14 Aralık 2019 Cumartesi

Burdur'dan Sonra Eğirdir Gölü İçin Tehlike Çanları

Burdur'dan Sonra Eğirdir Gölü İçin Tehlike Çanları

ÇEKİLME KORKUNÇ BOYUTLARDA!..

05 Kasım 2018 Pazartesi 11:40 ISPARTA

Burdur Gölünde yaşanan kuruma tehlikesi, Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölünde ortaya çıktı. Aşırı su alımı, kirlilik ve gölü besleyen dereler üzerinde yapılan barajlar yüzünden yaşanan çekilme korkunç boyutlara ulaştı.

Yard. Doç. Yusuf Yavuz, Göl Bataklaşmaya Başladı!..

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü’ndeki çekilme ürkütücü boyutlara ulaştı. Yıllardır gölün sorunları hakkında yetkilileri ve kamuoyuna yönelik uyarılarda bulunan Türkiye’nin önemli göl ve sulak alan uzmanlarından biri olan Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölünün derinlik kaybının yüzde 50, su aynasındaki küçülmenin ise yüzde 30 civarında olduğuna dikkat çekerek, “Eğirdir Gölü kuruma tehlikesiyle birlikte bataklıklaşmaya başlamıştır. Gölden aşırı su alımı ve gölü besleyen dere ve çayların üzerine çok sayıda baraj yapıldı. Bir felaket yaşandığında geçimini zorla sağlayan insanlar daha çok acı ve zorluk çekiyor. Felaketin nedeni para hırsı olsa da sonuçlarına Afrika’da olduğu gibi yine yoksullar katlanacaktır” diye konuştu.

Derinlik İki Kaz Azaldı

Son yıllarda giderek artan gölden su alımına bir de çevredeki dere ve çaylar üzerinde birbiri ardına yapılan barajlar eklenince Eğirdir Gölü artık bu kadar yükü taşıyamaz hale geldi. Eğirdir Gölü’nün derinliği 16 metreden 8 metreye düşerken göl aynası da yaklaşık yüzde 30 oranında küçüldü.

Çalıştay Yapılsın Teklifi

Isparta İl Genel Meclisinde geçen ay yapılan Eğirdir ve Beyşehir göllerindeki sorunlara ilgili genel görüşme için hazırlanan ortak komisyon raporu mecliste yapılan oturumunda görüşüldü. Komisyon raporunda göllerdeki sorunların giderilmesi için çözüm önerileri sıralanarak, “Üniversite, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Kuruluşları başta olmak üzere bütün paydaşların katılacağı bir çalıştay düzenlenmesi komisyonlarımızca uygun mütalaa edilmiştir” denildi.

Sorun ve Çözüm İçin Rapor Hazırlandı

Eğirdir ve Beyşehir Göllerinde yaşanan sorunların giderilmesi için gerekli önlemlerin alınması için geçen ay İl Genel Meclisinde yapılan genel görüşmenin ardından İmar Ve Bayındırlık Komisyonu, Plan Ve Bütçe Komisyonu, Tarım Ve Kırsal Kalkınma Komisyonu, Gençlik, Spor Ve Turizm Komisyonu, Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler Komisyonu, Çevre Ve Sağlık Komisyonu İle Sanayi Ticaret Ve Doğal Kaynaklar Komisyonları tarafından ortak rapor hazırlandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hırsızlar Jandarma İle Çatıştı

Hırsızlar Jandarma İle Çatıştı