ünal'ın Adil Öksüz'ü Pensilvanya'da fethullah Gülen'in yanında gördüğü ama o zamanlar soyadını bilmediği için Adil Hoca olarak tanıdığını beyan etmişti.

FETÖCÜ GENERALLER  1981'DE TSK'YA GİRMİŞ

FETÖ'cü generaller TSK'ya 1981 yılında girmiş. 2016'da darbe girişiminde bulunmuş Arada hiçbiri tespit edilememiş.

BÖYLE BİR LİSTE İSTEMEDİK

Raporumuzu meclise sunduğumuzda bizim faliyetimiz bitmiş olacak. MİT'ten gelen raporda bylock listesi yok. Biz de istemedik.  Bu adli mercilerin işidir. Böyle bir liste açıklanmış olsaydı bu kişiler ülkeden kaçmak zorunda kalırdı. Zan altında bırakırdı. Biz raporumuzu kanuna uygun hazırladık. Bir milletvekilinin bylock kullandığı iddası varsasavcılar inceleme başlatır. Şu ana kadar böyle bir fezleke gündeme gelmedi. 

"BU RAPOR BİR YOL HARİTASI"

TBMM FETÖ/PDY 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, komisyon raporunu açıkladı. Başkan Petek, komisyonun 3 Ocak'ta görevini tamamladığını, çalışma süresi boyunca 22 toplantıda toplam 141 kişiyi dinlediklerini ve komisyona 240 belge geldiğini bildirdi. 

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, raporun 4,5 aylık süre içinde hazırlandığını belirten Petek, "Bu rapor geleceğimiz açısından son derece önemlidir, pek çok çalışmaya referans olacaktır. Araştırmacılar bu rapordan istifade edecektir. Bundan sonra da hain darbe girişimini araştırmak isteyenlere bir yol göstermiş olacaktır. Bir yol haritasını ortaya koymuş oluyoruz. Raporumuz bir terör örgütü olarak FETÖ/ PDY'yi 15 Temmuz Darbe Girişimini tüm boyutlarıyla ele alan bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı rapor niteliğini taşıdığını düşünüyoruz.  Yarım asırlık örgütün en ince detaylarıyla yapısını 15 Temmuz ihanetini ve halkımızın şanlı direnişini birlikte göreceğimiz kıymetli rapor ortaya çıkmıştır. Raporun ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

"RAPOR 630 SAYFA, 3 ANA BAŞLIKTAN OLUŞUYOR"

Başkan Petek, 630 sayfalık taslak raporun komisyon üyeleriyle de paylaşıldığını ve raporda MİT'ten gelen yazının da bulunduğunu söyledi. Raporun 3 ana bölümden oluştuğunu kaydeden Petek, "Birinci bölüm FETÖ'nün ortaya çıkışı -gelişimi ve yapısı, ikinci bölüm FETÖ'nün 15 Temmuz Darbe Girişimi, Üçüncü bölüm ise FETÖ tarzı örgütlenmeler ile demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin önlenmesi hususunda tespit edilen sorunlar ile alınması gereken tedbirler ve yeniden yapılanma önerileri başlıkları altında. FETÖ/ PDY'ye ait kavramların iyi anlaşılabilmesi için örgüt terminolojisini ekledik.  Bazı kavramlar ve cümleler FETÖ üyelerinin bildiği şifreli kavramlar bunu bir terminoloji olarak rapor sonuna ilave ettik" dedi. 

"RAPOR 4,5 AYDA TAMAMLANDI"

Raporun tamamlanmasının geciktiği yönündeki eleştirilere de yanıt veren Başkan Petek, şöyle konuştu: 

"Bir gecikme eleştirisi vardı. Bilgi belge talep etmek üzere kurumlarla yaptığımız yazışmaların çokluğu, çok miktarda belge geldi. Komisyon toplantılarında biz bunu sadece şu kurumdan şu rapor geldi şeklinde bilgilendirdik. Ama onlar kapsamlı raporlar. Hassasiyetle inceleyip neleri alabiliriz diye zamanımızı aldı.  Olayın sıcaklığı sebebiyle süre içinde yeni ve güncel bilgilerin ortaya çıkması oldu. Biz 3 Ocak'ta çalışmamızı tamamladığımızda  yargı bağlamında istediğimiz bilgilerin pek çoğu gelmiyordu bize. Sonradan iddianameler  geldi. Bu süreç çalışmalarımızı güncellememize  neden oldu bunu da açıklıyorum. Raporumuzun toplamda 4 ay 15 günlük sürede tamamlandığını arz ederim"

"DARBE GİRİŞİMİNE YARIM ASIRDIR DESTEKLENEN FETÖ'NÜN KARAR VERDİĞİ ANLALIŞMIŞTIR"


Darbe girişimini tereddütsüz FETÖ'nün yaptığını tespit ettiklerini vurgulayan Petek, şunları söyledi: "Bu bir iddianame değildir. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğu gerçeğini elimizdeki somut belgelerle söylemeye çalıştık. Bugün hiç tereddüde meydan vermeyecek şekilde bilgi, belge ve dökümana ulaşmış bulunuyoruz. Suç. İkrarları, itiraflar, iletişim kayıtları, örgüt mensuplarının kullandığı özel programlar, tanık beyanları, devam eden yargılamalarda yeni ortaya çıkan beyanlar, sanıkların FETÖ ile irtibatının gösterir nitelikteki Pensilvanya'dan yeni yeni verilen talimatlar, örgüt mensuplarına moral veren nitelikteki Fetullah Gülen'in açıklamaları değerlendirildiğinde 15 Temmuz darbe girişimine bulup yetiştirdiği, yarım asırdır hep desteklediği Gülen'in liderliğinde FETÖ / PDY'nin karar verdiği anlaşılmıştır"

"CUMHURBAŞKANLIĞI'NI HEDEF ALAN 'BİLEREK ATIŞ YAPTIM' DİYOR"


Cumhurbaşkanlığı'nı hedef alan pilotun ifadelerinde bilerek, atış yaptığını beyan ettiğini belirten Petek, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanlığı külliyesini hedef alan Müslim Macit'in beyanı var arkadaşlar 'Bizim, yani hizmet hareketinin darbe yaptığımızı biliyordum. Bilerek atış yaptım' Demek ki Cumhurbaşkanımıza yönelik bir tarafta Marmaris'te suikast girişimi olurken, külliyenin bombalanmasını gerçekleştiren sanık FETÖ mensubu olduğunu ikrar ile ve oradan aldığı talimatla, beyanıyla biliyordum, bilerek yaptım beyanı var. Bazı FETÖ'cüler darbe girişimi öncesinde televizyonlardan darbe imalarında bulunmuşlar. Vaizliğe müracaatından bir ay sonra ilkokul diplomasını almıştır. Fetullah Gülen bir sahtekârdır. Başka kişiler yaptığında ağır cezaya çarptırılacağı suçlardan ceza almamıştır. Yeşil pasaportu, düzenlediği sahte belgelerle almıştır. Emeklilik işlemlerini sahte evraklarla sağlamıştır"

"BAŞARISIZ OLUNCA 'RESİM ÇEKTİRİP, SOSYAL MEDYAYA YÜKLEYİN, DARBEYİ KINAYIN' MESAJLARI GÖNDERİLDİ" 

Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından bir komiserin, örgüt üyelerine gönderdiği mesajı okuyan Reşat Petek, şunları söyledi:  "O gece, emniyet genel müdürlüğüne silahların teslim edilmemesi, silahlı kalkışmaya direnilip karşı konulması talimatına rağmen, örgüt mensubu olan emniyet görevlileri bunlar kendi mahiyetlerinde bulunan polis memurlarına, darbe girişimindeki askerlere direnilmemesi talimatını verip bozgunculuk yaptıkları, eyleme destek verdikleri tespit edilmiştir. Ama gece yarısından sonra darbenin başarısız olduğu saatlerde durum değişiyor. Bir komiser yardımcısı Ersal Gölüm'ün telefonunda ele geçirilen belgeler. 16-7-2016 günü saat 05:20-29 arasında, gönderilen uyarılar. 'Önemli durum, durum kötü. Çok acil duyuru. Tüm imamlara, abilere, ablalara iletin. Tüm hizmet mensupları darbeyi şiddetle kınayan açıklama yapsın' çevir kazı yanmasın. Meydanlara inip kendisini kamufle etsin. Resim çektirip sosyal medyada yayınlasın. Ama fazla da muhterem hoca efendinin adı geçsin. Hepimizi alabilirler, televizyonda gördüm ilk kez desin. Asla hükümete ve Tayyip'e dönük açıklama yapmayın'. Bu şekilde mesaj göndererek örgüt mensuplarına kendilerine kamufle etme şeklindeki talimatı görüyoruz"

"MİT VE GENELKURMAY BAŞKANI'NIN GİRİŞİMLERİ, DARBENİN ÖNLENMESİNDEKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR"


Darbe girişiminin öğrenilmemesinin istihbarat zaafı olduğunu vurgulayan Başkan Petek, "Havacı subayın verdiği istihbarat darbenin öne çekilmesini ve başarısız olmasına neden olmuştur. Darbe girişiminin önceden haber alınamaması bir istihbarat zaafıdır. Darbe girişimi saatinin 15 Temmuz saat 20.30'a çekilmesi darbenin önlenmesinde en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir. MİT ve Genelkurmay Başkanının önleyici girişimleri sayesinde girişimin 03.00'ten 20.30'a çekilmesi darbenin  önlenmesinde en önemli faktör. İstihbarat birimleri arasında koordinasyon seviyesi eterli değildir. Kurumsal tedbirler alınmalıdır koordinasyon sağlanması için" dedi. 

DARBENİN SİYASİ AYAĞI


Fetullah Gülen'in CHP'ye 1967 yılında bağış yaptığını iddia eden Reşat Petek, darbenin siyasi ayağına ilişkin şunları söyledi: "Sık sorulan, kapsamlı araştırma yapıldı ama neden siyasi ayağıyla ilgili bir durum ortaya koymadı, tespit yapmadı. Zaman zaman eleştirilerle muhatap olduk. Gerçekten FETÖ ile ilgili yaptığımız tespitlerde sadece bir siyasi partiyle irtibat, olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz. Dönemsel olarak siyasi iktidarda bulunan, iktidardaki partilere yakın davranıp, başta mülkiye adliye olmak üzere devlet üst organlarına sızmak için kendilerince siyaseti kullanma yolu seçtikleri anlaşılmaktadır. Dikkat çeken belgelerden bir tanesi, kendisi ilkokul mezunu olmadan vaizliğe atandı. 15 Mart 1967 yılında bakıyorsunuz bir partiye, CHP'ye bir tahsilat 5 bin lira bağışta bulunduğu anlaşılıyor. Sözüm yanlış anlaşılmasın ama bu örgütün amaçlarına hizmete edeceğini düşündüğü siyasi partilerle işbirliği yapabildiğini gösterdiği bir belge olarak Nüfus kayıt örneği bile şaibeli bile karışık. Bazı yerlerde doğum tarihi 1942 olarak geçer, kendi yazılı beyanlarında da 1938 olarak geçmiştir. Farklı yorumlarla Atatürk'ün ölümünden sonraki tarihi işaret etmesi bakımından kullandığı şekilde yorumlara sebebiyet vermiştir. Pasaport istek formu var. Anne adını nüfus kayıtlarına aykırı olarak 'Rabin' olarak doldurduğu görülüyor"

"MİT RAPORUNDA 'HUSHUSİLER YAPILANMASI'NDAN BAHSEDİLİYOR"


Komisyona gönderilen 36 sayfalık MİT yazısında, FETÖ'ye ilişkin bilgiler yer aldığını belirten Başkan Petek, şöyle devam etti: "Türkiye'nin beş bölgeye ayrılarak, bölge imamları aracılığıyla örgütün yönetildiği, yurt içindeki yapılanmasıyla ilgili verilen şema oldukça ilginçtir. En tepede Fetullah Gülen, ona bağlı bir mütevelli heyeti bir de özel kalem var. 'Hususiler' diye bir grup olduğu iddia ediliyor. Bunu raporumuzun sonundaki kavram cetvelinde göreceksiniz. Emniyet, yargı, MİT ve TSK'ya örgüt yapılanmasını bu 'Hususiler'in yaptığı ifade ediliyor. Bunların finansı, medya ayağı, eğitim faaliyetleri, yerleşim birimleri, bunlar üzerinde legal olarak yaptıkları ama arkasındaki illegal faaliyetleri gizleyerek yaptıkları çalışmalar ifade edilmiş. Şirketler, okullar, kolejler, üniversiteleri, hastaneleri hepsinin dökümleri de ifade edilmiş. Amerika'daki örgütün imamları, sorumluları kimler, bunlar isimleri ve resimleriyle yer alıyor. Bunları da değerlendirmenize sunuyoruz. Kuzey Amerika, Afrika, Avrupa sorumluları isim isim tespitleri yapılmış. Asya sorumluları. Bazı isimler ilk defa ortaya çıkacak isimler olarak ifade edebiliriz"

KAYNAK MİLLİYET GAZETESİ

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Burdur'un Süt Tankeri Kaza Yaptı, 1 Kişi Öldü, 2 Kişi Yaralandı

Burdur'un Süt Tankeri Kaza Yaptı, 1 Kişi Öldü, 2 Kişi Yaralandı