Realtime website statisticsRealtime website statistics

19 Ekim 2018 Cuma

  • 5,645 TL
  • 6,471 TL
  • 218,94 TL
  • 97.454

MAKÜ ve SDÜ'lü Hocalar Elektronik Biyopsi Tabancası Üretecekler

MAKÜ ve SDÜ'lü Hocalar Elektronik Biyopsi Tabancası Üretecekler

TIPTA DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTERECEKLER

16 Aralık 2017 Cumartesi 00:51 TÜRKİYE

Yürütücülüğünü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat METLEK’in ve Araştırmacılığını Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Uzm. Dr. Gül Fatma TÜRKER ve Arş. Gör. Dr. Hatice AKMAN’ın yaptığı Elektronik Biyopsi Tabancası isimli TUBİTAK’tan 150.000 TL desteklenmeye hak kazandı.

TIP ALANINDA DIŞA BAĞIMLILIK AZALIYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Sedat METLEK, ülke genelinde bütün hastanelerde kullanılan ve tamamı ithal edilen tıbbi cihaz proje kapsamında tamamen yerli imkanlarla üretileceğini söyledi. Metlek, “Bu sayede hey yıl dışarıya ödediğimiz 20 Milyon dolar ülkemizde kalacak. Türkiye’de nüfusun yaklaşık % 40 ında tiroid nodülü bulunmaktadır ve bunların neden olduğu çeşitli hastalıklar mevcuttur. Bu nedenle de Türkiye’de yaklaşık olarak 25 milyon tiroid hastası olduğu bilinmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi Tiroid ile ilgili hastalıklarda da erken ve doğru teşhisin konulması oldukça önemlidir. Doğru teşhisin konulabilmesi için de en sık kullanılan yöntemlerin başında Biyopsi gelmektedir. Desteklenen proje ile hekimlerin işini kolaylaştıracak bir Elektronik Biyopsi Tabancısının geliştirileceğini belirtmiştir” dedi.

Türkiye’de TUİK’in verilerine göre 2016 yılı sağlık harcamalarının yaklaşık 120 milyar TL olarak gerçekleştiğini ve bunların büyük bir kısmının da yurt dışından ithal edilen ilaç ve tıbbi ekipmandan kaynaklandığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sedat METLEK, desteklenen proje ile biyopsi alanında yurt dışından ithal edilen biyopsi cihazlarından çok daha gelişmişinin ve %100 yerlisinin imal edileceğini ifade etmiştir. Böylece bu alanda yurt dışına bağımlılığında önüne geçilebileceğini, hatta yurt dışına geliştirilen cihazın ihraç dahi edilebileceğini söyleyen öğretim üyesi, Konu ile ilgili de global çapta faaliyet gösteren bir firmanın da cihazın yurt dışına pazarlanması konusuna talip olduğunu, ilerleyen günlerde de projeye farklı yabancı ortaklarında katılmasının söz konusu olabileceğini aktardı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Çavdır İkra Derneği Kudüs Kararını Protesto Etti

Çavdır İkra Derneği Kudüs Kararını Protesto Etti