21 Mart 2019 Perşembe

  • 5,429 TL
  • 6,201 TL
  • 230,37 TL
  • 103.310

Tarihi Eser Kaçakçılarına Geçit Yok!..

Tarihi Eser Kaçakçılarına Geçit Yok!..

.

28 Mart 2018 Çarşamba 09:06 POLİS ADLİYE

 Burdur İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler kaçak kazı ve tarihi eser işi yapan kişileri affetmiyor. İzinsiz kazı yapan ve elinde bulundurduğu tarihi eseri satmaya çalışan şahıslar kıs kıvrak yakalandı.

 

Yeşilova ilçesi Aşağıkırlı Köyü’nde l. Derece Sit Alanı olan ören yeri mevkiinde R.İ. ve M.D. isimli şüpheli şahısların izinsiz kazı yaptıkları duyumu alınması üzerine Jandarma ekipleri tarafından yapılan çalışmada, şahıslar belirtilen mevkide (1) adet dedektör, (2) adet kazma, (2) adet kürek, (1) adet traktör ve (1) adet pulluk ile birlikte izinsiz kazı yaptıkları esnada suçüstü yakalandıla.

 

İzinsiz kazı yapılan bölgede yapılan araştırma da şüphelilerin (40) cm genişliğinde ve (20) cm derinliğinde (30) adet çukur kazdıkları tespit edilmiştir. Yeşilova Cumhuriyet Savcısının talimatı ile ele geçirilen kazı malzemelerine el konularak, şüpheli şahıslar hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet ’ten işlem yapıldı.

 

Satmaya çalışırken yakalandılar

 

Diğer bir olayda ise Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Karamanlı-Yeşilova karayolu üzerinde şüpheli görülen S. Ç. isimli şahsın aracı durdurularak adli makamlardan alınan arama kararına istinaden üzerinde ve aracında yapılan aramada, (802) adet İslami Döneme ait gümüş sikke ele geçirildi.

Tefenni Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Burdur Teknoloji Fakültesi Oda Binasında Faaliyetine Başlıyor

Burdur Teknoloji Fakültesi Oda Binasında Faaliyetine Başlıyor