blog statisticsblog statistics

22 Ocak 2018 Pazartesi

  • 3,827 TL
  • 4,679 TL
  • 162,94 TL
  • 115.147
SON DAKİKA

Burdur FETÖ/PDY Çatı Davası Başladı

Burdur FETÖ/PDY Çatı Davası Başladı

Burdur FETÖ/PDY Çatı Davası Başladı

08 Ocak 2018 Pazartesi 16:24 POLİS ADLİYE

Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği hain ve kanlı darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan ve aralarında örgütün sözde ‘İl imamı’ olduğu öne sürülen Adnan Y., örgütün para kasası ve finans kaynağı ile mütevelli heyeti olduğu öne sürülen 2’si tutuksuz, 16 tutuklunun bulunduğu 18 sanıklı çatı davası bugün başladı. Sözde il imamı olarak yargılanan sanık Adnan Y., hakkında sohbet veya istişare konularıyla ilgili iddialara “Dini alt yapım yok” şeklinde yanıt verdi.

                                                                           
 

Muhammet Emre Totik başkanlığındaki Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, sabah saatlerinde adliyeye getirilen Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan 11 sanık ile Antalya’dan getirilen 5 tutuklu sanık ile birinin mazeret nedeniyle katılamadığı 1 tutuksuz sanık, sanık yakınları ve avukatlar katıldı.


 

“Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” , “Silahlı terör örgütüne üye olma” , “Terörizme finansmanın sağlanmasına yönelik kanuna muhalefet” suçlamasıyla 18 sağının yargılandığı davada ilk olarak, sanıklara kimlik tespiti ve adres bilgileri, kazançları sorularak yoklama yapıldı.


 

Sözde ‘İl imamı’ örgüt üyeliğini reddetti


 

Mahkeme Başkanı Muhammet Emre Totik’in, iddianamenin kendilerine ulaşıp ulaşmadığı sorusunun ardından başlayan duruşmada, ilk savunmayı örgütün sözde ‘İl İmamı’ olduğu öne sürülen ve ‘Halil’ kod adlı olduğu iddia edilen Adnan Y. yaptı.


 

İddianamede, hakkında isnat edilen suçlardan olan suçlamaları reddettiğini savunan Y., “Savcılık makamının hakkımda isnat ettiği suçları kabul etmiyorum, reddediyorum. Ben silahlı terör örgütü kurmadım, yönetmedim, mensubu da olmadım” dedi.


 

“Antalya’ya yakın olduğu için Burdur” cevabı


 

Aslen Nevşehirli olduğunu ve üniversite öğrenimini Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde tamamladığını anlatan sanık Y., kendi alanında iş bulamayınca İzmir’e gittiğini ifade etti. Alanı olan ziraat konusunda iş bulamadıktan sonra İzmir’de inşaat ve eğitim alanlarında faaliyet gösterdiğini kaydeden sanık Adnan Y., Mahkeme Başkanı Muhammet Emre Totik’in çalıştığı işyerine nasıl kabul edildiği yönündeki sorulara da yanıt verdi.


 

2015 yılı Temmuz Ayı’nda İzmir’deki son çalıştığı işyerinden ayrıldığını anlatan sanık Y., Antalya’a dönerek burada iş aramaya başladığını, ardından buraya yakın bölge olan Burdur’a gelerek yerleştiğini iddia etti.


 

İşsizlik maaşı alırken, çocuklarını koleje yazdırmış


 

Burdur’a taşındıktan sonra işşizlik maaşı ile geçimini sürdürdüğünü, kentte ziraat konusunda çeşitli iş araştırmalarına koyulduğunu öne süren Adnan Y., çocuklarını ise girdiği sınavlarda elde ettikleri başarı sonrasında daha önce kapatılan FETÖ okulları arasında bulunan dönemin Alpaslan Ali Can Koleji’ne yerleştirdiğini iddia etti.


 

Sanık Yılmaz, çocuklarını yerleştirdiği kolejdeki ailelerin üst gelir gruplarında yer aldığı için velilerle tanışıp çevre yapmak istediğini ve burada tanıyacağı insanlarla iş sahibi olmayyı amaçladığını savundu.


 

Mahkeme Başkanından, sözde ‘İl imamı’na büyük şehir sorusu


 

Mahkeme Başkanı Totik’in “İşsiz kalınca insanlar büyük şehirlere gider, sen neden Burdur’a geldin?” sorusu üzerine Adnan Y. "Antalya’ya yakın olduğu için” şeklinde karşılık verdi.


 

15 Temmuz hain ve kanlı darbe girişimi sonrasında kendisinin daha önce çalıştığı iş yerinin KHK’lar ile kapatıldığı bilgisini aldığını öne süren Y., daha sonra Burdur’dan taşınarak Isparta’ya yerleştiğini ve bir süre sonra kendisinin de arandığını öğrendiğini ve son olarak 11 Şubat’ta Isparta’da yakalanarak gözaltına alındığını söyledi.


 

“Benim bir adım var ”


 

Örgütün sözde Burdur ‘İl imamı’ olarak gösterilen ve kod adının ‘Halil’ olduğu iddia edilen sanık Y., hakkındaki suçlamaların hiçbirini kabul etmeyerek, “Benim bir adım var gizli bir kod adım olmuş olsa bunu kimsenin bilmemesi ve gizli kalması gerekir ama böyle bir şey yok. ” dedi.


 

‘Mor beyin’ mağduru olduğunu iddia etti


 

Sanık Y., ayrıca iddianamede hakkında yer alan örgütün kriptolu haberleşme programı Bylock’u kendi iradesi ile yüklemediğini, son dönemde çıkan haberlere göre kendisinin de ‘Mor beyin’ mağduru olduğunu savundu.


 

Sanık ayrıca bylock raporlarında çelişkiler bulunduğu iddiasıyla suçlamaları da reddetti.


 

Mahkeme Başkanından “Örgüte değil de ‘cemaate’ yardım topladın mı?” sorusu


 

Sanık ayrıca, iddianamede hakkındaki yurt dışı çıkış ve gezileri, Bank Asya’daki hesapları, oy tavsiyeleri, evinde ele geçirilen örgütsel doküman ve örgüt mensuplarıyla iletişim, himmet - burs ve destek verdiği yönündeki iddialar için de savunma yaptı. Sanık Y., evinde ele geçirilen kitap ve örgütsel dökumanlar konusunda ise, “O kitaplardan bazılarını ben aldım, ele geçirilen bazı şeyler de bana hediye olarak geldi. Aldığımız her şey onu savunduğumuz anlamına gelmez. Bu bağlamda değerlendirilmesini talep ediyorum. Ben kasıtlı olarak terör maksatlı bir şey almadım, yapmadım” diye konuştu.


 

Sanık daha sonra terör örgütüne burs - himmet veya destek toplamadığını söyleyince Mahkeme Başkanı Totik tarafından sanığa, “Teröre değil de o dönem ‘cemaate’ yardım topladın mı?“ sorusu soruldu. Sanık ise bu soruya da “Ben yapmadım” şeklinde cevap verdi.


 

Sözde ‘il imamı’ndan “Dini alt yapım yok” cevabı


 

Sanık son olarak, kendisi hakkında sohbet veya istişare konularıyla ilgili iddialara ise “Dini alt yapım yok” şeklinde yanıt verdi. Burdur Ağır Ceza Mahkemesinde sanıkların iddianameye ilişkin savunmaları alınmasıyla devam etti.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 0 Yorum

A. Nezih Yıldırım

19 Kasım 2014 Çarşamba 13:43

ALS bir akıl hastalığı değildir. Tamamiyle sinir sisteminin motor hareket bölümünü etkileyen, zihinsel ve entellektüel fonksiyonları etkilemeyen bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Yanlış anlamalara yol açmaması açısından yazayım dedim. Teşekkürler...

Acil Şifa

19 Kasım 2014 Çarşamba 13:31

Allah acil şifalar diliyorum. Malumunuz ALS hastalığının tedavisinde kaparinin önemi son yıllarda vurgulanıyor.Bu amaçla hastamızın şifası için Aşçı Murat\'ın kardeşimizle iletişime geçmesi sağlanmalı ve Aşçı Murat\'ın hastamıza tedavisi bozunca sponsor olmalıdır.Teşekkürler

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Vali Şerif Yılmaz Turizmde Burdur'a Altın Dönem Yaşatıyor

Vali Şerif Yılmaz Turizmde Burdur'a Altın Dönem Yaşatıyor