Realtime website statisticsRealtime website statistics

19 Ekim 2018 Cuma

  • 5,644 TL
  • 6,471 TL
  • 218,94 TL
  • 97.454

Ramazan Canural Eleştirilere Belgelerle ve Resimlerle Cevap Verdi

Ramazan Canural Eleştirilere Belgelerle ve Resimlerle Cevap Verdi

Cumhuriyet Caddesi Konusuna Açıklık Getirdi

08 Aralık 2017 Cuma 11:05 İLÇELER

                Gölhisar’da bir sosyal medya sayfasının yöneticisinin sormuş olduğu “ ilçemizdeki kaldırım çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?” adlı soruya vatandaşlardan eleştiri ve tebrik yorumları atılmıştı.

Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural, Cumhuriyet Caddesinde yapılan kaldırım çalışmaları dolayısıyla bu sosyal medya sayfasından yapılan eleştirilere binaen proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Başkan Canural, projede yolun daraltıldığını ve kaldırımların çok geniş olduğunu söyleyen çevrelere hitaben yaptığı açıklamalarda; “kaldırım çalışmalarımıza yönelik yapılan haksız eleştiriler bir algı operasyonundan ibarettir. Çünkü yolun daraldığını söyleyen kişiler, daha da genişlediğinden bihaberdir. Geçmişte araçların kullandığı alan en fazla 7 metre ve standart dışı kaldırımlar vardı. Ayrıca yolun ortasında 100 santimetrelik yüksek bir refüj vardı. Şimdi ise yolumuz 9 metreye çıkartılmıştır” dedi.

Sosyal Medyadan Eleştirilere Cevap

Başkan Canural’ın eleştirilere sosyal medya üzerinden vermiş olduğu bazı cevaplar şunlardır:

“Hey dostlar! Gölhisar ana caddesinde yolu darattığımızı kim söyledi? Bizden önce yol bazı noktalarda 6.5 metre bazı noktalarda 7 metre idi. Kayıtlar elimizde. Şimdi her noktada 9 metre. İsteyen metreyi eline alıp ölçebilir. Ne demiş Nasrettin Hoca:"Halep orda ise arşın burda"

Size çok basit bir soru? 7 mi büyük yoksa 9 mu?

Bu belediye araç yolunu 7 metreden 9 metreye çıkardığı ve olmayan kaldırımları ortaya çıkardığı için mi suçlu oluyor?

Adama sormazlar mı bu eleştirilerin hakkaniyet neresinde?

Şimdi trafik işaretleri konmadığı, kaldırım çalışması bitmediği zabıta ve polis bu nedenle el atamadığı için ana cadde de gereksiz ve sanal bir darlık göze çarpıyor. Çok değil bir ay sonra herkes gerçeğin ne olacağını bilfiil görecek. Eskiden 7 metrede rahat seyredenler hepsi de ana caddede TIR la seyretmeyi düşündükleri için bu düzene karşı çıkıyorlarsa boşuna hayal kurmasınlar ana caddemiz TIR alanı değil. Yok yine otomobille çıkacaklarsa 7 metreye sığanlar 9 metreye haydi haydi sığarlar. Bir otomobilin ve kamyonun boyutları belli. 9 metrede benim bildiğim 2 araç çok rahat 3 araç da zorlanarak seyredebilir.

Ana caddemiz çok güzel olacak. Bunu herkes bilmeli. Ada kafalarında bulunan geniş alanlar kaldırım filan değil yaşlıların engellilerin yorulmuşların oturup nefes alması için düşündüğümüz bank pergule ve peyzaj alanlarıdır.

Şunu bir kere vazgeçelim. Caddeler öncelikle yayalarındır.

Hem bizim kaldırımlarımız her yerde 3-4 metre değil bazı alanlarda Çevre Şehircilik Bakanlığı asgari ölçüsü olan 2 metredir. Ne yapacaktık yani bir noktada genişlik varsa yolu burada 11 metre dar alanda 8 metre mi yapacaktık? Geniş alanları yola değil kaldırıma ayırmak bir uygarlık gereğidir.

Son bir şey daha...

Kaldırımlar genişledi diye yazın yolun trafiğe kapanmasını ortadan kaldırmak Gölhisar'a ihanettir. Önce ben karşı çıkarım. Hoşça kalın...”

Bu yazıya hitaben Hüseyin Ç. adlı vatandaş yaptığı yorumda; “Hey sayın Başkan! Ne demiş ulu önder Mustafa Kemal Atatürk: “ yol medeniyettir!” Size çok basit bir soru cadde üzerinde ki 330 araçlık park yolunu neden 130 küsura düşürdünüz? Kaldırım çalışması belediyeden armutluya doğru bitti buyur kaç dk da geçebiliyorsun bi bak. Yanlış park dersin sayın başkan şimdi buna neden olan sizsiniz. Park sayısını düşürdünüz gereksiz celp çıkıntıları sayesinde. Ne olcak bir ay sonra zabıtalara ceza yetkisi verip ceza mı kestireceksin? İki araba geçer diyorsun buyur geç belediyenin ordan armutluya doğru. Celp çıkıntıları olmadan da gayet geniş yaşlıların yorulanların oturup dinleyebileceği Alan oluşturulabilirdi. Cadde yayaların olduğu kadar da arabalarındır da.

Son bişey daha ..

Gölhisar da yol katliamı yapıldı. Bu Gölhisar’a ihanettir.

Ayrıca sayın başkan!

Esnaflarla yapılan tek yön toplantısında sarraf Hüseyin abi size “ siz bu tek yönü yapacakmısınız dedi? “ sizde evet yapacağım dediniz ve o da size o zaman bizi buraya neden çağırdınız dedi ve siz buna cevap vermediniz! Artı orada bulunan esnaflarda %1 bile etmeyecek sayıda ki kişi tek yönü istediğini savunduğu halde ertesi gün yerel gazetelerde %73 evet diyor esnaf dediniz! Bunu belediye personellerinin evet yazarak kutuya attığı güya adil olduğunu düşündüğünüz kağıtlara dayanarak mı yazdınız?”  dedi.

Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural’da yaptığı bilgilendirmede;

“Sevgili Hüseyin Ç.Sorularını şöyle cevaplandırarak sizi bilgilendirmek isterim:

"Yol medeniyettir" lafı herhalde dediğiniz anlamda kullanılmamıştır. Ama farzedelim ki öyle. Yahu Gölhisarın ana caddesindeki yolu 7 metreden 9 metreye çıkardık biz. Bunun nesi kötü sevgili kardeşim? Bak dikkat et 6 metreye düşürdük demiyorum, 9 metreye çıkardık.

330 araçlık ana caddedeki park yerlerini 130 a düşürmedik.200 veya 225 e düşürdük. Yurt dışına çıktınız mı bilmiyorum ama bırak bunu Türkiye'deki hangi büyük ve düzenli şehirde veya ilçedeki ana cadde şu anda Gölhisar'da olduğu gibi sorumsuzca ve balık istifi şeklinde parketmiş araçlarla kaplıdır?

Belediye'den Armutlu'ya kaç dakikada gidildiğini şimdi sormayacaksın. Onu ana caddede kaldırımlar bitecek, yol çizgileri çizilecek, işaret levhaları konacak herkes "adam gibi" park ettiği zaman o dediğin olmazsa o zaman soracaksın. Park sayısını düşürdük değil mi, evet düşürdük.Çünkü uygarlık ana caddede park eden araçların fazlalığıyla değil, caddesinde yayaların, çocuk arabası olan annelerin ve engellilerin ne derecede rahat olabildiğiyle ölçülüyor. Ha sen benim uygarlıkla, modernlikle, yayayla, engelliyle pek işim olmaz diyorsan o senin sorunundur. Bizi enterese etmez. Biz bu düzeni gece rüyamızda görüp sabaha hayata geçirmedik. Uzman ve mühendislerle 1.5 yıldan beri çalışıyoruz. Sormadan mı yaptık? Asla. Çok insanın görüşünü aldık. Yine alırız, yine alırız. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcı dövmek değil.

TEK YÖNÜ BEN yapmayacağım. Yakında yolu 2 ay tek yön 2 ay çift yön kullandıracağız. Sonra anket yapılacak. Ve...O eli öpülesi çok sevdiğim saydığım yoluna kurban olduğum sevgili Gölhisar'lı kardeşlerim hangi yönde görüş beyan ederse onu uygulayacağım. Sende bilirsin ki bizde yalan dolan adam kayırma işine geldiği gibi karar verme olmaz. Öyle belediye personeli yazdı gibi "büyük laflar edersen de ispatla etmekle yükümlüsün. İspat et hesabını sormak bana ait...

"Yol katliamı yapıldı" gibi lafları ise yukardaki bilgiler ışığında ön yargısız ve insaf sahibi hemşerilerimin vicdanlarına havale ediyorum. İyi geceler...” dedi.

Hüseyin Ç. Adlı vatandaş yaptığı yorumda; “Sevgili sayın Başkanım, öncelikle şunu belirtmek isterim. Ben kesinlikle kaldırımlar kaldırılsın demiyorum. Bu şekilde anlaşılmalar olmuş. Gölhisar’ımıza yapılan hizmetler mükemmel kesinlikle tartışmasız. Benim savunduğum konu kaldırımların celp çıkıntıları. Celp çıkıntılarına hepimiz 2 dk da olsa park ediyoruz, ediliyor, bu da sıkışıklığa kazalara neden oluyor. Bu celp çıkıntılarına park ettirmeme gibi bir şansınız olmayacak. Neye dayanarak söylüyorum bunu; Gölhisar halkını bildiğim tanıdığım için söylüyorum. Esnaf Toplantısında 130'a düşürdüğünü söylemiştiniz. Bunu sizin verdiğiniz bilgi dahilinde yazdım. Yurt dışına da çıktım, büyük şehirlere de gezdim. Evet sizde söylüyorsunuz balık istifi şeklinde. Bunu Gölhisar’da değiştirme çabanız sonuçsuz kalacaktır. Sadece tahmin. Umarım düşündüğünüz gibi olur ama şasi fikrim olmayacak. Tekrar söylüyorum Sayın Başkanım, kaldırımlar kaldırılsın değil özellikle engellerimizi sizin kadar düşündüğümü bilmenizi isterim. Özellikle kaldırımlardan yola inen rampaların önüne park eden arabaları parçalayasım geliyor. Uzman ve mühendis den bilgi almışsınızdır mutlaka ama daha çok bilgiyi Gölhisar halkından almak gerek burada yaşayanlardan yani. Bilgi aldığınızı söylemişsiniz ama alınan bilgilerin dikkate alınmadığını düşünüyorum. Sadece tahmindir. Dikkate de almış olabilir. Bir şey diyemem.

Yine sizin söyleminizle cevap vereceğim daha önce de yazdım. Sarraf Hüseyin Abi size " tek yönü yapacak mısınız?" dedi sizde Sayın başkanım "Evet yapacağım " dediniz.

Evet belediye personeli yazdı Sayın Başkanım. Keşke o anda yazarken fotoğraf veya video çekip size ispat edebilseydim. Ama benimle beraber 2-3 Esnaf abilerimde gördü.

Tekrarlıyorum. Sadece CELP ÇIKINTILARI yüzünden Gölhisar’da yol katliamı yapıldı.

Tekrar tekrar belirtmek istiyorum. Kaldırımlar kötü, alt yapı kötü gibi kesinlikle düşüncede değilim olamaz, olan varsa da ilk karşısında beni bulur. Benim savunduğum celp çıkıntıları. Celp çıkıntıları kaldırılırsa daha çok tebrik ve yaptığınız işlerin takdirini alacağınızı düşüncesindeyim. Takdire ihtiyacınız olmayabilir. Ben yaparım takdirsizde olur da diyebilirsiniz tabi ki. Ama Sayın başkan yol çizgileri de çıksa trafik işaretleri de konsa, zabıtalar ve polisler görevini de yapsa celp çıkıntıları Gölhisar’ımızda yolu bitirdi.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim...” dedi.

Bazı vatandaşlarda  yaptıkları yorumlarla kaldırım çalışmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Mustafa E. Adlı vatandaşta yaptığı yorumda; “Arkadaşlar bilgi sahibi olmadan eleştiri yapmayalım. Edindiğim bilgilere göre: Birincisi trafik akışı tek yön olacağı için araç trafik yolun çok geniş olmasına gerek yok. Yaya alanları geniş ve rahat olmalı ki, esnafın işi olsun. Biz arabalarımızı rahat park edeceğimiz yerler mi istiyoruz; kadınların, çocukların ve alışveriş edeceklerin rahat yürüyeceği kaldırımlar mı istiyoruz? Elbette ki ikincisi. Trafik tek yön akacağı için Armutlu ile Konak arasındaki taşıt yolu genişliği standart tutulmuş, bu çok doğru. Dolayısıyla kaldırımlar bazı yerde çok geniş. Bu taşıt yolun standart oluşundan kaynaklanıyor.” Dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Ali

08 Aralık 2017 Cuma 14:35

Gölhisar ın yol çalışması, Leyla İle Mecnunun aşkı gibi hiç bitmiyor.

Türkan Dağdelen

08 Aralık 2017 Cuma 14:18

Ben dışarıdan bir şahıs olarak Gölhisa'a ilk kez ağustos ayında sokak hayvanlarını rehabilite etmek için gönüllü gelmiştik.Gölhisar sokaklarını görünce hemen bizim Ortaca ve Dalaman ilçerinin alt yapı çalışmaları zamanındaki çektiğimiz çile geldi.Esnaf ve halka acıdım ama "cefa çekmeden,sefa sürülmez" diyede bir şey var. Toz,toprak çamur olmadan onca kazıyı yapacak sihirli bir sopa ne yazık ki yok.Yazdan bu yana Gölhisar a nerede 6-7 kez geldik,ve kısmet ise haftaya yine oradayız.Ekip olarak sev

mehmet arslan

08 Aralık 2017 Cuma 13:26

niçin bu belediye başkanları yapılan yorumları hazmedemiyorlar muhakkak egriyi dogruyu eleştirir halk hep yaşa başkanımmı diyecekler sayın canural belediye başkanları hep eleştiriye kapalı yapmayın yaaa daha neler söylüyor bucaklı esnaf ve halk haaa dersin şimdi bize oy vermeyenler yada senin meşhur sözün ucuz siyaset yapıyorsunuz haklısınız sizin kadar pahalı siyaset yapamıyoruz ama dogrudanda şaşmayız evellah

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ÖZEL AKKAYA İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLÜK KURSU VERİYOR

ÖZEL AKKAYA İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLÜK KURSU VERİYOR