20 Nisan 2019 Cumartesi

  • 5,810 TL
  • 6,542 TL
  • 237,83 TL
  • 96.861

YERELDE İTTİFAK NETLEŞİYOR

YERELDE İTTİFAK NETLEŞİYOR

AK PARTİ, MHP İTTİFAKI ŞEKİLLENİYOR

12 Eylül 2018 Çarşamba 13:06 GÜNDEM

 Yaklaşan yerel seçimler öncesi ittifak söylentileri AK Parti ve MHP kurmaylarınca da dillenmeye başladı. Özellikle AK Parti kurmayları ise başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yedi kritik ilin doğru adaylar ve ittifak desteği ile kazanılabileceği yorumunu yapıyorlar. İki büyük ilin yanı sıra Adana, Hatay, Yalova, Balıkesir, Kars gibi illerin de MHP’nin desteği ile kazanılacağı iddia ediliyor. AK Parti yönetimi, hesabını kıl payı alınan iller ile kıl payı kaybedilen iller üzerinden yapıyor.

BURDUR'DA İTTİFAK CHP İÇİN SIKINTILI

CHP’de, AK Parti - MHP ittifakının dokuz ilde kendileri için sıkıntı yaratacağına ilişkin hesaplamanın benzerini AK Parti yönetimi de yapıyor. CHP’de, iktidar kanadında ittifak olması durumunda risk taşıdığı iddia edilen iller Aydın, Eskişehir, Hatay, Burdur, Giresun, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Çanakkale olarak konuşulmuştu.

İTTİFAK KESİN

AK Parti yöneticileri, son MYK toplantısında, ittifakın ayrıntılarının ele alınmadığını belirterek, “Liderler bu konuda bir araya geldikten sonra ayrıntıları komisyon belirler. Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır. Açıktan veya kapalı olup olmayacağına daha sonra karar verilecek” dedi. Partilerin güçlü olduğu il ve ilçeler baz alınarak ‘yerel planlama’ yapılacak. İki partinin rakip olduğu iller için ‘meclis üyelikleri paylaşımı üzerinden’ ayrı formül geliştirilecek.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR BU HABERE DİKKAT

BURDUR BU HABERE DİKKAT