Realtime website statisticsRealtime website statistics

19 Kasım 2018 Pazartesi

  • 5,334 TL
  • 6,099 TL
  • 209,82 TL
  • 93.616

Ercengiz’in ilginç projeleriden biri daha

Ercengiz’in ilginç projeleriden biri daha

HER EVE LED AMBUL DAĞITIYOR

13 Ocak 2017 Cuma 09:22 Teknoloji

Farklı uygulamaları ile her zaman isminden söz ettirmesini bilen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bu kez Enerji verimliliği haftası nedeniyle “Burdur’u led ile aydınlatıyoruz” projesine imza atıyor. Bu kapsamda dün Kışla Mahallesinde Nazan Aktaş’ın evini ziyaret eden Başkan Ercengiz, evdeki akkor ampulleri led ampullerle değiştirerek ‘Burdur’u led ile aydınlatıyoruz’ projesinin startını verdi. İlk etapta 700 konuta 3500 adet led ampul dağıtılacak.

Amaç farkındalık yaratmak

Aslında niyetimiz Türkiye’nin girdi açıklarından birisi olan enerjiye harcadığı rakamı azaltabilmek için farkındalık yaratmak istiyoruz. Enerjiyi kullanım açısından nasıl azaltabiliriz ve dışa bağımlılığımızı nasıl ortadan kaldırabiliriz bunun hesabındayız. Led teknolojisi artık dünyada hızla yaygınlaşıyor. Enerji üretemeyen bir ülke olarak en azından enerji sarfiyatımızı azaltma adına bir hamle başlatmamız gerekiyordu.

Hedef 10 Bin Konut

İlk etapta 700 konuta led ampul ulaştırarak enerji tüketimini azaltmak. Kaba bir hesapla bir konutta 5 lamba 6 saat süreyle çalıştığında 1.08 kwh enerji kullanıyor. Ampullerin değişimiyle bunu 0.28 kwh’a düşürerek yüzde 75 oranında tasarruf sağlayacağız. Hedefimiz 10.000 konut. Bu dönüşümü sağlayabilirsek 10 bin konuttan yılda 2 Mega Watt’lık enerji santralinin ürettiği enerjiyi tasarruf etmiş olacağız. Hedefimize ulaştığımızda 1 Milyon 210 Bin TL tasarruf sağlamış olacağız.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 0 Yorum

CHP'li Vatandaş

15 Ocak 2017 Pazar 15:40

sen nasıl chp'lisin Ercengiz... yazıklar olsun senin chp'liliğine.... Düşman partimizin ablemini nasıl propaganda aracı yaparsın... bu nasıl bir siyasi aymazlıktır... Sana bu akılları veren o yanındaki çok bilmiş müdürlere dikkat et sonra tepetaklak olmayasın.!!!!

güldüm

13 Ocak 2017 Cuma 12:39

vay be çağ kapatıp çağ açacak buluş eminim japonların bile aklına gelmemiştir

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ahilik Fonu geliyor, Esnafa İşsizlik Maaşı

Ahilik Fonu geliyor, Esnafa İşsizlik Maaşı