20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,748 TL
  • 5,504 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
SON DAKİKA

ASIRLIK GELENEK: YÜNÜM BÖGET!..

ASIRLIK GELENEK: YÜNÜM BÖGET!..

TEFENNİ / HASANPAŞA YÜNÜM BÖGET'İ 2-3 EYLÜL'DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

28 Ağustos 2017 Pazartesi 12:09 İLÇELER

Burdur'un Tefenni İlçesine bağlı Hasanpaşa Köyü'nde yüzyıllardır bir gelenek halinde devam eden Yünüm Böget (Koyun Yıkama), bu yıl 2 - 3 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Her yıl Burdur ila çevre il - ilçe ve köylerden çok sayıda ziyaretçinin katıldığı Yönün Böget'te bu yıl da heyecan dorukta...
Hasanpaşa Yünü Böget'inde her yıl olduğu gibi bu yıl da Tos Tos Geçidi, Yünü Böget yarışmaları coşkulu bir şekilde gerçekleştirilecek.
2 Eylül'de saat 17.00 itibariyle start verilecek olan etkinlikler, 3 Eylül saat 05.00'teki yünüm yarışlarıyla devam edecek.
Yarışmaların ardından dereceye girenler için ödül töreni düzenlenecek ve köy meydanında misafirlere ikramlarda bulunulacak.

YÜNÜM BÖGET NEDİR?
Koyun Yıkama (Böğet): Hasanpaşa’da tarihsel bir değeri olan bu “Koyun Yıkama (Yünüm Böğet) geleneği Selçuklular ve Osmanlılar döneminden başlamış ve günümüze kadar devam etmektedir.

Yünüm böğeti yazar Şükrü ELÇİN’in yazdığı kitaptaki bilgilere göre; Türk boylarında hayvan kültü ile ilgili “saya gezme” (uğur ve bereketin temsili oyunu) ve saya türküleri” gibi geleneklerin uzantısını oluşturan bir gelenektir.

Kasabamızda çobanlar kendi koyunlarını otlatırken, para karşılığı başkalarına ait koyunları da otlatırlar. Otlatma sezonu 6 aydır. Çobanlar 6 ay boyunca hem kendi, hemde katımcıların koyunlarını otlatırlar. Sezon bitiminde koyunları sahiplerine teslim etmeden önce yıkayıp, temizlerler.

Koyunları yıkama işi de bir tören ve yarışma şeklinde yapılır. Çobanlar koyun yıkama (Böğet)şenliklerine kadar, koyunlarını iyi besleyerek, süsleyerek hazırlık yaparlar. Çobanlar kendilerine en çok bağlı elcik koyunları seçer.Elcik koyunları lokum, şeker, arpa vb. şeylerle özel besleme yapılır. Elcik koyunlar aşı taşı denilen bir taştan elde edilen boya ile boyanır, çan gibi, ipten püskül gibi süs araçları ile süslenirler. Ağustos ayının son Cumartesi günü çobanlar kasabamızdaki su deposunun olduğu tepeden aşağıya sürülerini indirirler. Sürüyü otlatan çoban veya çobanlar sürünün önünde el ele tutarak, kendilerine özgü bağırışları ile koyunları tepeden aşağıya koşarak indirmeye çalışırlar. Sürünün ardından havaya silah atılır. Bu bir nevi koyunların böğete indirme denemesidir. Böğetten bir gün önce yapılan bu törene “tos tos” denir.

Tos tos töreninin yapıldığı akşam halk arasında eğlence, şenlik yapılır. Bu eğlence 1997 yılına kadar halk arasında gruplar halinde ayrı ayrı olurdu. 1997 yılında Hasanpaşa Belediye’si tarafından “1.Geleneksel Hasanpaşa Yünüm Böğet Şenlikleri” adı altında toplu şenlikler düzenlenmeye başlandı.

Cumartesini pazara bağlayan sabah saat 6, 6,5 gibi , ilk önce çevre köylerden gelen sürüler ,daha sonra çekilen kura sırası ile Hasanpaşa’nın sürüleri böğete iner. Tarafsız 5 kişiden oluşan jüri böğete inen sürüler arasından suya en iyi inen sürüyü seçer. Dereçeye giren sürünün çobanlarına Tertip Komitesi’nce para ödülü, ilaç firmalarınca ilaç vb. ödüller, 1.2.3.ye şilt verilir.

Böğette koyunlarını yıkayan çobanlar suyun içinde maniler söyleyerek birbirleri ile atışırlar.

İşte, program...

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sokakta Kurban Kesmenin Cezası Belli Oldu!..

Sokakta Kurban Kesmenin Cezası Belli Oldu!..