25 Haziran 2019 Salı

  • 5,803 TL
  • 6,619 TL
  • 261,08 TL
  • 95.182

Vali Hasan Şıldak, Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Vali Hasan Şıldak, Muhtarlarla Bir Araya Geldi

''Bu İşin Peşini Bırakmak Yok''

09 Ocak 2019 Çarşamba 12:49 GÜNDEM

Vali Hasan Şıldak, İl Merkezi ve İlçelere bağlı mahalle ve köy muhtarları ile toplantıda bir araya geldi.

Vali Hasan Şıldak’ın konuşmasıyla devam eden toplantı, Muhtarların soru ve görüş ve taleplerinin alınması ile tamamlandı.

Vali Hasan Şıldak muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada; “Ülkemizin ve Dünya’nın kanayan yaralarının en başında gelen uyuşturucu konusu, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de, en başta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, sonrasında Sayın İçişleri Bakanımızın konuya gösterdiği özel ilgi, verdiği talimatlar çerçevesinde, bağımlılıkla mücadele de devletimizin bütün kademesi, bütün kurum ve kuruluşlarının katkısı, desteği yanı sıra halkın gerçek temsilcileri olan siz değerli muhtarlarımızın desteği, bu işe gönül vermesi, inanmasıyla yürütülecek bir çalışma ve yaşanılacak bir konudur.

BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAK YOK. ÇÜNKÜ SÖZ KONUSU OLAN ÇOCUKLARIMIZDIR, GENÇLERİMİZDİR.
İşte o yüzden İçişleri Bakanlığımız, sayın bakanımız bizzat bunu takip ediyor. Bu şekli ile bunu toplumun her kademesine yayarak, bu iradeyi onlara da yansıtmak, sizlerden destek almak durumunda kaldığımızı ifade ediyor. Ve bu şekilde de aslında mesafe almaya başladığımızı da biz hissediyoruz, görüyoruz. Bu toplantımızda da ilimizdeki bütün köy mahalle muhtarlarımızı bir araya getirmeye çalıştık. Bu toplantıların devamı da gerçekleşecek. İlçelerimizde de bu toplantıları yapacağız. Bu toplantıların sürekliliğini sağlayarak, konuya devlet olarak verdiğimiz önemi her zaman gösteriyoruz. Bu işin sonunu takip edeceğiz. Peşini bırakmak yok. Çünkü söz konusu olan çocuklarımızdır, gençlerimizdir. Yani bizden sonraki nesildir. Bizim kuşağımız artık belirli bir yaşa geldik. 15’li, 20’li yaşlardaki genç insanlardan söz ediyoruz. Kararan hayatlar var. Benimde görüştüğüm uyuşturucu kullanmış insanlar oldu. O hayat hikayelerini bir dinlemek lazım. Gerçekten yuvalar yıkılıyor, hayatlar sönüyor. İlla ölümle sonuçlanması gerekmez. Uyuşturucu kullanan kişi hayatta değildir aslında. Yani yoğun bir kullanım içindeyse onun hayatla normal bir temasından söz edemeyiz.

ÇOCUKLARIMIZA GENÇLERİMİZE BAŞIBOŞ BIRAKMAYALIM TAKİP EDELİM SAHİP ÇIKALIM
Uyuşturucu konusunda ben kaymakamlarımızdan da özellikle burada tanıtımı yapılan ve eylül ayından itibaren bakanlığımızın uygulamaya koyduğu UYUMA mobil uygulamasını bütün muhtarlarımızın telefonlarına bir şekilde yükleme konusunda yardımcı olmalarını rica ediyorum. İl merkezimizdeki mahalle ve köy muhtarlarımıza da biz vilayet olarak bunu sağlayacağız. Çünkü bu da önemli. Bu işin böyle dalga dalga yayılması, bu farkındalığın oluşması açısından bu program çok kullanılabilir. Gizliliği de koruyan bir uygulama. Buna çok dikkat etmek arzusundayız. Hepimizin yakınları var hepimiz babayız, amcayız dayıyız. Bu çocuklara sahip çıkalım. Öğrenci velisiyiz. Biz eğitim kadromuza da öğretmenlerimize de, okul yöneticilerimize de aynı çağrıyı yapıyoruz. Çocuklarımıza gençlerimize sahip çıkalım. Başıboş bırakmayalım takip edelim. Uyuşturucu kadar aslında sigara ve alkolde bağımlılık yaratan, bağımlılık oluşturan, kullanımı çok basit, kullandıktan sonra o tuzağa düşürülmesi de çok kolay olan unsurlar ve daha önceki sunumlardan yine hatırlayacağımız gibi bugünde ifade edildi. Uyuşturucu ile bunlar birlikte ilerleyen süreçler. Yani tek başına uyuşturucu kullanılmıyor. Alkol ve sigara kullananların uyuşturucu kullanması çok daha ihtimal dahilindedir. Bunlarla da mücadele gerekli. Bu kötü alışkanlıklar çocuklarımızı gelecek yıllarda da sağlıklarından edecek. Toplumda onları kötü pozisyonlara düşürecek hususlardır. Buna da dikkat çekmek istedim.

Diğer bir konu yıkılmaya yüz tutmuş boş kalmış, metruk, virane durumdaki binaların ne yapılacağı konusu gündemimizdedir. Yine İçişleri Bakanlığımız pek çok konuya olduğu gibi kronik hale gelmiş konulara olduğu gibi bu konuya da bir süredir önem veriyor. Sayın Bakanımızı talimatıyla bu binaların tespit edilmesi gerçekleştirildi. Biz bu konuda bir tespitte yapıp, bu konun üzerine gitmeyi düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili muhtarlarımızdan mahalle ve köylerinde hassasiyet göstermelerini bu tarz binaların bildirmelerini talep ediyoruz.

Halk sağlığını ilgilendiren, özellikle köy muhtarlarımızın görev alanında bulunan içme sularının klorlanması konusu var. Tabi bu konuda içme suları ile ilgili depolarımızın bakımı temizliği size teslim edildikten sonra sizlerin uhdenizde gelişen bir sorumluluk. Klorlama işine önem verelim. Çünkü Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı birimimiz bizi uyarıyor. Bu konuda da lütfen bir ihmale sebebiyet vermeyelim.

Güvenlik açısında jandarmamızı emniyetimizi ilgilendiren basit gibi görünse de olayların önlenmesinde ve çözülmesinde önem taşıyan, hırsızlık olaylarına karşı tedbir alınması, kaçak kazılara karşı duyarlı olunması dikkatli olunması, adres kayıtlarının takip edilmesi, köy ve mahalleye gelen yabancı kişilerin takibi, kiralık evlerin takibi gibi konularda da zaten göreviniz gereği biz duyarlı olduğunuzu hassas olduğunuzu biliyoruz. Bir kez de bunları hatırlatmak istedim.

Yine İçişleri Bakanlığımızın ve Valiliğimizin kesinlikle tavizsiz yaklaştığı konulardan biri düğün ve kutlamalara başta olmak üzere ateşli silah kullanımı konusu. Maalesef sık sık ülkemizin farklı köşelerinden, en sonda bizim Bucak İlçemizde bir köy düğününde yaşadığımız bir hadise gerçekleşmişti yaz döneminde. Orada da bir gencimizi kaybetmiştik. Biliyorsunuz silah işinin şakası olmaz. Silahla mertlikte olmaz. Buna kesinlikle müsaade etmeyelim. Siz mahallelerinizde köylerinizde sürekli bulunuyorsunuz. Bu tür hadiselere zemin hazırlanmasına müsaade etmeyin. Yine havai fişek kullanımı da ilimiz genelinde izne tabidir. Bu hususu da tıpkı ateşli silahla havaya ateş edilmesi konusunda olduğu gibi duyarlı olmanızı ben sizlerden istirham ediyorum.

Köylerimizin talepleri ile ilgili bilhassa özel idare kaynaklı, yol, içme suyu vs. hizmetlerin köylerimize ulaştırılması çok önemli biz bu konuda kaymakamlarımız ve bütün ekibimizle hassasiyet içinde çalışıyoruz. Fakat son dönemde şu tür yakınmaların bana kadar ulaştığı oldu. İlla bizden dilekçe isteniyor şeklinde. Tabi ki devlet işlerinde yazılı olarak müracaat edilmesi esastır. Ancak muhtarımızı çok acil bir ihtiyacı varsa köyünde. İllaki biz devlet dairesine gelin yazılı olarak dilekçenizi verin şeklinde bir zorlama, uygulamamız yoktur. Acil durumlarda telefon açık. Size bütün hatlar açık. Ararsınız talebinizi yaparsınız. Hizmette de bir değerlendirme yapılır, bir sıraya konulur. Öncelik sıralamasına göre. Bugün talep ettik bugün olsun gibi bir beklentiye girmeyin. Bu talepler alınıyor değerlendiriliyor. Teknik ekip tarafından bir sıraya konuluyor ve hepsinin zaman içinde yapılaması için gayret gösteriliyor. En itinalı şekilde köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi hizmetlerinin karşılanması bizim boynumuzun borcudur'' dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Uygur

10 Temmuz 2015 Cuma 08:44

Büyük bir karar olmuş sanki. O ceza da ertelenmistir. Kamil o nun araç yabancı plakalıymis. O da ayrı bir konu. Bu kaza bize yine insan hayatının ucuz, o yolun teklikeli ve özensiz olduğunu mu gösteriyor.

YAVUZ MEHMET KAYA

09 Temmuz 2015 Perşembe 15:28

Adalet Bu Karar İle Yerini Buluyor mu?

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ÖKTE'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

ÖKTE'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI