Realtime website statisticsRealtime website statistics

19 Ekim 2018 Cuma

  • 5,644 TL
  • 6,471 TL
  • 218,94 TL
  • 97.454

Vali Şerif Yılmaz Turizmde Burdur'a Altın Dönem Yaşatıyor

Vali Şerif Yılmaz Turizmde Burdur'a Altın Dönem Yaşatıyor

Salda Gölü ve Çevresi İçin Devrim Niteliğinde Karar

08 Ocak 2018 Pazartesi 16:58 GÜNDEM

Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen ve Burdur turizminin lokomotifi Salda Gölü için alınan kararlar devrim niteliğinde oldu. Burdur Valisi Şerif Yılmaz başkanlığında gerçekleşen toplantıda Salda Gölü ve Çevresinde günü birlik ziyaretçilerin kullanabileceği, doğal yapıyı bozmayacak değişikliklerin ve yapıların yapılmasının önü açıldı.

 

Tesis yetersizliği nedeni ile günü birlik ziyaretçilerin sık sık şikayet ettiği konu Vali Şerif Yılmaz'ın girişimleri ile sonuca ulaştı. Doğal Sit Alanı olması nedeniyle hiçbirşeyin yapılamadığı Salda Gölü kıyısında artık belirlenen kıstaslar içerisinde yapılaşmanın önünü açılıyor.

 

Burdur Valisi Şerif Yılmaz'ın talimatı ile kurum temsilcilerinin katılımıyla Yeşilova'da yapılan toplantı neticesinde alınan kararlar Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından da kabul edildi.

 

İŞTE O KARARLAR VE YAPILAŞMANIN İÇERİĞİ

 

Komisyonun 26.12.2017 / 1377 sayılı kararı ile, Burdur İli Yeşilova İlçesi Salda Gölü kıyısı, I. ve II. Derece Doğal Sit Alanında uygulanmak üzere aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

Kıyıda:

Takılıp sökülebilir elemanlarla inşa edilebilen sabit olmayan duş, gölgelik, soyunma kabini, aralarında en az 150 metre mesafe olmak kaydı ile 6 m2'yi geçmeyen büfe ve kirletici etkisi olmayan fosseptik yapımını gerektirmeyen seyyar tuvalet ve ahşap iskele yapılabilir.

 

Sahil Şeridinin Birinci Bölümünde:

1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında  “Turizm Tesis Alanları” ve “Günübirlik Tesis Alanları” kullanımında kalan alanlarda (Kayadibi Mahallesi ve Doğanbaba Köyü) yaya yolları, gezinti ve dinlenme alanları, seyir teras ve alanları ile açık olarak düzenlenen, oyun ve spor alanları, açık gösteri alanları ve yeşil bitki örtüsü bulunan alanlar ile kıyıda yapılabilen yapı ve tesisler yapılabilir.

 

Sahil Şeridinin İkinci Bölümünde:

1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında  “Turizm Tesis Alanları” ve “Günübirlik Turizm Alanları” kullanımında kalan alanlarda (Kayadibi Mahallesi ve Doğanbaba Köyü) Emsal: 0.20' yi, bir (1) katı, H=4.50 metreyi, asma katlı yapılması halinde H=5.50 metreyi geçmemek üzere günübirlik turizm yapı ve tesisleri ile sahil şeridinin birinci bölümünde kıyıda yapılabilen yapı ve tesisler yapılabilir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Ali Orkun Ercengiz'den TOKİ Çıkışı

Başkan Ali Orkun Ercengiz'den TOKİ Çıkışı