14 Aralık 2019 Cumartesi

ÇİN'DE TÜRK MERMERCİLERE ŞOK BASKIN

ÇİN'DE TÜRK MERMERCİLERE ŞOK BASKIN

.

11 Mart 2019 Pazartesi 11:37 TÜRKİYE

Çin'de düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katılan 150 Türk mermerciler büyük şok yaşadı. Çin polisinin 2016’dan bu yana Guangzhou’da, Yunfu ve Türkiye’de ofisleri bulunan 3 şirketin 4 yetkilisini sabah kaldıkları otelde gözaltına aldığı öğrenildi. Bu firmaların 24 milyon TL’lik vergi kaçakçılığı yaptığı iddia edildi.

3 TÜRK FİRMA VAR

Xiamen Gümrüğü Kaçakçılık ile Mücadele Bürosu ve Guangzhou Gümrüğü Kaçakçılık ile Mücadele Bürosu’nun, fuar için Çin’de bulunan mermer şirketlerinin temsilcilerine yönelik operasyon gerçekleştirdiği öğrenildi.  Düzenlenen operasyonda 3 Türk mermer firmasından O. S., M. O., A. ve Y.C’nin gözaltına alındığı öğrenildi. Xiamen ve Guangzhou, Fujan, Zhaoqing ve Yunfu bölgesinden polislerin katıldığı operasyonda bazı ürünlere ve belgelere de el konduğu belirtildi.

KAÇAKÇILIĞA GEÇİT YOK

Operasyonun, Guangzhou, Yunfu ve Türkiye’de ofisleri bulunan firmaların 2016 yılın-dan bu yana Çinli bazı şirketlerle işbirliği yaparak Çin’e daha ucuza ham mermer getirdikleri iddiası ile gerçekleştirildiği öğrenildi. Operasyon kapsamında gündeme gelen iddialara göre 400 milyon Çin Yuanı (yaklaşık 323 milyon 782 bin TL) değerinde 240 bin ton mermerin kaçak yollarla Çin’e sokuldu ve bu yolla 30 milyon Çin Yuan’ı (yaklaşık 24 milyon 283 bin TL) vergi kaçakçılığı yapıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

YOLCU, ŞOFÖRDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

YOLCU, ŞOFÖRDEN ŞİKAYETÇİ OLDU