24 Haziran 2018 Pazar

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
SON DAKİKA

Kültür Ürünleri Oskarı, Burdur'un Alaca Dokumalarına Verildi

Kültür Ürünleri Oskarı, Burdur'un Alaca Dokumalarına Verildi

2017 yılı Kültür Ürünleri Oskarları Yarışması'nda Burdur Alaca Dokumaları birincilik kazandı

28 Nisan 2017 Cuma 14:28 TÜRKİYE

Burdur Belediyesi tarafından yaşatılan Alaca Dokumaları, yurt genelinden toplam 320 ürünün yarıştığı 2017 yılı Kültür Ürünleri Oskarları Yarışması'nda birincilik elde etti. Yaşama Dokunanlar Platformu tarafından organize edilen ve yurt genelinde toplam 320 ürünün katıldığı 2017 yılı Türkiye Kültür Oskarları Yarışması dokuma alanında birincilik elde etti.

Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. İstemi Yücel ve Platform Başkanı Sevinç Mercan başkanlığında toplanan jüri finalistleri belirledi. Burdur Belediyesi tarafından yaşatılan Alaca Dokumaları, dokuma alanında “Kalite Birincilik Ödülü” aldı. Burdur Belediyesi Alaca Dokuma Atölyesi usta öğretici Emel Erte atölye çalışanlarıyla birlikte birincilik ödülünü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e sundu.

Başkan Ercengiz, Türkiye Kültür Oskarları Yarışması'ndan Alaca Dokumasının birincilik dönmesinden çok mutlu olduğunu ifade etti.

 

Başkan Ercengiz, “Amacımız Burdur'un yaklaşık 250 yıllık geleneğini sürdürebilmek, korumak ve yaşatmak. Diğer taraftan da bu işte kadınlarımızı bir meslek sahibi edip burada üretim karşılığında el emeklerinin karşılığı alabildiği bir sistem oluşturmayı planladık. Alaca dokumaları için marka tescili başvurusu yaptık. Bunun patentini aldık. Artık Burdur Alaca Dokumasının bir markası var ve biz bunu isimlendirdik. Satış ve pazarlama üzerine birtakım çalışmalar yapıyoruz. Büyük ihtimalle üretim kapasitemizi ve burada çalışan kadın çalışanlarımızı, emekçilerimizi biraz daha artırıp üretime katkıyı artırmayı sağlayacağız. Burdur'un markası olmuş alaca dokumalarını öncelikle Türkiye'ye ardından da dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye Kültür Oskarları birincilik ödülü doğru bir iş yaptığımız gösteriyor. Ödülün alınmasında emeği geçen kadınlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Musa Yılmaz

28 Nisan 2017 Cuma 19:17

Emeği geçenleri kutluyorum.Başarılar diliyorum.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

MAKÜ YEMEKHANELERİ HALKA AÇILDI

MAKÜ YEMEKHANELERİ HALKA AÇILDI