24 Ocak 2021 Pazar

YAVUZ MEHMET KAYA BURDUR BELEDİYE MECLİSİ DENETİM KOMİSYONU SEÇİMLERİNİ YAZDI

YAVUZ MEHMET KAYA BURDUR BELEDİYE MECLİSİ DENETİM KOMİSYONU SEÇİMLERİNİ YAZDI

YAVUZ MEHMET KAYA BURDUR BELEDİYE MECLİSİ DENETİM KOMİSYONU SEÇİMLERİNİ YAZDI

12 Ocak 2021 Salı 10:57 GÜNDEM

 

RÖVANŞ MI, VATANDAŞ MI?

Burdur Belediye Meclis Toplantısı CHP li Meclis Üyeleri tarafından adeta sabote yapıldı. AK Partili meclis üyeleri, sanki Cumhuriyet Halk Partisi üyesiymiş gibi Denetim Komisyona seçtiler.

SONRASINDA

O iki isim istifa etti. Ne var canım bunda diyenler elbette olacaktır. Belediye Denetim komisyonu Belediye Başkanı adına Belediyenin iş ve işlemlerini denetler. Hem muhasebe, hem de teknik açıdan belgeler usulüne uygun tanzim edilmiş mi, akçeli bohçeli işler var mı gibi konulara bakarlar. Algı-vergiyi muhasebeci, imarı mühendis, hukuku ise avukatlar diğer meslek dallarına göre 1 adım daha iyi bilirler. Partiler haklı olarak üye belirlerken, meslek ve eğitim durumlarına dikkate alıp aday gösterir. Tercih edilen üyeler ise evrak ve belgelerde suç teşkil eden bir husus var ise rapor halinde Belediye Meclis Başkanlığına rapor olarak sunar. Belediye Meclis Başkanı da suç teşkil eden işlemler hakkında soruşturma açar, adli makamlara gerekli suç duyurusunu kamu adına yapar.

 YAPMAZSA NE OLUR?

 Çok basit. Benzeri suçlar bilinçli veya bilinçsiz olarak tekerrür eder, gider... Bilinçsiz yapılan hatalar var ise düzeltilmeli, bilinçli yapılanlar ise cezalandırılmalıdır ki usulsüzlükler önlensin. Konusu suç teşkil eden iş ve işlemler ile ilgili ne Belediye Meclis Başkanının, ne Sayıştay ve Mülkiye Müfettişlerinin, ne de Valiliğin üzerine gidip gitmediği hakkında bir açıklama yapılmazsa Halk da bilemez, her şeyin normal seyrinde, olumlu gittiğini düşünür.

MİHENK TAŞI

Cadı avcılığı diye adlandırılan soruşturma kavramı, aslında temiz siyaset ve temiz toplumun mihenk taşlarıdır. Mikrofonu elinde bulunduranın sesinin, daha gür çıktığı günümüzde, yapılan usulsüzlükleri soruşturanların ise,  mikrofonsuz kişilerin cılız sesinden başka bir şey ifade etmediği, yapanın yanına kar kaldığı serzenişi ile düşünür hale geldi toplum.

Yönetmeliğe göre komisyonlar; her siyasî parti grubunun ve bağımsız üyelerin meclisteki üye sayısının meclis üye tam sayısına oranlanması suretiyle oluşturulur. İhtisas komisyonlarına siyasi parti grupları aday gösterebileceği gibi, üyeler de o partiden aday olabilir.

RÖVANŞ-FİYASKO

Belediye Başkanı ve İktidar Meclis Üyeleri Denetim Komisyonundan korkmayıp güç almalıdır. Geçmişte yaşanan seçim mağlubiyetinin rövanşını alır gibi davranırsan aday olmayan insanlar da, haklı olarak istifa ederler! Fiyasko… Belediye Meclis toplantısını yeniden yapmak zorunda kalırsın. Bu ise zamanı boşa harcamak ve kamu zararına sebep olmak anlamına gelebilir. Geçmişte verilen önergeleri Belediye Meclisinde oylatmadığın gibi, Belediye Meclis Üyelerinin özgür iradesine ipotek koyma girişimi veya çoğunluğun azınlığa tahakkümü çok yanlıştır. Denetim Komisyon Üyeleri,  gizli oylama ve özgür irade ile seçilir.

TİCARİ ALAN

Sayın Belediye Meclis Üyeleri; Burdur-Isparta dağ yolu standartları yükseltilmiş olarak yeni güzergahında yapılıyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Burdur Halkının YOL EKONOMİSİNDEN hak ettiği ekonomik kazancı alması için biran önce karar alabilirsiniz. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Meclis üyeliği yaptığım dönemde verdiğim önergede Belediyenin çalışması var deyip savsaklamıştı. Tık yok! Halkı, vatandaşın ekonomisini düşünmek, iş imkanlarının önünü açmak gerekir.

NE CEVAP VERECEKSİNİZ

İş değişikliği yapmak isteyen, yeni iş sahaları bekleyen yeni nesillere ne cevap vereceksiniz? Belediye Başkanının en asli görevi ilin ekonomisini canlandırıcı tedbirleri almaktır. Hem Baladız istikameti, hem de dağ yolunu ticari alan olarak ilan edin ki zor durumdaki esnaflara yeni iş kapıları açılsın. Akkaya döneminden bu tarafa gündemde olan YOL EKONOMİSİ için ticari alan düzenlenmesi kararı neden alınamaz? Anlamakta güçlük çekiyorum. Eskişehir, Afyon, Kütahya, Bilecik  örneklerini neden görmezlikten geliyorsunuz? Isparta ne yapıyor bir bakın. Oda Başkanları ile istişare edin, halkın imarını, kentin vizyonunu oluşturun.

OFSAYT

Gazi Caddesinin vizyonunu 20-30 m2 lik küçücük, bölünmüş 42 adet telefoncu oluşturuyor. Cumhuriyet Meydanı civarında aralarında 500 metre mesafe bile bulunmayan market verilmiş 6-7 market ruhsatı. İlimize gelen vatandaşlar başka işyeriniz yok mu Burdur’da diye soruyorlar. Vakit geçiyor Başkanım, top sizde. İster gol atarsınız, ister denetim komisyonu seçiminde olduğu gibi ofsayta düşer, topu rakibinize verirsiniz…

Son Söz; Doğrular ve Gerçekler Acı da Olsa Her Zaman Ortaya Çıkar ama Zaman Alabilir. Sonrasında mı? Yüz Kızarır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

KOVALAMACA SONUCU YAKAYI ELE VERDİLER

KOVALAMACA SONUCU YAKAYI ELE VERDİLER