Realtime website statisticsRealtime website statistics

19 Ekim 2018 Cuma

  • 5,618 TL
  • 6,445 TL
  • 220,88 TL
  • 97.224

Bütün Şehir Yasasında Burdur'da Olacak

Bütün Şehir Yasasında Burdur'da Olacak

İŞTE BÜTÜNŞEHİR KAPSAMINA ALINACAK İLLER

27 Eylül 2017 Çarşamba 18:00 TÜRKİYE

Bir süredir konuşulan ve hangi illerin girip girmeyeceği belli olmayan Bütünşehir konusunda yeni gelişmeler bugün son  dakika logosu ile tüm medyada geniş yankı buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "belediyelerdeki sorunları giderin" talimatı ile harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı büyük şehir sayısının artırılmasından ziyade farklı bir uygulamaya imza atacak. Büyükşehir olmayan illerin statüsü değişmiyor, ancak büyükşehir sayısı artırılması yerine, büyükşehir olmayan iller bütünşehir statüsü kazanacak.

 

Statü Neyi Gerektiriyor...

 

İki Bakanılığın ortak noktada buluştuğu yeni formülle 30 büyükşehirin statüsü sabit kalacak. Ancak büyükşehir olmayan 50 il, bütünşehir statüsü alacak. Üzerinde çalışılan yeni sisteme göre bütünşehirlerde,  büyükşehirlerde olduğu gibi merkez ilçe kavramı ortadan kalkacak. Belde belediyeleri kapatılacak, merkez ilçeye bağlı köyler mahalle olacak. Ayrıca yerel seçimlerde köylerdeki oylar da il belediye başkanlığına etki etmiş olacak.

 

İşte yeni sistemin yetiştirileceği tarih...

 

 Yeni sistemin 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerden önce uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

 

Bütün Şehir Olacak İllerin Listesi

 

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sivas, Siirt, Sinop, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Musa Yılmaz

27 Eylül 2017 Çarşamba 18:47

AKP'nin belediye başkanlığını kazanamadığı yerlerde,belediye başkanlığını kazanmasını sağlamaya yöneliktir daha ziyade.../Teşekkür ederim.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Talihsiz İşçinin Feci Ölümü!..

Talihsiz İşçinin Feci Ölümü!..