19 Eylül 2020 Cumartesi

Yavuz Mehmet Kaya Yazdı; PARA – ARSA - MAFYA

Yavuz Mehmet Kaya Yazdı; PARA – ARSA - MAFYA

.

14 Şubat 2020 Cuma 10:29 GÜNDEM

PARA – ARSA - MAFYA

Burdur Sivil Toplum Platformunca düzenlenen Halkı bilgilendirme toplantısının,‘sorunları çözmek ve çare aramaktan uzak olduğunu, Belediye Başkanına zarar vermeye yönelik olduğunu’ifade eden CHP’nin genç Başkanının açıklamasını okudum.  Askı süresi 6 Şubatta sona eren Bahçelievler ve Bağlar Mahallesindeki 18 uygulamasının, yangından mal kaçırırcasına arsa malikleriaydınlatılmadanyapıldığından İzzet Akbulut’un haberi olmadığını düşünüyorum.

BİLİME SAYGILI OLUN

Konuşmacılar MAKÜ’den profesör, SDÜ den akademisyen, Antalya Kepez Belediyesinden Şehir Plancı, Bucak Belediyesinden Harita Mühendisi mesleğinde uzman, uygulamacı vedeğerli kişilerdi. Sevgili İzzet Başkan,davet edildiğiniz toplantıya katılıp, fikrinizi Halk ve Bilim İnsanları ile paylaşmanız nezaketen daha doğru olurdu. Saygın Bilim İnsanlarının Halkı aydınlattığı, Burdur Halkını direk ilgilendiren toplantıya katılım sağlayarak, Sivil Toplum Örgütü-Siyaset işbirliğine örnek bir davranış sergileyebilirdiniz. Halka ve bilime saygılı olmak, onların dertleri ile hemhal olmak siyasilerin görevidir. Burdur Belediyesi davet edildi ama yetkilisini konuşmacı olarak göndermedi. Sebebini Belediye Başkanından öğrenebilirsiniz.

VALİLİK GÜNDEMİNDE Mİ?

Toplantıda sorulan onlarca soruya Belediye yetkilisinin tek tek cevaplaması,konuya açıklık getirirdi. Öyle iddia edildiği gibi kafaları bulandırmayapılmadı. Bilakis Halkın sorunlarına Bilim İnsanları ile çareler arandı.

Siyaset sorunlardan kaçma değil, bilakis sorunları çözme sanatıdır. Halkın sesine kulaklarını tıka, bilgilendirme yapma, sessiz kal, ölü taklidi yap sonra da Halkı bilgilendirmek üzere düzenlenen toplantıya çamur at, karanlıkta yumruk salla, süreç bittikten sonra da Belediye Başkanının alel acele yaptığı açıklama gibi çözüm masası oluşturduk açıklamaları ile siyaset yapma tarzı, adeta cambazlıktır. Ayrıca Çevre Şehircilik Müdürlüğü de teknik personel göndererek Halkı bilgilendirmek istemedi. Anlaşılan Burdur Valiliğinin gündemine bu sorun henüz düşmemiş. Halkı bilgilendirme toplantısına neden Burdur Valiliği zorluk çıkardı anlam veremedim. Kişisel sorunlar ile toplum sorunları birbirinden etkilenmemelidir. Bir ilin geleceğini ilgilendiren İmar Planlarından tüm taraflar sorumludur. Asıl Halkı bilgilendirme toplantısı düzenlemek Belediye ve Valiliğe daha şık düşerdi.

KİRLİ İLİŞKİLER ve BASKILAR

Toplantıdan kaçanlar, Halkın tepkisinden korktuğunuz için mi katılmadınız bilinmez ama vatandaşın canı yanıyor, çare ve çözüm yolu arıyor İzzet Başkan. Emniyetin kayıt altına aldığı videoda Halkın iddiaları çok ciddi. Halk ‘rüşvetin özelleştirildiğinden, kirli ilişkilerden, arsa mafyasından, kendilerinden 1 Milyon TL 600 Bin TL gibi fahiş paralar istendiğinden, bu paraların verilmemesi durumunda müstakil tapulu mülklerine, kendilerine uzak yerlerde olan ve çok sayıda tanımadıkları kişilerin hissedar yapılacağından, tapularının parçalara bölüneceğinden, dava açanların ise kaybedeceği telkinlerinin Belediye tarafından yapıldığından’şikayetçiler.

Keşke ilgililer toplantıya katılıp kulakları ile duyup, gözleri ile görselerdi. Toplantı siyasi taraf ayrımı yapılmaksızın şeffaf olarak koordine edilmiştir. İlimizdeki bazı teknik insanlar ve basın mensupları çok önemli görevlerinden dolayı olsa gerek toplantıya katılamadılar!Onun için Antalya, Isparta ve Bucak ilçemizden teknik bilgisi olan katılımcılara yer verildi. BUTSO tarafından çekilen davet mesajı ise müdahaleye maruz kaldı, düzeltme mesajına ihtiyaç duyuldu. Acaba neden? Mimarlar Odası toplantıya katılarak olan biteni gözlemlerken, İnşaat Mühendisleri Odası da toplantıya destek verdi.

KAYIT ALTINDA

Yukarıdaki çok ciddi ve açık iddiaları Emniyet Müdürlüğü kayıt altına aldı. Valilik ve Cumhuriyet Savcılığı ile paylaşır mı bilemem ama isimler verilerek usulsüzlük yapıldığı iddia ediliyor. Devlet kademesinde görev yapan, helal süt emmiş nice ilgili vatan evladının gereğini yapacağını düşünüyorum.

OYUNUN BOZAN TARAFI

DOP yüzde 45’e çıkmış. Tamam kabul de, uygulama hemen devreye sokulurken, 2012 mevzi imar planı ile DOP oranları uyumluluğu hiç araştırıldı mı? Yüzde 35 uygulamasına ilaveten ihtiyaç duyulan yüzde 10’lık arazi kamulaştırması nerede kullanılıyor? Daha sonra satılmak üzere artık parseller mi üretiliyor? Engelliler, otoparklar, bisiklet yolları düşünüldü mü?Acaba 2012 İmar planı haricinde ekstra 15-20 katlı binalar mı planlandı veya yeni 35-40 m.li yollar mı açılacak da oran yüzde 45’e dayandırıldı? Onaylanan mevzi imar planında 55 dönümlük Hastane alanı arsası yer almasına rağmen, sağlıkçı Belediye Başkanı topu neden taça attı? Defterdarlık ile bina değişim pazarlıklarına hastane için arsa var iken neden bilmezlikten geldi? Milletvekili Bayram Özçelik’e bu güne kadar kıvıl kıvıl hastane arazisini neden arattınız?

Belediye Meclis toplantısında, imar planında hastane yeri ayrıldığını söz alıp ısrarla belirtmeme rağmen, vurdum duymazlıktan gelip başka mecralarda hastane arayışına gidilmiştir. Halk bunu böyle bilmelidir. Burdur Halkını adeta aldatan, oyunun bozan tarafı olmayacağım lafları ile oyalayan, muhtarlarla sonuçsuz toplantı yapanBelediye Başkanı ve yönetimi o tarihte 18 uygulamasını neden yapmadı?

Görevini yapmayan Belediye Başkanına, şimdiki 18 uygulamasında Hastane yeri ile ilgili neler neler yapıldığını bir sorun. İzzet Başkan aklı başında olan bir kişi olarak siz, belirli çevrelerden yeşil ışık almasanız yeşil alan ilan edilen bir arsayı satın alır mısınız?Acaba yeşil alanlar için birilerine göz kırpılmış olabilir mi? Yeşil alanları satın alıp, sonrasında rant elde eden var mı yok mu, halkın iddiaları doğru mu yanlış mı hiç sorguladınız mı bilmiyorum ama tavsiyem Halkı dinleyiniz. Kanunlara ve Bilim İnsanlarına kulak veriniz. Son 2-3 yılda bölgede kimler yeşil alanları topladı, kimin banka hesaplarında nasıl paralar birikti, mal varlıklarında nasıl artış oldu? Belediye müteahhitlerden bağış aldı mı? Aldı ise bu bağışlar hangi söz karşılığında alındı izaha muhtaçtır. Araştırılırsa gerçekler tüm çıplaklığı ile ortaya çıkabilir?

CUMHURBAŞKANI

Türkiye Cumhurbaşkanı için,Sn. Cumhurbaşkanına bağcı benzetmeniz çok şık olmamış. Genel Başkan olarak yaptıysanız bilemem. Yapılan 18 uygulaması iptal davasını Halk yerine Belediye açmalıdır. Bu mümkündür. Sonrasında ise yeterince teknik personel istihdam ederek 18 uygulaması yeniden mevzi imar planları ve imar kanununa uygun eş uyumlu olarak Belediye İmar Müdürlüğünce yapılmalıdır. İhtiyaç duyulur ise düzenleme için, Çevre Şehircilik Müdürlüğü veya Harita Mühendisleri Odasından da görüşalınabilir. Katılımcı, şeffaf demokrasi örneği gösterilebilir. Böylece Halkın cebine göz diken paragözlerden vatandaş korunabilir.

Bakın Bucak Belediyesi örneğinde olduğu gibi m2 birim fiyatı belirlenerek, hatta Halktan düzenleme bedeli hiç alınmadan nedenyapılmasın? Zaten vatandaş gönüllü olarak mülkünün yüzde 45’ini bedelsiz veriyor. Doğrunun, güzel olanın partisi olmaz, takdir edilir.

KİM SORUMLU?

Halkın memnun olmadığı uygulamada, altını çizerek belirttiğiniz Belediye Başkanı sorumlu değil ise kim sorumludur? İzzet Akbulut, Burdur Belediyesi tüm organları ile sorumludur. Başkalarına sorumluluğu atarak bu işten kurtulamazsınız. İmar uygulamasında, yüzde 45 düzenleme ortaklık payına (DOP)kimse karşı çıkmıyor, vatandaş tarlasının değer kazanacağını biliyor, 18 uygulamasının yapım şekline ve insanların maruz kaldığı haksızlığa çok büyük, hararetli itirazlar vardır.

DİYALOG

Umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Platform üyesi olarak Halkın yukarıdaki iddiaları karşısında 18 uygulamasını adil ve hakkaniyetli yapılıp yapılmadığı konusu üzerine, Halka açık bir bilgilendirme toplantısı da siz düzenleyin veya Valilik de düzenleyebilir.  Ayrıntıları ile HEM HALK HEM DE BİZ BİLGİ SAHİBİ OLALIM. Diyalog her sorunun çaresidir, sonuç alıncaya kadar kullanalım. Demokrasi katılımcılar olur ise bir renk cümbüşü oluşturur ve herkes memnun olur, kazançlı çıkar, aksi takdirde balta vurulmuş ağaca benzer ve gün gelir kurur.

HAK-HUKUK-ADALET

Tek kale İl Başkanlığı seçiminizde size ve rakiplerinize ‘Hak Hukuk Adalet’ sloganı eşliğinde başarılar diliyorum… Nede olsa ittifak ortağıyız. Ama İYİ PARTİ Burdur İl Yönetimi ve seçmenlerine yerel seçimlerde attığınız kazık gibi olmasın, ADİL OLSUN….J

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Son Hali Görenlerin İçini Burktu

Son Hali Görenlerin İçini Burktu