Realtime website statisticsRealtime website statistics

20 Temmuz 2018 Cuma

  • 4,790 TL
  • 5,616 TL
  • 190,01 TL
  • 94.082
SON DAKİKA

İktisatçı Rektör Adem Korkmaz'dan, Kayıt Dışı İstihdam İçin Ulusal Proje

İktisatçı Rektör Adem Korkmaz'dan, Kayıt Dışı İstihdam İçin Ulusal Proje

Üniversite & İş Dünyası Birlikteliğine En Güzel Örnek

14 Mart 2017 Salı 10:49 TÜRKİYE

Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Ülke ekonomisi ve çalışan için büyük önem taşıyan, kayıt dışı istihdam konusunda hazırladığı projenin çalıştayı geçtiğimiz gün Isparta Barida Otel’de yapıldı.

MAKÜ Rektörü olduktan sonra da Burdur’da hayvancılık, süt ve süt ürünleri konusunda da önemli projelere imza atan Korkmaz, Süleyman Demirel Üniversitesi & Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ortaklı yürütülen çalıştayda “İş Dünyası Kayıtsız Kalmıyor” başlığı altında kayıt dışı ekonomi, kayıt dışı istihdam, nitelikli istihdam ve sosyal diyalog gibi konuların ele alındığı örnek bir projeye daha imza attı.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığının Kayıtlı İstihdamın Teşviki-II Hibe Programı kapsamında “İş Dünyası Kayıtsız Kalmıyor” projesi içerisinde düzenlenen “Kayıtdışı İstihdamın Mevcut Durumu ve Nedenleri” temalı ulusal bir statü taşıyor.   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşad Arat, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Muhittin Şahin, Isparta Ticaret Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, akademisyenler ve çok sayıda iş adamı ile öğrencilerin katıldığı çalıştayda konuşan Prof. Dr. Adem Korkmaz, Türkiye’nin son 15 yılda çok ciddi bir dönüşüm yaşadığını belirterek bu dönüşümün ekonomik ve sosyal açıdan desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü olduktan sonrada oldukça önemli projelere imza atan Prof. Dr. Adem Korkmaz İş Dünyası & Üniversite buluşmasına örnek bir çalışmaya da imza attı. Hazırladığı ulusal projesi Kayıt Dışı İstihdamın önüne geçilmesini hedefleyen, sebep ve sonuçlarını araştıran projesinin çalıştayında konuşan Korkmaz, “Ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli bir ayağını oluşturan istihdam meselesinde sadece istihdamı sağlamak yetmiyor, bunu kaliteli ve nitelikli bir hale getirmemiz gerekiyor. Biz bu proje aracılığıyla kayıt dışı istihdam meselesini çok yönlü bir şekilde ele alarak 3 noktadan bu meseleye bakıyoruz. Birincisi aynayı önce kendimize yöneltiyoruz. İş dünyasının yumuşak karnı olan kayıt dışı istihdam konusunda eleştirileri önce kendimize yöneltiyoruz. İkinci konu sosyal problemlerin hiçbirinin tek taraflı olmayışıdır. Denetim, rekabet, eğitim ve bilgilendirme gibi başlıkları bir arada ele alıp mevzunun insani sorumluluk boyutunu önemseyek toplumsal farklındalık oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Son nokta da katılımcılığın oluşturulabilmesidir. Hiçbir kesimin kendi kabullerini dayatmadan; sivil toplum, sosyal kesimler, çalışanlar ve iş verenleri bir çatı altında toplayarak bütüncül bir yaklaşım ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Karikatür Yarışmasında Dünya Üçüncülüğü Burdur Bahçeşehir’in

Karikatür Yarışmasında Dünya Üçüncülüğü Burdur Bahçeşehir’in